12 Հուլիս 2011 - 11:38 AMT
Հայաստանի քաղաքաշինության նախարարություն է ներկայացվել Ջերմուկի գլխավոր հատակագիծը, որը պետք է վերածվի ունիվերսալ շուրջօրյա հանգստի և առողջարանային գոտու: Այդ մասին Երևանում լրագրողներին է հայտարարել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության և տնտեսական զարգացման վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանը: «Հատակագիծը ներկայացվել է նախարարությանը, որպեսզի քաղաքի հատակագծում համապատասխան փոփոխություններ կատարվեն»,-ասել է նա:
Միաժամանակ, ըստ նրա, ներդրումային աշխատանքներ են ընթանում, մասնավորապես, 2012թ. առաջին կիսամյակում Ջերմուկում կավարտվի «Հայաթ» հայտնի ցանցի հյուրանոցի կառուցումը, բացի այդ առաջիկայում կկառուցվի ևս 4 հյուրանոց: Անդրադառնալով քաղաքի ենթակառուցվածքների զարգացմանը՝ Մեխակ Ապրեսյանն ասել է, որ ենթակառուցվածքների ստեղծումը պետք է համադրվի գլխավոր հատակագծի հետ, ուստի հարկավոր է մի փոքր սպասել:
Տարեկան Ջերմուկ է այցելում շուրջ 20 հազար զբոսաշրջիկ, ինչը 2 անգամ գերազանցում է բնակիչների թիվը: Հանքային ջրից բացի, Ջերմուկը եզակի է նաև իր բնակլիմայական պայմաններով: Ըստ միջազգային փորձագետների, այստեղ իդեալական պայմաններ են դահուկային վազքուղիների կառուցման համար, ինչպես պրոֆեսիոնալ, այնպես էլ սիրողական:
Ըստ հատակագծի, կկառուցվի օդանավակայան, մի քանի խոշոր բնակելի շրջաններ, տասնյակ առողջարարական կենտրոններ և երկու լեռնադահուկային բազա: Իսկ 2020թ. Ջերմուկն արդեն եզակի շուրջօրյա գոտի կլինի հանգստի ու բուժման համար:

Генплан по превращению города Джермук в универсальную круглогодичную зону для отдыха и лечения уже представлен в Министерство градостроения Армении. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил начальник управления туризма и территориально-экономического развития Министерства экономики Армении Мехак Апресян. «Генплан города представлен в министерство, чтобы в него были внесены соответствующие изменения, позволяющие полностью отобразить новый проект», – сказал он.
Одновременно, по его словам, ведутся инвестиционные работы, в частности, к первой половине 2012 году будет завершено строительство гостиницы ведущей сети «Айат», помимо этого, в ближайшие планы входит строительство еще порядка 4 гостиниц.
Касаясь развития инфраструктур города, Мехак Апресян, сказал, что их строительство должно быть сопоставимо с новым генпланом, поэтому придется немного подождать, пока Минградостроения внесет изменения, а потом «потекут» основные инвестиции.
Город горячих минеральных источников Джермук за год посещает почти 20 тысяч туристов – это превышает число жителей в два раза. Приезжают со всех концов мира за красотой, молодостью и здоровьем. Помимо лечебной воды, Джермук уникален также по своим ландшафтным и климатическим параметрам. По мнению международных экспертов, здесь идеальные условия для строительства лыжных трасс, причем и любительской, и профессиональной.
По генеральному плану здесь построят аэропорт, несколько крупных жилых районов, десятки оздоровительных центров и две горнолыжные базы. А уже к 2020 году Джермук станет универсальной круглогодичной зоной для отдыха и лечения.