13 Հուլիս 2011 - 11:34 AMT
Հայաստանի Հանրապետությունը հուլիսի 1-ից հանդիսանում է Երկաթուղային փոխադրումների միջազգային կազմակերպության /ՕՏԻՖ/ լիիրավ անդամ: Հայաստանը ստացել է ձայնի և ՕՏԻՖ-ի մարմինների և մշտական աշխատանքային խմբերի բոլոր նիստերին մասնակցելու իրավունք: այաստանը միացել է Միջազգային երկաթուղային փոխադրումների կոնվենցիային /ԿՈՏԻՖ/ 2011 թ. ապրիլի 1-ին:
Երկաթուղային փոխադրումների միջազգային կազմակերպութունը ստեղծվել է 1985 թ. մայիսի 1-ին: Կազմակերպության գործունեությունը կարգավորում է 1980 թ. մայիսի 9-ին ստորագրված ԿՈՏԻՖ-ը: Մինչ ՕՏԻՖ-ի կազմավորումը գործում էր Միջազգային երկաթուղային հաղորդակցության կենտրոնոկան բյուրոն, որը ստեղծվել էր 1893-ին:
ՕՏԻՖ-ի հիմնական նպատակն է հանդիսանում միջազգային երկաթուղային հաղորդակցության զարգացումը, կատարելագործումը և պարզեցումը:
ՕՏԻՖ-ի կողմից մշակված նորմերը կարգավորում են տրանսպորտային հաղորդակցությունը 250000 կմ երկարություն ունեցող երկաթուղային գծերում, ինչպես նաև բեռնա- և ուղևորափոխադրումները տրանսպորտի այլ միջոցներով:
Կազմակերպությունում Հայաստանի համար անդամակցության կարևորության մասին բազմիցս խոսել է «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն, Շևքետ Շայդուլինը: Գլխավոր տնօրենի կարծիքով, անդամակցությունը ՕՏԻՖ-ում, ինչպես նաև Երկաթուղիների համագործակցության կազմակերպությունում, անդամ-երկրների համար ստեղծում է ընդհանուր տրանսպորտային տարածք, թույլ է տալիս ընդհանուր ուժերով լուծել տարբեր տրանսպորտային ուղղություններին, միջանցքներին և սահմանային կետերին վերաբերվող խնդիրները, հաղորդում է ՀԿԵ մամլո ծառայությունը:

Армения с 1 июля этого года стала полноправным государством-членом Межправительственной организации по международным железнодорожным перевозкам (ОТИФ), получив тем самым право голоса и участия на всех заседаниях органов и постоянно действующих рабочих групп организации.
Как отмечается в сообщении пресс-службы ЮКЖД, Армения присоединилась к Конвенции о международных железнодорожных перевозках (КОТИФ) 1 апреля 2011 года.
О важности членства Армении в ОТИФ неоднократно заявлял генеральный директор ЗАО «ЮКЖД» Шевкет Шайдуллин. По мнению генерального директора компании, членство в ОТИФ, а также в ОСЖД создает для стран-членов организаций общее транспортное пространство, предполагает совместное решение проблем по отдельным железнодорожным транспортным направлениям, коридорам и конкретным пунктам пограничных переходов.
Межправительственная организация по международным железнодорожным перевозкам (ОТИФ) была создана 1 мая 1985 г. Правовой базой, регулирующей деятельность Организации, является Конвенция от 9 мая 1980 г. (КОТИФ). Предшественником ОТИФ является Центральное бюро международных железнодорожных сообщений, которое было создано в 1893 г.
Основной задачей ОТИФ является обеспечение комплексного развития, совершенствования и упрощения порядка осуществления международного железнодорожного сообщения. Разработанные ОТИФ единые нормы регламентируют транспортное сообщение по сети железных дорог, общая протяженность которых составляет 250000 км, а также дополнительные грузо- и пассажироперевозки другими видами транспорта.