8 Հուլիս 2011 - 04:25 AMT
Բրազիլիայում, որը շաքարի խոշորագույն արտահանողն է, շաքարի արտադրությունը 2011 թվականին կարող է կտրուկ կրճատվել վատ եղանակային պայմանների և շաքարեղեգի պլանտացիաների ծերացման պատճառով: Ինչպես հաղորդում է Վեստի.Ռու կայքը, այս կապակցությամբ, ինչպես կանխատեսում են վերլուծաբանները, պետք է շաքարի գների անխուսափելի աճ ակնկալել: Վերլուծաբանների կարծիքով, եթե բրազիլացիների վատ բերքի կանխատեսումներն արդարանան, ապա պետք է շաքարի գնի թանկացում սպասել մինչև 36 ցենտ մեկ ֆունտի դիմաց, ինչը նոր ռեկորդային գին է վերջին 30 տարվա ընթացքում: Շաքարեղեգի արդյունաբերության բրազիլական ընկերակցությունը (Unica) երկրի կենտրոնական և հարավային շրջաններում շաքարեղեգի բերքի կանխատեսումները նվազեցրել է 1 միլիոն տոննայով` համեմատած 2010 թվականի հետ: Անցյալ տարի այդ գյուղատնտեսական կուլտուրայի բերքը կազմել էր 33,5 միլիոն տոննա: Բրազիլիայի ֆերմերների կանխատեսմանն ուշադրությամբ հետևում են շաքարի արդյունաբերությունն ու հումքի բորսային առևտրականներն ամբողջ աշխարհում, հինգշաբթի օրը հաղորդել է Financial Times թերթը:
Հումքի հնարավոր պակասը կարող է շաքարի տրենդի կտրուկ փոփոխության հանգեցնել, որի արժեքը փետրվարից մայիս ընկած ժամանակահատվածում նվազել է 43 տոկոսով: Օգոստոսին շաքարի հումքի մատակարարման պայմանագրերը չորեքշաբթի օրը արդեն աճել են 34 տոկոսով` մինչև 27,44 ցենտ մեկ ֆունտի դիմաց:

Производство сахара в Бразилии, которая является его крупнейшим экспортером, может резко сократиться в 2011 году из-за плохих погодных условий и старения плантаций сахарного тростника. Как сообщает сайт Вести.Ру, в связи с этим, как предсказывают аналитики, следует ожидать неизбежного роста цен на сахар. По мнению аналитиков, если прогнозы на плохой урожай бразильцев оправдаются, то следует ожидать роста цен на сахар до 36 центов за фунт, нового рекордного уровня за последние 30 лет. Бразильская ассоциация индустрии сахарного тростника (Unica) понизила прогноз урожая тростника в центральных и южных регионах страны на 1 миллион тонн по сравнению с 2010 годом. В прошлом году урожай этой сельскохозяйственной культуры составил 33,5 миллиона тонн. За прогнозом фермеров Бразилии внимательно следят сахарная промышленность и биржевые торговцы сырьем по всему миру, сообщает в четверг газета Financial Times.
Возможная нехватка сырья может привести к резкому изменению ценового тренда на сахар, стоимость которого с февраля по май упала на 43%. В среду контракты на поставку сахара-сырца в августе уже подскочили на 34% — до 27,44 цента за фунт.