Իրանի քաղաքացիները վերջին տարիներին հաճախակի են այցելում Հայաստան և այդ մասին է վկայում այցերի աճի ցուցանիշը, որը 2010թ. 2009-ի համեմատ 40 տոկոս է կազմել: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության և տնտեսական զարգացման վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանը :
Պարսիկների քանակը Հայաստանում ավելանում է արդեն ոչ միայն գարնանը, երբ նրանք ժամանում են այստեղ նշելու Նովրուզը, այլ նաև այս սեզոնին: «Որպես կանոն, պարսիկները Հայաստան են ժամանում ընտանիքներով և շատ ազատ են իրենց զգում այստեղ»,-ասել է նա:
Ինչպես նշել է Մեխակ Ապրեսյանը, պարսիկների տեսակարար կշիռը Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների թվում 7 տոկոս է կազմում և այդ ցուցանիշը դեռ կաճի:
Անդրադառնալով այն հարցին, որ հայաստանցիների շրջանում որոշ դժգոհություն կա պարսիկների այցելությունների հետ կապված, նա նշել է.«Գալիս են՝ դժգոհ ենք, չեն գալիս՝ էլի դժգոհ ենք, այնուամենայնիվ, պարսիկ զբոսաշրջիկները բավականին մեծ գումարներ են ծախսում մեզ մոտ, ինչը դրական է անդրադառնում տնտեսության վրա»:

Граждане ИРИ на протяжении последних лет зачастили в Армению, и об этом свидетельствует показатель роста визитов, который в 2010 году по сравнению с 2009 годом составил 40%. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал начальник управления туризма и территориально-экономического развития Министерства экономики Армении Мехак Апресян.
Иранцев в Армении становится больше не только в весенний период, когда они приезжают в республику, чтобы отпраздновать свой Новый год – Новруз байрам, но и в разгар сезона. «Как правило, иранцы приезжают в Армению семьями и чувствуют себя здесь очень привольно вдали от устоев свой республики», – сказал он.
Как отметил Мехак Апресян, удельная доля иранцев в общем числе посещающих Армению иностранных туристов составляет порядка 7%, и этот показатель будет продолжать расти.
Касаясь недовольства граждан Армении, связанного с наплывом иранцев в республику, начальник управления туризма заметил: «Приезжают – недовольны, не приезжают – тоже недовольны, а они, тем не менее, оставляют здесь деньги, что положительно сказывается на нашей экономике».