13 Հուլիս 2011 - 12:39 AMT
«ԻՆՏԵՐ ՌԱՕ ԵԷՍ» ընկերության կողմից Հայկական ԱԷԿ-ի հավատարմագրային կառավարման մասին պայմանագրում որոշ փոփոխություններ կկատարվեն: Ինչպես հուլիսի 13-ին հայտարարել է լրագրողներին ՀՀ էներգետիկայի ու բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը, այսօրվա դրությամբ հիմնական կառավարումը փաստորեն իրականացնում է Հայաստանը: «Ուստի այսօրվա դրությամբ ստեղծված իրավիճակը կհամապատասխանեցվի պայմանագրի կետերին: Նրանք մեզ օգնում են վառելիքի ձեռքբերման հարցում, հանդես գալով որպես երաշխավոր, իսկ Հայաստանը իրականացնուրմ է կառավարումը»,-նշել է նա:
Նախարարը հավելել է, որ «ԻՆՏԵՐ ՌԱՕ ԵԷՍ»-ը կշարունակի մասնակցել կառավարմանը, սակայն ավելի նվազ չափով: ՀԱԷԿ-ի ֆինանսական հոսքերը մինչ 2013թ. սեպտեմբերը գտնվում են «ԻՆՏԵՐ ՌԱՕ ԵԷՍ» ԲԲԸ հավատարմագրային կառավարման ներքո (բաժնետոմսերի 57,3 տոկոսը պատկանում է ՌԴ պետական «Ռոսատոմ» կորպորացիային):–KA– ԱԷԿ-ի կառավարումը «ԻՆՏԵՐ ՌԱՕ ԵԷՍ»-ից պաշտոնապես անցնում է Հայաստանին

В договор о доверительном управлении Армянской АЭС компанией «ИНТЕР РАО ЕЭС» будут внесены небольшие поправки. Как сообщил 13 июля на пресс-конференции в Ереване министр энергетики и природных ресурсов Армении Армен Мовсисян, на сегодняшний, фактически, основное управление АЭС осуществляет Армения. «Поэтому сложившаяся на сегодняшний день ситуация будет приведена в соответствие с пунктами договора. Они нам помогают в вопросе приобретения горючего, выступая гарантом, а управление осуществляет Армения», – отметил он. В связи с этим министр добавил, что «ИНТЕР РАО ЕЭС» также будет участвовать в процесс управления, но только в меньшей доле.
Финансовые потоки ААЭС до сентября 2013 года находятся в доверительном управлении ОАО «ИНТЕР РАО ЕЭС» (57,3% акций принадлежит российской государственной корпорации «Росатом»).