Մարքեթինգի հիմնադիր Ֆիլիպ Կոտլերի Հայաստան կատարելիք այցի ընթացքում, որտեղ նա լինելու է երեք օր, բացվելու է տարածաշրջանում միակ կենտրոնը, որը կրում է մարքեթինգի լեգենդի անունը: Այդ մասին հուլիսի 14-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Կոտլեր Իմփեքթ» ընկերության ղեկավար Ֆահիմ Կիբրիանը:
Նրա խոսքով, Ֆիլիպ Կոտլերն իրական պոտենցիալ է տեսնում մարքեթինգի զարգացման և դասավանդման մեջ, ինչը թույլ է տալու Հայատանին բարձրացնել իր մրցունակությունը տարածաշրջանային մակարդակում և դառնալ «ճանաչելի այն երկրների համար, որոնք նրան փակ են համարում»: Ֆահիմ Կիբրիանն ասել է, որ կենտրոնում իրականանալու են երկարաժամկետ նախագծեր, իսկ մեկ տարի անց մեծ մարքեթոլոգը վերադառնալու է` արդյունքները գնահատելու համար:
Ֆահիմ Կիբրիանը Կոտլերի ընտրությունը կենտրոն հիմնելու համար բացատրել է նրանով, որ երկիրն ունի հարուստ պատմություն, կրթության ոլորտում լավ պորտֆել, բարեկամություն է անում Իրանի հետ. որն ունի հարուստ շուկա, և «ամենագլխավորը` Հայաստանը շատ հյուրընկալ է»:

В рамках визита основателя маркетинга Филиппа Котлера в Армению, где он пробудет три дня, будет открыт единственный в регионе центр, носящий имя маркетинговой легенды. Об этом 14 июля на пресс-конференции в Ереване сообщил руководитель компании «Котлер Импект» Фагим Кибриан.
По его словам, Филипп Котлер видит реальный потенциал развития и преподавания маркетинга, что также позволит Армении подняться по своей конкурентоспособности на региональном уровне и «стать узнаваемой для тех стран, которые считают ее скрытой». Фагим Кибриан сказал, что в центре будут осуществляться долгосрочные проекты, а спустя год известный маркетолог вернется, чтобы оценить результаты.
Посланник маркетолога обосновал выбор Филиппа Котлера по основанию центра именно в Армении, а не в России, где также слабо развита эта сфера, тем, что республика обладает богатой историей, имеет хороший портфель в сфере образования, дружит с Ираном, имеющим большой рынок, «а самое главное – Армения очень гостеприимна».