4 Հուլիս 2011 - 10:34 AMT
Վերջին մի քանի տարիներին տեղեկատվական ոլորտում հայկական տեղեկատվական գործակալությունների ներկայացումը կտրուկ աճել է։ Այս կարծիքին է տեղեկատվական ոլորտի փորձագետ Կարեն Վրթանեսյանը։ Վերջինս “Hareyan Publishing” ԱՄՆ լրատվական ընկերության տնօրեն Արմեն Հարեյանի հետ այսօր հանդես եկավ ասուլիսով, որի ժամանակ նրանք ներկայացրեցին հայկական տեղեկատվական ոլորտի թերացումները և միջազգային փորձի նորարար լուծումները։
«Տեղեկատվական գործակալությունների ներկայացման աճը պայմանավորված է համացանցի աճով, Հայաստանում արագ ու համեմատաբար մատչելի ցանցային կապ ի հայտ գալով և նաև սոցիալական ցացների աճով։ Եթե այսօր ԶԼՄ-ն չկա որևէ սոցիալական ցանցում, ապա մեծ քանակով այցելություն է կորցնում»,- ասաց Կարեն Վրթանեսյանը։
Ըստ Կարեն Վրթանեսյանի՝ Հայաստանը և Ադրբեջանն ավելի լավ են ներկայացված՝ չնայած տարածաշրջանում Վրաստանում է ինտերնետ կապն ամեանաարագն ու որակովը։
Ըստ Արմեն Հարեյանի այսօր հայակական կողմի ամենակարևոր խնդիրը կրթության հարցն է։
«Մենք ունենք պրոֆեսիոնալիզմի լուրջ պակաս, շատ ուսանողներ ավարտելուց հետո նորմալ չեն կարողանում կազմել իրենց միտքը։ Խնդիր կա այլ լեզուներով գրող մասնագետների, անգամ հայերեն գրող։ Կարծես համացանցում բուռն աճ կա տեղական լրատվամիջոցների, սակայն երբ ծանոթանում ես բովանադակությանը, հայտանբերում ես լուրջ սխալներ թե՛ մասնագիտական, թե՛ գրագիտության, թե ՛վերլուծության։ Երբ ես լրագրողի կարիք եմ ունենում, չեմ կարողանում գտնել համապատասխան մասնագետի Հայաստանում»,- ասաց Արմեն Հարեյանը և ավելացրեց, որ կցանկանար, որ հայկական տեղական օնլայն լրատվամիջոցներն իրենց առջև խնդիր դնեին մրցելու NewYork Times-ի կամ Financial Times-ի պես լրատվամիջոցների հետ։
Կարեն Վրթանեսյանը և Արմեն Հարեյանն այս խնդիրների մի քանի լուծում առաջարկեցին։ Ըստ Արմեն Հարեյանի առաջին հերթին պետք է ավելացնել լրատվական կայքերը Google News, Bing կամ Yandex որոնողական համակարգերում և գրել այնպես, որը նորությունը հայտնվի Google News-ի գլխավոր էջում։
«Այս տարբերակը կբերի հսկայական այցելություն և եկամուտ։ Մյուս լուծումը Live Blogging-ով (ուղիղ հեռարձակում) զբաղվելն է, որն օպերատիվ լրատվության և կրկին մեծաքանակ այցելուներ ձեռք բերելու մեթոդ է։ Եվ իհարկե անհրաժեշտ է որ լրատվամիջոցը լինի սոցիալական ցանցերում։ Մեր մամուլը պետք է լուրջ մտածի եկամտաբերության մասին և չմնա միայն դոնորների հույսին», ասաց Արմեն Հարեյանը։
Արմեն Հարեյանը կարևորեց նաև, որ լրատվամիջոցները պետք է ստեղծեն սեփական ծրագրերը սմարթֆոնների համար, քանի որ այսօր մարդիկ տեղեկություն են փնտրում հենց հեռախոսից։
Կարեն Վրթանեսյանի խոսքով այսօր հայկական համացանցում կան այնպիսի բլոգերներ, որոնք ավելի շատ ընթերցող ունեն, քան օնլայն լրատվամիջոցները։

В течение последних нескольких лет резко возросло число армянских информационных агентств. Такого мнения придерживается эксперт в области ИТ Карен Вртанесян, выступивший вместе с директором информационной компании “Hareyan Publishing” (США) Арменом Ареяном на пресс-конференции, в ходе которой они выявили недостатки в армянской информационной сфере и опыт новаторских решений зарубежных СМИ.
“Рост числа информационных агентств обусловлен расширением Интернета, появлением относительно быстрой и доступной связи, ростом числа социальных сетей. Отсутствие СМИ в каких-либо соцсетях ведет к потере большого числа посещений”, – сказал Карен Вртанесян.
По словам Вртанесяна, Армения и Азербайджан в этой сфере больше преуспели, хотя Грузия обладает более быстрым и качественным Интернетом.
Армен Ареян считает, что самой главной задачей армянской стороны является вопрос образования.
“У нас чувствуется серьезная нехватка профессионализма, многие студенты, окончившие вузы, не могут попросту сформулировать свою мысль, мы нуждаемся в специалистах, пишущих не только на иностранном, но и на армянском языке. Очевидно, что в Интернете увеличилось число СМИ, однако при более внимательном изучении их содержания выявляются серьезные ошибки: как профессиональные, грамматические, так и аналитические. Когда я нуждаюсь в хорошем журналисте, я не могу найти соответствующего профессионала в Армении”, – сказал Армен Ареян и добавил, что желает, чтобы армянские СМИ смогли в дальнейшем соперничать по профессионализму с NewYork Times или Financial Times.
Карен Вртанесян и Армен Ареян предложили несколько решений данной проблемы. Армен Ареян считает, что, в первую очередь, необходимо поместить информационные сайты в поисковые системы Google News, Bing или Yandex и нужно научиться писать так, чтобы новость сразу появилась на главной странице Google News.
“Этот вариант приведет к множеству посещений и хорошей прибыли. Еще одно решение – заняться Live Blogging (прямая трансляция), что также является методом привлечения большого числа посещений. И, конечно, необходимо, чтобы СМИ присутствовали в соцсетях. Наша пресса должна серьезно подумать о прибыльности и не оставаться зависимой от доноров”, – сказал Армен Ареян. Он считает очень важным, чтобы СМИ создавали собственные программы для смартфонов, поскольку сегодня очень многие черпают информацию из телефонов.
По словам Карена Вртанесяна, на сегодняшний день в армянском Интернете у многих блогов больше читателей, чем у онлайн-СМИ.