Այսօր` հուլիսի 13-ին, ժամը 13:00- 14:30 ՀՊՃՀ -ում տեղի կունենա ABBYY ընկերության փոխնախագահ, «Այբ» կրթական հիմնադրամի հիմնադիր անդամ Արամ Փախչանյանի (Ռուսաստան) վարպետության դասը` «Սեփական ՏՏ-բիզնես: Ինչո՞վ զբաղվել և ինչպե՞ս դա իրականացնել» թեմայով:
Հայաստանը գտնվում է աշխարհագրորեն մեկուսացված դիրքում: Սակայն ՏՏ աշխարհում ֆիզիկական դիրքն այլևս այդքան կարևոր չէ։Շատ ավելի կարևոր է որևէ յուրահատուկ բան անել: Բայց ի՞նչ: Ինչպե՞ս հաղթանակել մտավոր պաշարների այս համաշխարհային պատերազմում: Եվ արժե՞, արդյոք, ներքաշվել այդ պատերազմի մեջ: Վերջին մի քանի տարիներին ՏՏ տիրույթում նաև տեղի են ունենում կառուցվածքային շեշտակի փոփոխություններ: Փոխվում է սպառողին գործառնականը հասցնելու հայեցակարգը, փոխվել է ինքը` սպառողը, փոխվել են սպառման ձևերը. եկել է post-PC սարքերի դարաշրջանը: Ահա թե որոնք են այսօրվա վարպետության դասի հիմնական կարևոր կետերը:
Այս վարպետության դասը անցկացվում է «Այբ» կրթական հիմնադրամի «Վարպետության դասեր» ծրագրի շրջանակներում։ Նմանատիպ վարպետության դասեր Երևանում արդեն անցկացրել են ABBYY ընկերության հիմնադիր, տնօրենների խորհրդի նախագահ Դավիթ Յանը (Ռուսաստան), հայտնի ֆինանսիստ Արթուր Բերդը (Ֆրանսիա / ԱՄՆ), որոնք «Այբ»-ի հիմնադիրներ են:
Արամ Փախչանյանը «Այբ» կրթական հիմնադրամի նախաձեռնողներից է: Ծնվել և մեծացել է Երևանում: Արամ Փախչանյանը աշխարհահռչակ ABBYY ընկերության փոխնախագահն է (ABBYY-ն հայտնի է իր FineReader և Lingvo ծրագրերով): Կանգնած է եղել ընկերության ակունքներում, ակտիվորեն մասնակցել է բիզնեսի կայացման և զարգացման, միջազգային շուկաներ դուրս գալու գործում: Այսօր ABBYY-նունի 1000-ից ավելի աշխատակիցներ և գրասենյակներ աշխարհի բազմաթիվ երկրներում` Ճապոնիայից և Չինաստանից մինչև Բրազիլիա, Ավստրալիա և ԱՄՆ:

13 Июль 2011 - 06:57 AMT
13-го июля в Армянском государственном архитектурном университете состоится мастер-класс заместителя директора компании ABBYY, члена учебного фонда “Айб” Арама Пахчаняна (Россия) на тему “Собственный ИТ-бизнес. Чем заняться и как реализовать бизнес?”
Армения находится в географически ограниченном положении. Хотя в мире ИТ физическое местонахождение не так важно. Намного важнее сделать что-то особенное. Но что именно? Как победить в этой мировой войне интеллектов? В последние годы сфера ИТ претерпела значительные структурные изменения. Изменилась концепция доставки функций потребителю, изменился сам потребитель, изменились виды потребления, наступила эра post-PC-установок. Это и есть основные важные пункты, которые будут затронуты сегодня во время мастер-класса.
Он проводится в рамках программы учебного фонда “Айб”, называющейся “Мастер-класс”. Подобные мастер-классы в Ереване уже проводились основателем компании ABBYY, председателем совета директоров Давидом Яном (Россия), известным финансистом Артуром Бердом (Франция), которые также являются основателями фонда “Айб”.
Арам Пахчанян является одним из инициаторов учебного фонда “Айб”. Родился и вырос в Ереване. Он является заместителем директора компании ABBYY, известной своими программами FineReader и Lingvo. Стоял у самых истоков, активно участвовал в становлении и развитии данного бизнеса, в деле представления компании на международном рынке. Сегодня в ABBYY работает около 1000 сотрудников, открыты офисы во многих странах мира: от Японии и Китая до Бразилии, Австралии и США.