ՀՀ կառավարության որոշման համաձայն սահմանվել է ոչ ընդհանուր օգտագործման տրանսպորտային միջոցների տեխնիկական զննության նոր գործընթաց: Համաձայն նոր կարգի ոչ ընդհանուր օգտագործման տրանսպորտային միջոցների տեխնիկական զննության դիմաց վճարումներն այսուհետև կարելի է իրականացնել ՎՏԲ-Հայաստան բանկում և տեղում ստանալ տեխնիկական զննության կտրոնը:
Տրանսպորտային միջոցների սեփականատերերը տեխնիկական զննության հետ կապված վճարումներ կատարելիս պետք է առաջնորդվեն հետևյալ կարգով. սեփականատերը (կամ սեփականատիրոջ ներկայացուցիչը) այցելելով մեքենայի մշտական հաշվառման վայրի տեղական ինքնակառավարման մարմին (թաղապետարան, գյուղապետարան և այլն)` ստանում է տվյալ տրանսպորտային միջոցի գծով գույքահարկի պարտքի չափի մասին համապատասխան տեղեկանք, այնուհետև, ՎՏԲ-Հայաստան բանկի ցանկացած մասնաճյուղ ներկայացնելով` գույքահարկի չափի մասին տեղեկանքը, մեքենայի տեխնիկական անձնագիրը, վճարողի անձնագիրը, իրականացնում է տեխնիկական զննության հետևյալ վճարումներ` պետական տուրք – ֆիքսված 2.500 ՀՀ դրամ, տեխ. զննություն անցնելու ծառայության վճար – ֆիքսված 5.500 ՀՀ դրամ, բնապահպանության վճար – կախված մեքենայի տվյալներից, գույքահարկ–կրկին կախված մեքենայի տվյալներից։
Վճարման պահին բանկը տրանսպորտային միջոցի սեփականատիրոջը (կամ սեփականատիրոջ ներկայացուցչին) տրամադրում է տեխնիկական զննության կտրոնը` բաղկացած 2 մասերից, որոնցից մեկը քաղաքացին պետք է փակցնի մեքենայի դիմապակուն, իսկ երկրորդ մասը` ներկայացնի տեխնիկական զննության կայան` տեխնիկական զննություն անցնելու նպատակով։ Տեխնիկական զննության վճարների կատարման և կտրոնների ստացման գործընթացը բանկում տևում է ընդամենը 5-10 րոպե։

11 Июль 2011 - 11:47 AMT
Решением правительства Армении от 31 марта 2011 г. 350 – Н “Об изменении порядка обязательного технического осмотра транспортных средств не общего пользования” изменилась система платежей за технический осмотр транспортных средств. Согласно новому порядку, оплату за технический осмотр транспортных средств не общего пользования можно осуществлять в ЗАО «Банк ВТБ (Армения)» и на месте получать талон технического осмотра.
Собственники транспортных средств при осуществлении платежей за технический осмотр должны руководствоваться следующим порядком: собственнику (или представителю собственника) необходимо посетить орган местного управления постоянного учета (муниципалитет) и получить соответствующую справку о размере налога на имущество по части транспортного средства. Далее гражданин предоставляет в любой филиал «Банка ВТБ (Армения)» справку о размере налога на имущество, техпаспорт машины, паспорт плательщика. Затем осуществляет следующие выплаты за технический осмотр: госпошлина – фиксировано 2500 драмов, плата за проведение техосмотра – фиксировано 5500 драмов, плата за экологию – исходя из данных автомобиля, налог на имущество – опять исходя из данных автомобиля.
В момент осуществления платы банк предоставляет собственнику (или представителю собственника) транспортного средства талон технического осмотра, который состоит из двух частей: одну часть гражданин приклеивает на лобовом стекле машины, а вторую часть представляет на станцию технического осмотра с целью проведения фактического осмотра автомобиля.
Процесс осуществления платежей за техосмотр и получения талонов в банке занимает всего лишь 5-10 минут.