Ըստ նախարարության պաշտոնական կայքում տեղակայված տեղեկատվության` Հետաքրքրությունների հայտերը պետք է ներկայացվեին մինչև հունիսի 15-ը: Հայտարարությունը տրվել է «Նաիրիտի» բաժնետերերի և վարկատուների կողմից: Որպես բաժնետեր հանդես է գալիս Rhinoville Property Limited ընկերությունը, որպես վարկատու` ԱՊՀ միջպետական բանկը, որին «Նաիրիտը» պարտք է 100 մլն դոլար: Կառավարությունն իր հերթին պատրաստակամություն է հայտնել ամեն կերպ աջակցել «Նաիրիտի» վերազինման ծրագրին` ընդհուպ օրենսդրական ու ենթաօրենսդրական փոփոխություններով: Ներդրումային ծրագիրը կազմված է 8 տարվա կտրվածքով` 2011-19 թթ.:
Մրցույթի մասնակցությամբ հետաքրքրվել են նաև լեհական ընկերությունները, սակայն հայտ չեն ներկայացրել: Հայաստանի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությունը հայտնել է, որ նախարարության մասնագետները հանդիպելու են ընկերության ներկայացուցիչների հետ, ծանոթանալու նրա հնարավորությունների հետ և քննարկելու առաջարկված ծրագիրը: Այնուամենայնիվ, անհասկանալի է, թե ինչով է գրավել հին գործարանն այդ գերմանական ընկերությանը, որտեղ խորհրդային ժամանակներից ի վեր ոչինչ չի փոխվել, որն այրվել է և վտանգ է ներկայացնում ոչ միայն աշխատողների, այլ նաև շրջակա միջավայրի համար:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հաղորդել է Հայաստանի ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը, վարկային միջոցներ ստանալու հեռանկարը ԵվրԱզԷս Հակաճգնաժամային հիմնադրամի շրջանակներում «իհարկե կա, և այդ հարցը հիմա քննարկվում է: Կարծում եմ, որ մինչև տարեվերջ Հայաստանը կստանա այդ ֆինանսական միջոցները, իսկ երկու ամիս անց մենք այդ հարցն էլի կքննարկենք»,- ասել է նա:
ԵվրԱզԷս Հակաճգնաժամային հիմնադրամը հունիսի 10-ին ձեռնամուխ է եղել Հայաստանին մինչև 400 մլն դոլար վարկ տրամադրելու հարցի քննարկմանը: Հակաճգնաժամային հիմնադրամը սկսել է ուսումնասիրել և գնահատել Հայաստանի պետական ծրագրերը մի շարք ոլորտների վերակառուցման ուղղությամբ:Քիմիական արդյունաբերության պոտենցիալ ծրագրերից մեկը «Նաիրիտի» արդիականացումն է, որի վերակառուցման համար անհրաժեշտ է 400-500 մլն դոլար:
«Նաիրիտի» արտադրական հզորությունը ներկայում գնահատվում է տարեկան 38 հազ. տոննա, որը լիովին բավարար է Ռուսաստանի և ԱՊՀ այլ երկրների պահանջարկի համար: «Նաիրիտը» աշխարհում միակ գործարանն է, որտեղ քլորոպրենային կաուչուկը կարելի է ստանալ հայտնի 2 մեթոդներով էլ` բութադիենային և ացետիլենային (բնական գազից): 1994 թ. բութադիենային արտադրամասը կանգնեցվել և կոնսերվացվել է` բութադիենի ստացման բարդությունների պատճառով: Այն ներդրումային ծրագիրը, որ ներկայացվել է գործարանի ղեկավարության կողմից, ենթադրում է տեխնիկական վերազինումը հասցնել այն աստիճանի, որ «Նաիրիտը» դառնա բնապահպանական և տոխնոլոգիական առումով անվտանգ խոշոր քիմիական ձեռնարկություն: Այսպես` առաջարկվում է կառուցել սեփական ջերմաէլեկտրակայան, վերագործարկել բութադիենից կաուչուկի ստացման արտադրամասը, ստեղծել քլորի և կաուստիկ սոդայի նոր արտադրություն, զարգացնել անհրաժեշտ ենթակառուցվածքները (ջրամատակարարում, բնապահպանություն և այլն):
«Նաիրիտի» վերազինման միայն առաջին 2 փուլերում (մինչև 2014 թվականը) պահանջվում է 512 մլն դոլարի ներդրում: Դրանից 145 մլն դոլարը նախատեսված է ֆինանսական առողջացման նպատակներով` 100 մլն դոլար ԱՊՀ միջպետական բանկին, և 45 մլն դոլար` այլ պարտքերի մարմանը: Մոտ 47 մլն դոլար է գնահատվել բուտադիենային արտադրամասի վերագործարկման ծրագիրը: Այս ներդրումներն իրականացնելու դեպքում ենթադրվում է, որ արդեն 2013 թ. «Նաիրիտը» կարտադրի 93 հազ. տոննա տարաբնույթ արտադրանք` 220 մլն դոլար արժեքով, որից 200 մլն դոլարը կարտահանվի:
Այսպիսով, գործարանի շանսերն աճում են, իսկ հետագա զարգացումը ցույց կտա, թե կհաջողվի արդյոք այն դուրս բերել համաշխարհային մակարդակ, թե ոչ:

Заинтересованность в участии в тендере проявили и другие компании, в частности польские, которые, однако, не представили заявок. В министерстве энергетики и природных ресурсов отметили, что специалисты министерства проведут встречу с представителями компании, ознакомятся с ее возможностями и обсудят предложенную программу, при этом сроки обсуждений пока не указываются. Тем не менее, непонятно, чем привлек старый завод, на котором с советских времен практически ничего не изменилось, который горел и представляет опасность не только для сотрудников, но и для окружающей среды, эту ведущую немецкую компанию?Надо отметить, что в будущем фирма “Хемианлагенбау Хемниц ГмбХ” (C.A.C) видит себя в роли одного из крупнейших инженерных предприятий средней руки в Восточной Германии, идущего по верному пути, благодаря комплексности сооружения химических установок в названных сферах деятельности, прежде всего в Германии и в Восточной Европе. Компании присущи международные традиции сооружения химических установок, развиваемые в Хемнице свыше 40 лет, которые с 2004 успешно продолжаются под руководством Йоахима Энгельманна и Йорга Энгельманна. В компании работает опытный и высококвалифицированный персонал с опытом международного инжиниринга, от проектного менеджмента и материально-технического обеспечения до надзора за монтажом и ввода в эксплуатацию установок в традиционных сферах деятельности фирмы – нефтепереработка и газовая техника, нефтехимия, химия и фармацевтика.
Тем не менее, как сообщил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net министр финансов Армении Ваче Габриелян, перспектива получения кредитных средств в рамках Антикризисного фонда ЕврАзЭс “конечно есть, и этот вопрос сейчас рассматривается”. “Думаю, что до конца года Армения получит эти финсредства, а через два месяца этот вопрос мы еще обсудим”, – отметил он.
Антикризисный фонд ЕврАзЭС 10 июня приступил к рассмотрению вопроса о предоставлении Армении кредита на сумму до $400 млн, говорится в сообщении пресс-службы ЕврАзЭС. В рамках подготовки предоставления АКФ ЕврАзЭС кредита Еревану Антикризисный Фонд ЕврАзЭС приступил к изучению и оценке деталей государственной программы Армении по реструктуризации ряда отраслей на основе приоритетов, установленных правительством республики. Среди потенциальных отраслевых программ в химической промышленности – модернизация “Завода Наирит”, на реконструкцию которого, как заявлял ранее министр энергетики и природных ресурсов Армении Армен Мовсисян, необходимо $400-500 млн.
Производственная мощность “Завода Наирит” в настоящее время оценивается в 38 тысяч тонн в год, что вполне достаточно для удовлетворения спроса в России и странах СНГ. “Завод Наирит” является единственным заводом в мире, в котором хлоропреновый каучук можно получать двумя известными методами – бутадиеновым и ацетиленовым (из природного газа). В 1994 году бутадиеновый цех был приостановлен и законсервирован из-за сложностей с получением бутадиена.
Инвестиционная программа, представленная руководством завода, предполагает довести техническое переоснащение до той степени, чтобы “Завод Наирит” стал безопасным в экологическом и технологическом плане крупным химическим предприятием. Так, предлагается построить собственную теплоэлектростанцию, перезапустить цех по производству каучука из бутадиена, организовать новое производство хлора и каустической соды, развить необходимые инфраструктуры (водоснабжение, экология и т. д.). В случае осуществления этих инвестиций предполагается, что уже в 2013 году “Завод Наирит” произведет 93 тыс. тонн различной продукции стоимостью 220 млн. долларов, из которой продукция стоимостью 200 млн. долларов будет экспортирована.
Таким образом, шансы завода растут, а дальнейшее развитие покажет, удастся ли его вывести на уровень мирового масштаба или нет.