Երևանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում ՀԱԿ անդամ, Հայաստանի Ազգային անվտանգության վարչության պետի նախկին տեղակալԳուրգեն Եղիազարյանը սուր քննադատության է ենթարկել Հայաստանում առկա տնտեսական իրավիճակը, որի արդյունքում պարզ է դարձել, որ Forbes-ը Հայաստանի տնտեսությունն աշխարհի ամենավատ տնտեսությունների շարքում ճանաչել է երկրորդը: «Առաջարկում եմ, որպեսզի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը կախվի Forbes ցուցակում Հայաստանի 177-րդ տեղը զբաղեցնելու պատճառով»,- հայտարարել է նա: Նա հեգնանքով նշել է, որ մեկ օր առաջ Մադագասկարի նախագահը լքել է երկիրը և մեկնել անհայտ ուղղությամբ, որը ցուցակում ունի ամենավատ տնտեսությունններից մեկը:
Իր հերթին ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Համլետ Հարությունյանը հայտարարել է, որ չի հավատում նման «հեղինակային» հրատարակությունների և չի կարծում, որ Հայաստանը զբաղեցնում է այն տեղը, որը նրան հատկացրել է Forbes-ը: Միաժամանակ նա հավելել է, որ իշխանությունները նախագահի գլխավորությամբ գիտեն Հայաստանի տնտեսական խնդիրների մասին և աշխատում ենք դրանք հաղթահարելու ուղղությամբ:
Forbes-ի գնահատականը Հայաստանի համար հիմնված է վերջին երեք տարվա մի շարք ցուցանիշների, մասնավորապես տնտեսական աճի, գնաճի, ինչպես նաև ընթացիկ դեֆիցիտի ցուցանիշի վրա, որոնք Հայաստանի համատեքստում հատկապես վատթարացել են 2009 թվականի ճգնաժամային ժամանակահատվածում: Հուլիսի 7-ին Համաշխարհային բանկի երևանյան գրասենյակի ղեկավար Ժան-Միշել Ապպիի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում այդ մասին հայտնել է Հայաստանի ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը: Նրա խոսքով, այդ ցուցանիշները միջինացված են եռամյա կտրվածքով, ինչը լավագույն կերպով չի բնութագրում Հայաստանի տնտեսական զարգացման գործընթացը: Սակայն, ինչպես ընդգծել է նախարարը, եթե մի կողմ դնենք 2009 թվականը և հայացք նետենք 2011-2012 թվականներին, ապա Հայաստանում բոլորովին այլ պատկեր կլինի, որը բնութագրվում է տնտեսական աճով և գնաճի նվազմամբ: «Դա ընդամենը ակնթարթային (ոչ մեծ ժամանակահատված ընդգրկող) գնահատական է, այն չի կարող նույնը լինել 2012-ին և լիովին պայմանավորված է 2009թ. իրադրությամբ»,- ընդգծել է նա: Ժան-Միշել Ապպին իր հերթին համաձայնել է Վաչե Գաբրիելյանի կարծիքի հետ` ընդգծելով, որ «Ակնհայտ է, որ Հայաստանը աշխարհի ամենավատ երկիրը չէ և ամենավատ տնտեսությունը չէ, որ ունի»: «Այո, եղել է գնաճ, իսկ ներկրումը վերջին տարիներին երկու անգամ գերազանցել է արտահանումը, հետճգնաժամային շրջանում գնաճը հասել է 9,5 տոկոսի, բայց դա միանշանակ չի վկայում այն մասին, թե դա հետևողական բնույթ է կրելու»,- ընդգծել է նա:
Վերլուծելով վերջին տարիներին աշխարհի երկրների մեծամասնության մակրոտնտեսական ցուցանիշները` Forbes ամսագիրը համարել է, որ Հայաստանն ամենավատ տնտեսություն ունեցող երկրների շարքում երկրորդն է: Հայաստանի մասին Forbes վարկանիշում ասվում է, որ այդ երկիրը ոչ մի կերպ չի կարողանում վերականգնվել ճգնաժամից. 2009-ին Հայաստանի ՀՆԱ անկում է ապրել միանգամից 15 տոկոսով: Միաժամանակ երկրում շարունակում է տիրել բարձր գնաճ (շուրջ 7 տոկոս), իսկ մեկ անձի համար ՀՆԱ կազմում է երեք հազար դոլարից պակաս. դա հարևան Թուրքիայի նույն ցուցանիշի մեկ երրորդից էլ քիչ է:

На прошедшей в Ереване пресс-конференции член АНК, экс заместитель главы управления национальной безопасности Армении Гурген Егиазарян подверг резкой критике нынешнюю экономическую ситуацию в Армении, результатом которой стало то, что Forbes признал Армению одной из худших стран с точки зрения экономики. “Я предлагаю, чтобы премьер-министр Тигран Саркисян повесился из-за 177 места Армении в списке Forbes”, – заявил он. Он также с иронией заметил, что позавчера президент Мадагаскара покинул страну и уехал в неизвестном направлении, у которого тоже были одни из худших результатов в списке. “И это было не по причине 177 места”,- отметил он. Он также заметил, что президент Мадагаскара тоже пришел к власти с подавляющим большинством голосов, набрав 95 процентов. В свою очередь, депутат от фракции правящей Республиканской партии Армении Гамлет Арутюнян заявил, что не верит подобным “авторитетным” изданиям и не считает, что Армения занимает то место, на которое ее поставил Forbes. При этом он добавил, что власти во главе с президентом признают экономические проблемы Армении и работают, чтобы их устранить.
Оценка Forbes для Армении основана на ряде показателей за последние три года, в частности, таких, как экономический рост, инфляция, а также показатель текущего дефицита, которые в контексте Армении ухудшились особенно в кризисный период 2009 года. Об этом 7 июля на совместной пресс-конференции в Ереване с главой ереванского офиса Всемирного банка Жана-Мишеля Аппи сказал министр финансов АрменииВаче Габриелян. По его словам, эти показатели усреднены в трехлетнем разрезе, что не лучшим образом характеризует процесс экономического развития Армении.
Он также отметил, что проблемы Армении, безусловно, вызваны последствиями кризиса, а в 2009 году в республике был зафиксирован экономический спад на уровне 15%, что «является наиболее значимым показателем, что было обусловлено в основном за счет спада объемов трансфертов и сферы строительства».
Однако, как подчеркнул министр, если абстрагироваться от 2009 года и посмотреть на 2011-2012 годы, то в Армении будет абсолютно другая картина, характеризующаяся экономическим ростом и снижения инфляции. «Это всего лишь моментальная (за небольшой период времени) оценка, она не может быть аналогичной в 2012 году, она полностью обусловлена ситуацией 2009 года», – подчеркнул он.
Помимо этого политика правительства с точки зрения уязвимости и макроэкономической стабильности была достаточно удачной (об этом свидетельствуют и данные ВБ), и с точки зрения оценки других ведущих рейтинговых агентств позиции Армении по линии макроэкономической и финансовой стабильности не понизились после 2009 года. В свою очередь, Жан-Мишель Аппи согласился с мнением Ваче Габриеляна, подчеркнув, что «Армения, безусловно, не самая наихудшая страна в мире и имеет не самую плохую экономику». «Да, была инфляции, а за последние годы импорт был в два рада больше экспорта, в посткризисный период инфляция достигла 9,5%, но это однозначно не свидетельствует о том, что это будет носить последовательный характер», – подчеркнул он.
Проанализировав макроэкономические показатели большинства стран мира за последние годы и прогнозы развития до 2012 года, журнал Forbes посчитал, что Армения достойна второго места среди худших экономик. Про Армению в рейтинге Forbes сказано, что эта страна никак не может восстановиться от кризиса: в 2009 году ВВП Армении упал сразу на 15 процентов. При этом в стране остается высокая инфляция (около семи процентов), а ВВП на душу населения составляет менее трех тысяч долларов: это меньше одной трети от аналогичного показателя у соседней Турции.