12 Հուլիս 2011 - 11:13 AMT
2011 թվականի հուլիսի 12-ի նիստում ԿԲ խորհուրդը որոշեց անփոփոխ թողնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը` 8.5տոկոս: 2011 թվականի հունիսին արձանագրվել է 1.4 տոկոս գնանկում, որի արդյունքում 12-ամսյա գնաճը նախորդ ամսվա ցուցանիշի նկատմամբ նվազել է 0.5 տոկոսային կետով և կազմել 8.5տոկոս: Պարենային ապրանքների գնաճի նպաստումը 12-ամսյա ցուցանիշին դեռևս բարձր է` 7.3 տոկոսային կետ:
Խորհուրդն արձանագրեց, որ գնաճային միջավայրի ձևավորման վրա տնտեսության արտաքին հատվածից էական ազդակներ չկան. 2011 թվականի երկրորդ եռամսյակում միջազգային ապրանքային շուկաներում, չնայած որոշակի տատանողականությանը, արձանագրվել է գների հարաբերական կայունություն և ներկայումս չեզոքացել են գնաճային ճնշումները:
Խորհուրդը համակարծիք է, որ տնտեսության ներքին զարգացումները ևս գնաճային միջավայր չեն ձևավորում. աշխատանքի շուկայի և մասնավոր ծախսումների ազդեցությունը չեզոք է, իսկ հարկաբյուջետային քաղաքականության ազդեցությունը` զսպող: Միաժամանակ, տարեսկզբից իրականացրած դրամավարկային պայմանների խստացումը ևս շարունակում է նպաստել գնաճային միջավայրի մեղմմանը:
Խորհուրդն ամփոփեց, որ համաշխարհային և ներքին տնտեսությունների ներկա զարգացումները, ինչպես նաև նախորդ տարվա համեմատությամբ գյուղատնտեսության ճյուղում ավելի բարենպաստ պայմանները թույլ են տալիս վերահաստատել, որ ծրագրում նախանշված ռիսկերի հաշվեկշռված դրսևորման պարագայում կանխատեսվող հորիզոնում մեծ հավանականությամբ գնաճը կձևավորվի 4տոկոս ± 1.5 տոկոսային կետ տատանումների թույլատրելի միջակայքում, հաղորդում է ԿԲ հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունը:

12 Июль 2011 - 11:13 AMT
Совет Центрального банка Армении на заседании 12 июля принял решение оставить ставку рефинансирования неизменной – 8,5%. Как отмечается в сообщении пресс-службы ЦБ РА, в июне 2011 г. была зафиксирована 1,4 %-ая дефляция, в результате чего 12-месячная инфляция снизилась по сравнению с маем на 0.5 процентных пункта, составив 8,5%. Влияние цен продовольственных товаров на 12-месячный показатель инфляции все еще остается высоким – 7.3 п. п.
Совет ЦБ констатировал, что в настоящее время из внешней среды нет существенных инфляционных сигналов: во втором квартале 2011 г. на международных товарных рынках, несмотря на некоторую волатильность, наблюдалась относительная стабильность цен и в настоящее время инфляционные давления нейтрализованы.
Совет считает, что внутренние экономические развития также не формируют инфляционной среды, влияние рынка труда и частных расходов нейтрально, влияние же налогово-бюджетной политики – сдерживающее. Одновременно, смягчению инфляционных давлений продолжает способствовать ужесточение денежно-кредитной политики с начала текущего года.
Подводя итоги, Совет заключил, что нынешние развития мировой, в том числе и экономики Армении, а также более благоприятные по сравнению с маем условия в сфере сельского хозяйства, позволяют утверждать, что инфляция к концу года будет находиться в целевом промежутке 4% ± 1.5 п. п. -ВА-