7 Հուլիս 2011 - 12:07 AMT
Հայաստանի կառավարությունը հուլիսի 7-ի նիստում հաստատել է ՀՀ 2012-2014 թթ. պետական միջնաժամկետ ծախսերի ծրագիրը, որն ընդհանուր բյուջետային գործընթացի բաղկացուցիչ մասն է և կդառնա 2012 թ. պետբյուջեի նախագծի մշակման հիմքը: Ներկայացնելով փաստաթուղթը` Հայաստանի ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանն ընդգծել է, որ առաջիկա երեք տարվա ընթացքում կայուն մակրոտնտեսական իրադրություն է սպասվում, իսկ ՀՆԱ-ի տարեկան աճը կանխատեսվել է համապատասխանաբար` 4.2, 4.5 և 4.8 տոկոսի չափով: Այդ կապակցությամբ երկրի ֆինանսների նախարարը նշել է, որ միջնաժամկետ կանխատեսումների համար հիմք են հանդիսացել միջազգային կազմակերպությունների կողմից ներկայացված համաշխարհային տնտեսության վերականգնման վերաբերյալ սպասումներն ու վերլուծությունները:
ՀՀ 2012-2014 թվականների պետական բյուջեների եկամուտները կանխատեսվել են համապատասխանաբար` 892.9 մլրդ դրամի, 979.8 մլրդ դրամի և 1,079.0 մլրդ դրամի չափով: ՀՀ 2012-2014 թվականների պետական բյուջեի ընդամենը եկամուտներ/ՀՆԱ հարաբերակցությունը կկազմի 21.2-21.7 տոկոս: 2012-2014 թվականների բյուջետային մուտքերը ծրագրվել են` հարկեր/ՀՆԱ ցուցանիշի տարեկան աճը 0.3-0.4 տոկոս ապահովելու սկզբունքի հիման վրա: ՀՀ 2012-2014 թվականների պետական բյուջեների ծախսերի կանխատեսումներն են` համապատասխանաբար 1,025 մլրդ դրամ, 1,088 մլրդ դրամ, 1,197 մլրդ դրամ: ՀՀ 2012-2014 թվականների պետական բյուջեի ծախսեր/ՀՆԱ հարաբերակցությունը կկազմի 24.3-24.1 տոկոս:
ՀՀ 2012-2014թթ պետական բյուջեի դեֆիցիտի հարաբերակցությունը ՀՆԱ-ի նկատմամբ 2011 թվականի համար ծրագրավորված 3.9 տոկոսի դիմաց 2012-2014 թվականին աստիճանաբար կնվազի ՀՆԱ-ի 3.1-ից մինչև 2.4 տոկոս:

Правительство Армении на заседании 7 июля утвердило «Программу среднесрочных государственных расходов на 2012-2014 годы». Представляя документ, министр финансов Армении Ваче Габриелян подчеркнул, что в ближайшие три года ожидается стабильная макроэкономическая ситуация, а показатель экономического роста в течение 2012-2014 гг. составит 4,2%, 4,5% и 4,8%, соответственно. В связи с этим главный финансист страны отметил, что среднесрочные прогнозы основываются как на исследованиях министерства, так и на аналитических материалах международных организаций
За указанный период госдоходы запланированы на уровне 892.9 млрд драмов, 979.8 млрд драмов и 1,079 млрд драмов, а соотношение показателя доходы/ВВП составит 21,2%-21,7%, соответственно, при этом бюджетные поступления запланированы на основе обеспечения роста на уровне 0,3%-0.4% по линии показателя налоги/ВВП. Расходы госбюджета запланированы на уровне 1,025 млрд драмов, 1,088 млрд драмов и 1,197 млрд драмов, соответственно, а соотношение бюджетные расходы/ВВП в течение 2012-2013 гг. составит 24.3%-24.1%. Программой предусмотрено сокращение дефицита с запланированных на 2011 год 3,9% до 3,1%, а затем – до 2,4%.