11 Հուլիս 2011 - 11:04 AMT
Հաճախ մարդկանց համար ավելի հեշտ է շարունակել աշխատել այնպես, ինչպես սովոր են և չօգտվել նոր հնարավորություններից ու մոտեցումներից, ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը՝ մեկնաբանելով առցանց ռեժիմով բիզնեսի գրանցման մասին տվյալները: «Երբեմն, մենք հնարավորություններ ենք ստեղծում, սակայն, ցավոք, կա հոգեբանական իներցիա, որը թույլ չի տալիս այլ կերպ աշխատել: Համակարգը փոխելու համար ժամանակ է հարկավոր»,-ասել է նա Արմավիրի մարզ այցելության ժամանակ:
Գործի գրանցման էլեկտրոնային համակարգից Հայաստանում օգտվել է արդեն 50 մարդ, սակայն, այդ ցուցանիշը դեռ չի գոհացնում Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին, քանի որ այդ ընկերությունների տեսակարար կշիռը չի գերազանցում գրանցվող ընկերությունների ողջ ծավալի 10 տոկոսը: Ընկերությունների գրանցման Հայաստանի կառավարության ներդրած էլեկտրոնային համակարգը թույլ է տալիս ինտերնետի միջոցով գրանցել նոր բիզնեսը 10-15 րոպեում:
Բացի այդ, ըստ նախարարի, անհրաժեշտ է, որ կառավարությունն ու ԶԼՄ-ները համատեղ աշխատեն, բարձրացնելու համար հանրության իրազեկվածությունը, նվազագույնի հասցնելով այն անվստահությունը, որը դեռևս առկա է գործարարների շրջանում: «1-2 գրանցումից հետո մարդիկ կընտելանան, իսկ հետո խոսք չի կարող լինել նախկին համակարգին վերադառնալու մասին»,-հայտարարել է Տիգրան Դավթյանը:
Այդ առնչությամբ նախարարը հավելել է, որ անձամբ ինքը վերջին տարիներին օգտվում է կոմունալ ծառայությունների վճարման էլեկտրոնային համակարգից, տնտեսելով ժամանակը, էներգիան, ամենակարևորը՝ խնայելով նյարդերը: Ըստ նրա, էլեկտրոնային ծառայությունների զարգացմանը Հայաստանում նպաստում է նաև ինտերնետ-ծառայությունների հասանելիության բարձրացումը:

Зачастую людям легче продолжать работать так, как они знают, и не пользоваться новыми возможностями и подходами, сказал министр экономики Армении Тигран Давтян, комментируя неудовлетворительные данные регистраций бизнеса в on-line режиме. «Иногда мы создаем возможности, но, к сожалению, есть психологическая инерция, которая не позволяет работать иначе. Для смены системы необходимо время», – сказал он 11 июля в Армавирской области Армении.
Электронной системой регистрации бизнеса в Армении уже воспользовалось 50 человек, однако этот показатель пока не удовлетворяет премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна, поскольку удельный вес этих компаний не превышает 10% от всего объема регистрируемых компаний. Внедренная правительством Армении электронная система регистрации компаний позволяет с использованием Интернета зарегистрировать новый бизнес в течение 10-15 минут.
Помимо этого, по мнению главы министерства, есть необходимость совместной работы правительства и СМИ, чтобы повысить информированность общества, сведя к минимуму ту неуверенность, которая все еще бытует среди бизнесменов. «После одного, двух регистраций люди привыкнут, а потом и речи не может быть о возврате к прежней системе», – заверил Тигран Давтян.
В связи с этим министр добавил, что сам лично на протяжении последних лет пользуется электронной системой оплаты коммунальных услуг, экономя время, средства, энергию, а самое главное – нервы. По его словам, развитию электронных услуг в Армении способствует и повышение доступности Интернет-услуг.