Հայաստանում առաջին անգամ պաշտոնական այցով գտնվում է ՄԱԿ Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության (ԶՀԿ) գլխավոր քարտուղար Թալեբ Ռիֆային, որին ուղեկցում է ՄԱԿ ԶՀԿ անդամ երկրների հետ հարաբերությունների և ծառայությունների գծով գործադիր տնօրեն Զոլտան Սոմոգիյը: Այցը ոչ միայն ծանուցողական, այլև հետազոտական բնույթ է կրում, քանի որ միջազգային կառույցը մտադիր է Հարավկովկասյան տարածաշրջանի զարգացման ծրագիր իրականացնել: ՄԱԿ ԶՀԿ մասնագետները կայցելեն նաև հարևան Վրաստան, որպեսզի պարզեն տարածաշրջանային մակարդակով զբոսաշրջության զարգացման հնարավորությունները: Թալեբ Ռիֆային վստահ է, որ կգա ժամանակը, և տարածաշրջանի բնակիչները կգիտակցեն սահմանների բաց լինելու առավելությունները զբոսաշրջության զարգացման համատեքստում. հնարավոր կդառնա տեղափոխությունը Հայաստանից Թուրքիա, Թուրքիայից Ադրբեջան: «Զբոսաշրջության արդյունաբերությունը կարելի է որպես ուժ օգտագործել կարևոր խնդիրների լուծման համար»,- ընդգծել է նա: Միաժամանակ գլխավոր քարտուղարը վստահեցրել է, որ լավ տեղեկացված է այն խնդիրներից, որոնք Հայաստանն ունի իր հարևանների հետ, քանի որ «մենք Մարսի վրա չենք ապրում և չենք գերագնահատում առկա հնարավորությունները»:
Այնուամենայնիվ, Թալեբ Ռիֆային վստահ է, որ այդ ժամանակը կգա, քանի որ այդ մասին վկայում է միջազգային փորձը: Այս համատեքստում նա բերել է Բալկանների օրինակը` հավելելով, որ իրեն ուրախացնում է այն փաստը, որ այսօր Խորվաթիա հասնելու համար պետք չէ շրջանցել Սերբիան: Ավելին, ՄԱԿ ԶՀԿ գլխավոր քարտուղարը, ծնված լինելով Հորդանանում, իր մաշկի վրա է զգացել հակամարտությունների դժվարությունները, երբ «մենք չէինք կարողանում անցնել Հորդանան գետն ու հասնել Իսրայել»:
ՄԱԿ ԶՀԿ գլխավոր քարտուղարը Հայաստանում կգտնվի մինչև հուլիսի 6-ը: Նա արդեն հանդիպել է երկրի նախագահի և վարչապետի հետ, այցելել մի շարք տեսարժան վայրեր, իսկ առաջիկա երկու օրերին նախատեսված են նրա հանդիպումները հայկական զբոսաշրջության արդյունաբերության ներկայացուցիչների հետ: .

В Армении впервые с официальным визитом находится генеральный секретарь Всемирной организации туризма ООН (ВОТ ООН) Талеб Рифаи, которого также сопровождает исполнительный директор по линии сотрудничества и услуг стран-членов ВОТ ООН Золтан Сомоги. Визит носит не только ознакомительный, но и исследовательский характер, поскольку международная структура намерена реализовать программу развития Южнокавказского региона. После посещения Армении специалисты ВОТ ООН побывают и в соседней Грузии, чтобы выявить возможности развития туризма на региональном уровне. Талеб Рифаи уверен, что настанет время, и жители региона осознают привилегии открытости границ в контексте развития туризма: станет возможным перемещаться из Армении в Турцию, из Турции в Азербайджан. “Туриндустрию можно использовать как силу для решения важных проблем”, – подчеркнул он. Одновременно генсек заверил, что хорошо осведомлен о тех проблемах, которые Армения имеет со своими соседями, поскольку “мы живем не на Марсе и не переоцениваем имеющиеся возможности”.
Тем не менее, Талеб Рифаи уверен, что такие времена наступят, поскольку об этом свидетельствует международный опыт. В этом контексте он привел пример Балкан, добавив, что его радует тот факт, что сегодня для того, чтобы добраться до Хорватии не надо обходить Сербию. Более того, генсек ВОТ ООН – уроженец Иордании, на себе лично испытал трудности конфликтов, когда “мы не могли перейти реку Иордан и добраться до Израиля”.
Генсек ВОТ ООН пробудит в Армении до 6 июля, в рамках своего визита он уже встретился с президентом страны, премьер-министром, посетил ряд достопримечательностей, а на следующие два дня намечены встречи с представителями армянской туриндустрии.