12 Հուլիս 2011 - 14:40 AMT
Հայաստանը տարածաշրջանում ունի ձկան արտադրության և արտահանման ամենազարգացած շուկան: «The Financial» վրացական հրատարակության համաձայն այս ոլորտը չի կարող զարգանալ Ադրբեջանում վատ ջրային պայմանների պատճառով:
«Հայաստանը Վրաստանի և Ադրբեջանի համեմատ ունի ձկան արտադրության ամենազարգացած շուկան: Հայաստանը 10 անգամ ավելի շատ է կիրառում ձկան կեր, քան Վրաստանը, այսինքն նրա արտադրությունը 10 անգամ ավել է»,- ասել է «Aquafeed Georgia» վրացական ընկերության գործադիր տնօրեն Իրակլի Պատարայան:
Հայաստանի համար ամենամեծ շուկան Ռուսաստանն է. 2010-ին Հայաստանի թարմ և սառեցված ձկան արտահանումը ավելի քան կրկնապատկվել է` հասնելով շուրջ 400 մետրական տոննայի: Ավելին, Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը կարծում է, որ հայկական ձկան արտահանումը Ռուսաստան 2011-2012-ին կարող է ավելանալ երկու անգամ:
Հայաստանի Ձկնաբույծների ասոցիացիայի տվյալներով, Հայաստանում ձկան արտադրության պոտենցիալը կազմում է տարեկան 300 հազար տոննա, իսկ Հայաստանի ձկնաբուծական ոլորտի ծավալը արտահանման շուկաների առկայության դեպքում կարող է կազմել առնվազն 1.5-2 մլրդ դոլար:
Հայաստանի բնապահպանության նախարարության տվյալների համաձայն Արարատի և Արմավիրի մարզերում գրանցված են 239 ձկնաբուծական տնտեսություններ:

12 Июль 2011 - 14:40 AMT
Армения имеет самый развитый рынок производства и экспорта рыбы в регионе. Согласно грузинскому изданию «The Financial», эта сфера не может развиваться в Азербайджане из-за плохих водных условий. «Армения более развита с точки зрения производства рыбы, чем другие страны региона – Грузия и Азербайджан. А именно, Армения потребляет в 10 раз больше рыбного корма, чем Грузия, то есть, у нее производство в 10 раз больше», – заявил Ираклий Патарая, исполнительный директор грузинской компании «Aquafeed Georgia», эксклюзивного дистрибьютора кормов «Biomar» в Грузии.
Самый большой рынок для Армении – это Россия: экспорт свежей и замороженной армянской рыбы в Россию более чем удвоился в 2010 г., достигнув около 400 метрических тонн. Более того, премьер-министр Армении Тигран Саркисян, считает, что объем экспорта армянской рыбы в Россию в 2011-2012 гг. может вырасти еще вдвое. По его словам, реализуемые программы приведут к удвоению данного показателя в 2011-2012 гг., поскольку в этой сфере осуществляются широкомасштабные инвестиции, и открытие рынков создало для нас эту возможность. Инвестиции в этой сфере стали прибыльными.
По данным Ассоциации рыбоводов Армении, потенциал производства рыбы в республике составляет 300 тыс. тонн в год, а объем рыбоводческой сферы Армении при наличии экспортных рынков может составить как минимум $1,5-2 млрд.
По данным Министерства охраны природы Армении, в Араратской и Армавирской областях Армении зарегистрированы 239 рыбоводческих хозяйств.