5 Հուլիս 2011 - 10:59 AMT
ՄԱԿ Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպությունն ու Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարությունը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել Երևանում միջազգային զբոսաշրջության համաժողովի անցկացման մասին: Հուլիսի 5-ին Երևանում «Հարավկովկասյան տարածաշրջանում զբոսաշրջության զարգացման նախաձեռնության մասին» փոխըմբռնման մասին հուշագրի ստորագրումից հետո Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը հաղորդել է, որ համաժողովը ծրագրված է 2012 թվականի աշնանը: «Այդ համաժողովն աննախադեպ կլինի իր մասշտաբով, քանի որ տարածաշրջանային զբոսաշրջության ներկայացուցիչներից բացի կապահովվի համաշխարհային զբոսաշրջության արտադրության առաջնորդների ներկայությունը»,- ընդգծել է նա:
Բացի դրանից, էկոնոմիկայի նախարարության և ԶՀԿ միջև նախնական պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել այն մասին, որ տուրիստական ընկերությունների ղեկավարները հատուկ վերապատրաստում կանցնեն միջազգային կառույցի կենտրոնական գրասենյակում: «Դա մեր մասնագետների համար իրենց պրոֆեսիոնալ հմտությունները կատարելագործելու փայլուն հնարավորություն է, ինչը թույլ կտա նաև բարձրացնել Հայաստանի դերը զբոսաշրջության արտադրության համաշխարհային շուկայում»,- հավելել է նա: Տիգրան Դավթյանը հաղորդել է նաև, որ Հայաստանը ԶՀԿ-ին է դիմել հանրապետություն համաշխարհային բրենդերի մուտքին աջակցություն ցուցաբերելու խնդրանքով: Նախարարի խոսքով, ներկայումս արդեն բանակցություններ են ընթանում համաշխարհային զբոսաշրջության արտադրության մի շարք առաջատար ներկայացուցիչների հետ: «Մոտ ժամանակներս մենք ակնկալում ենք նրանց մի մասի մուտքը Հայաստան»,- ասել է նա` ձեռնպահ մնալով այդ բրենդերի հրապարակումից:
Հայաստանում առաջին անգամ պաշտոնական այցով գտնվում է ՄԱԿ Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության (ԶՀԿ) գլխավոր քարտուղար Թալեբ Ռիֆային, որին ուղեկցում է ՄԱԿ ԶՀԿ անդամ երկրների հետ հարաբերությունների և ծառայությունների գծով գործադիր տնօրեն Զոլտան Սոմոգիյը:

5 Июль 2011 - 10:59 AMT
Беспрецедентный международный туристический форум при поддержке ВОТ пройдет в Армении осенью 2012 года
Всемирной организации туризма ООН и Министерство экономики Армении договорились о проведении международного туристического форума. Как сообщил 5 июля в Ереване министр экономики Армении Тигран Давтян после подписания меморандума о взаимопонимании «Об инициативе развития туризма в Южнокавказском регионе» между двумя структурами, форум запланирован на осень 2012 года. «Этот форум будет беспрецедентным по своему масштабу, поскольку помимо представителей регионального туризма будет обеспечено присутствие лидеров мировой туриндустрии», – подчеркнул он.
В связи с этим Тигран Давтян отметил, что окончательные детали проведения форума будут еще уточнены с представителями ВОТ ООН, что позволит Армении подготовиться к его проведению на должном уровне. Помимо этого, между Министерством экономики и ВОТ была достигнута преварительная договоренность о том, что управляющие туристических компаний пройдут специальную переподготовку в центральном офисе международной структуры. “Это блестящая возможность для наших специалистов повысить свои профессиональные навыки, что также позволит повысить роль Армении на мировом рынке туриндустрии”, – добавил он.
Тигран Давтян также сообщил, что Армения обратилась к ВОТ с просьбой по оказанию содействия прихода в республику мировых брендов. По словам министра, на данный момент уже ведутся переговоры с рядом ведущих представителей мировой туриндустрии. “В ближайшее время мы ожидаем приход некоторых из них в Армению”, – сказал он, воздержавшись от огласки этих брендов.
В Армении впервые с официальным визитом находится генеральный секретарь Всемирной организации туризма ООН (ВОТ ООН) Талеб Рифаи, которого также сопровождает исполнительный директор по линии сотрудничества и услуг стран-членов ВОТ ООН Золтан Сомоги.