14 Հուլիս 2011 - 10:46 AMT
Հուլիսի 14-ին Երևանում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունն ու Արգենտինայի «Կորպորասիոն Ամերիկա ԷսԷյ»-ը համագործակցության համաձայնագիր են ստորագրել Զվարթնոց» օդանավակայանի հարակից տարածքում ազատ տնտեսական գոտի ստեղծելու մասին: Համաձայնագիրը ստորագրել են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանն ու «Արմենիա» միջազգային օդանավակայաններ ՓԲԸ-ի գլխավոր մենեջեր Մարսելո Վենդեն:
Ինչպես նշել է նախարարը, Հայաստանը օրենսդրական հիմք է ստեղծում երկրում ազատ տնտեսական գոտների ստեղծման համար: Տիգրան Դավթյանը հիշեցրել է, որ համապատասխան օրենքն արդեն հաստատվել է ԱԺ-ում, իսկ նախագահի ստորագրությամբ այն արդեն ուժի մեջ կմտնի: Միաժամանակ, ըստ նրա, քայլեր են իրականացվում նախագծի իրականացման ուղղությամբ, մասնավորապես, արդեն գործարկվել է սառնարանային տնտեսությունը՝ նախատեսված գյուղմթերքի պահպանման ու փաթեթավորման համար:
Անդրադառնալով բուն նախագծին՝ նախարարը ասել է, որ առաջին փուլում ուշադրության կենտրոնում երկու ուղղություն կլինի. սննդամթերքի վերամշակում («Զվարթնոցին» կից) և արդյունաբերության զարգացումը («Մարս» գործարանի հիման վրա) նորարարական տեխնոլոգիաների կիրառմամբ: Տիգրան Դավթյանը հաղորդել է, որ ազատ տնտեսական գոտիները կգործեն մաքսային գոտուց դուրս, իսկ մենաշնորհը կանխելու համար կառավարությունը կհետևի այդ ընկերությունների աշխատանքին: «Ազատ տնտեսական գոտիների ստեղծումն ուղղված է օտարերկրյա ներդրումների խթանմանը, արտահանման ծավալների ավելացմանը, նոր աշխատատեղերի ու նոր հնարավորությունների ստեղծմանը»,-ասել է նախարարը:
Իր հերթին Մարսելո Վենդեն հավելել է, որ արգենտինական կորպորացիան մասնագիտանում է ազատ գոտիների ստեղծման ոլորտում տարբեր երկրներում: «Մենք չափազանց շահագրգռված ենք իշխանությունների հետ համագործակցության հարցում և հուսով ենք, որ նոր տերմինալի շահագործմամբ «Զվարթնոցն» առավել գրավիչ կդառնա մյուս երկրների համար, ինչը թույլ կտա օտարերկրյա ներդրողներին արտադրություն հիմնել այստեղ»,-ասել է նա:

14 июля в Ереване состоялось подписание соглашения между Министерством экономики Армении и аргентинской «Копорасион Америка ЭсЭй» по сотрудничеству с целью создания при ЗАО «Международные аэропорты Армения» (ереванский аэропорт «Звартноц») свободной экономической зоны. Соглашение подписали министр экономики Армении Тигран Давтян и главный менеджер ЗАО «Международные аэропорты Армения» Марсело Венде.
Как отметил глава министерства, Армения создает законодательную базу для реализации проекта по созданию в стране свободных экономических зон. Тигран Давтян напомнил, что соответствующий закон уже утвержден парламентом Армении, а после подписания его президентом РА вступит в силу. Одновременно, по его словам, ведутся шаги по реализации проекта, и уже запущено холодильное хозяйство при аэропорте для хранения, пакетирования и экспорта сельхозпродукции.
Касаясь самого проекта создания в Армении свободных экономических зон, министр сказал, что на первом этапе внимание будет уделено двум направлениям: переработке продуктов питания (при аэропорте «Звартноц») и развитию промышленности (на основе завода «Марс») с использованием инновационных технологий. Тигран Давтян сообщил, что свободные экономические зоны будут действовать за пределами таможенной сферы Армении, а для исключения возникновения монополизма, правительство будет неустанно следить за работой действующих в этих зонах компаний. «Создание свободных экономических зон направлено на стимулирование притока иностранных инвестиций, увеличение объемов экспорта, создание новых рабочих мест и новых возможностей», – подчеркнул министр.
В свою очередь, Марсело Венде добавил, что аргентинская корпорация специализируется на управлении свободными экономическими зонами в разных странах. «Мы очень заинтересованы в сотрудничестве с властями и надеемся, что при сдаче нового терминала аэропорта «Звартноц» Армения станет более привлекательна для других стран, что позволит привлечь иностранных инвесторов открыть здесь свое производство», – добавил он.