Իր կողմից Հայաստանի վիճակագրական ծառայության ղեկավար Ստեփան Մնացականյանը ներկայացրել է ընթացիկ տվյալները, որոնց համաձայն սպառողական գների ինդեքսը Հայաստանում հունիսին մայիսի համեմատ կազմել է 98,6 տոկոս, ընդ որում տարեկան կտրվածքով այդ ցուցանիշը կազմել է 108, 5 տոկոս:
Ոլորտի հիմնական խնդիրներն են գյուղատնտեսական արտադրանքի մշակումը, աշխատատեղերի ստեղծումը, գործազրկության կրճատումը և սոցիալական պաշտպանության հարցերը: Գարնանային շրջանում բնական աղետների հասցրած վնասների չափը կազմել է 873 մլն դրամ: Այս ոլորտում 5 ամսում արտադրվել է 2441.5 մլն դրամի արդյունաբերական արտադրանք, ինչը կազմում է հանրապետության արդյունաբերական արտադրության ընդհանուր ծավալի 0.9 տոկոսը: Մեծ մասը բաժին է ընկնում գինեգործությանը և հանքային ջրերի արտադրությանը, որոնց արտադրությունը հաշվետու շրջանում կրճատվել է նույն շրջանի համեմատ համապատասխանաբար 9.1 և 3.6 տոկսով:
Պաշտոնական վիճակագրական տվյալների համաձայն 2011-ի հունիսին Հայաստանի սպառողական շուկայում 2010-ի նույն շրջանի համեմատ գրանցվել է գների աճ 8.5 տոկոսի չափով: Դա հիմնականում պայմանավորված է պարենային ապրանքների գների աճով (ոգելից խմիչքներ և ծխախոտ) 13.6 տոկոսով և ծառայությունների ոլորտում սակագների 2.8 տոկոս աճով: Միաժամանակ, նշված շրջանում ոչ պարենային ապրանքների գները բարձրացել են 2.9 տոկոսով: Ամսական կտրվածքով սպառողական գների ինդեքսը կրճատվել է 1.4 տոկոսով: Միաժամանակ, հաշվետու շրջանում պարենային ապրանքների գները (ներառյալ ոգելից խմիչքներ և ծխախոտ) կրճատվել են 2.6 տոկոսով, ոչ պարենային ապրանքների գները և ծառայությունների ոլորտում սակագները բարձրացել են 0.1 տոկոսով:
Պետք է նշել է, որ մայրաքաղաքում հունիսին մայիսի համեմատ սպառողական գները կրճատվել են 1.2 տոկոսով, իսկ բոլոր հետազոտվող քաղաքներում սպառողական գները կրճատվել են 2.3-1.0 տոկոսով: Անկման ամենաբարձր ցուցանիշը գրանցվել է Արտաշատ քաղաքում:
Բացի դրանից, կառավարությունը ջանքեր է գործադրել հավաստիացնելու համար, որ կայունության տեսանկյունից Հայաստանի պետական պարտքը պրոբլեմատիկ չէ և դեռ չի ազդում տնտեսական աճի վրա: Հայաստանի կառավարությունը Վայոց Ձորում կայացած արտագնա նիստում հաստատել է «2012-2014թթ. Հայաստանի պետական պարտքի կառավարման ռազմավարական ծրագիրը», որի համաձայն Հայաստանի պետական պարտքը 2011ին կազմելու է 1.75 մլրդ դոլար, 2012-ին` 4 մլրդ դոլար, 2013-ին` 4.15 մլրդ դոլար, 2014-ին` 4.3 մլրդ դոլար:
Միաժամանակ երկրի կառավարությունը պետք է զգուշորեն մոտենա նոր վարկերի ներգրավմանը և ընթացիկ պետական պարտքի կառավարմանը, քանի որ նման փոքր երկրի համար, ինչպիսին Հայաստանն է, այն ամեն դեպքում զգայուն է: Պետք է նշել է, որ «կառավարության համեմատական հանգստությունը» բացատրվում է նրանով, որ այդ պարտքի մեծ մասը բաժին է ընկնում այն ծրագրերին, որոնք վարկավորվում են տնտեսության մեջ, և դրանք բավական հաջող են, իսկ դրա սպասարկման բեռն ընկնելու է ոչ թե հարկային եկամուտների վրա, այլ տնտեսվարող սուբյեկտների գործունեության վրա, որտեղ նույնպես առկա է դրական աճ:

2 Июль 2011 - 13:39 AMT
Основными проблемами области являются переработка сельхозпродукции, создание рабочих мест, сокращение безработицы и проблемы соцзащиты. За весенний период размер ущерба, нанесенного стихийными бедствиями, составил 873 млн. драмов. В области за пять месяцев было произведено промышленной продукции на сумму в 2441,5 млн., драмов, что составляет 0,9% от общего объема промпроизводства республики. Большая часть приходится на виноделие и производство минеральных вод, производство которых в отчетном периоде сократилось по сравнению с аналогичным периодом на 9,1% и 3,6% соответственно.
Согласно официальным статданным, в июне 2011 года на потребительском рынке Армении по сравнению с тем же периодом 2010 года зафиксирован рост цен в размере 8,5%. Это в основном обусловлено ростом цен на продовольственные товары (включая алкогольные напитки и табачные изделия) на 13,6% и на тарифы в сфере услуг на 2,8%. При этом, за указанный период цены на непродовольственные товары повысились на 2,9%. В месячном разрезе индекс потребительских цен сократился на 1,4%. При этом, за отчетный период цены на продовольственные товары (включая алкогольные напитки и табачные изделия) также сократились на 2,6%, на непродовольственные и на тарифы в сфере услуг повысились на 0,1%.
Надо отметить, что в столице в июне по сравнению с маем потребительские цены сократились на 1,2%, а во всех исследуемых городах страны потребительские цены сократились на 2,3-1,0%. При этом самый высокий показатель спада был зарегистрирован в городе Арташат.
Помимо этого, правительство приложило усилия, чтобы заверить в том, что с точки зрения стабильности госдолг Армении непроблематичен и пока не влияет на экономический рост, поскольку не превысил показателя соотношения госдолг/ВПП на уровне 70%. Правительство Армении на выездном заседании в Вайоцдзорской области 30 июня одобрило «Стратегическую программу управления долгом Армении на 2012-2014 гг”. согласно документу, государственный долг Армении в 2011 г. составит $1.75 млрд, в 2012 г. – $4 млрд, в 2013 г. – $4.15 млрд, а в 2014 г. – $4.3 млрд.
Одновременно правительство страны должно с осторожностью относиться к привлечению новых кредитов и управлению текущего госдолга, поскольку для такой небольшой страны, как Армения, он все же чувствителен. Надо отметить, что «относительное спокойствие правительства» объясняется тем, что его большая часть этого самого долга приходится на те программы, которые были прокредитованы в экономике, и они достаточно успешны, а бремя по его обслуживанию приходится не на налоговые доходы, а на деятельность хозсубъектов, где есть также положительный рост.