15 Հուլիս 2011 - 11:35 AMT
Երևանի փայլաթիթեղագլանման ԱՐՄԵՆԱԼ գործարանը (մտնում է աշխարհի խոշորագույն ալյումին և կավահող արտադրող ՌՈՒՍԱԼ Միացյալ ընկերության կազմի մեջ) նշեց Մետալուրգի օրը: Մասնագիտական տոնի նախօրեին ձեռնարկության կոլեկտիվը ստանձնեց պարտավորություն հասնելու նոր, առավել բարձր նպատակների:
2011 թվականին նախատեսված է ավելացնել փայլաթիթեղի արտադրությունը 7 տոկոսով և առաջին անգամ գերազանցել տարվա արդյունքներով 26 հազար տոննա արտադրանքի մակարդակը: Ներքին խոտանը կնվազի մինչև 3 տոկոս: Կօպտիմալացվի 9 միկրոնից պակաս հաստությամբ փայլաթիթեղի ստացման տեխնոլոգիան և կանցկացվի որակի կառավարման համակարգի արտոնագրում` համապատասխան ISO 9001:2008 միջազագային չափորոշիչի պահանջների: Մինչ տարեվերջ կգործի արդիականացված փայլաթիթեղի թրծման Seco/Warwick վառարանը:
«ԱՐՄԵՆԱԼ-ի կոլեկտիվն ունի բոլոր հիմքերը համոզված լինելու, որ 2011 թվականին սահմանված նպատակները կիրագործվեն», – հայտարարեց գործարանի գլխավոր տնօրեն Վյաչեսլավ Սինելնիկովը:
Նախնական տվյալներով, արտադրության աճն առաջին կիսամյակում, 2010 վականի նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ, կազմել է 8 տոկոսից ավելի: ԱՐՄԵՆԱԼԻ մասնաբաժինը Հայաստանի արտահանման մեջ կայուն գերազանցում է 8 տոկոսը:
Ներկայումս ԱՐՄԵՆԱԼ-ում աշխատում է շուրջ 700 մարդ` 2011 թվականի առաջին կիսամյակի տվյալներով 250 հազար դրամ միջին աշխատավարձով, ինչը գրեթե 11%-ով գերազանցում է 2010 թվականի նույն ցուցանիշը և 2,2 անգամ բարձր է աշխատավարձի հայաստանյան միջին մակարդակից:
Մետալուրգի օրվա առիթով տեխնոլոգիական բաժնի կառավարիչ Տիգրան Առուստամյանը, գունավոր մետաղների ձուլող Կարեն Քոչարյանը և խառատ Ռուբեն Պողոսյանը պարգևատրվել են ՌՈՒՍԱԼ Միացյալ ընկերության պատվոգրերով և դրամական պարգևներով: Կոլեկտիվի 45 անդամ խրախուսվել է գործարանի պատվոգրերով և դրամական պարգևներով, հաղորդում է գործարանի մամլո ծառայությունը:

15 Июль 2011 - 11:35 AMT
Ереванский фольгопрокатный завод АРМЕНАЛ (входит в состав крупнейшего в мире производителя алюминия и глинозема ОК РУСАЛ) отметил День металлурга. «В канун профессионального праздника коллектив предприятия взял обязательства достичь новых, более высоких целей», – говорится в сообщении пресс-службы завода.
В 2011 году намечено увеличить производство фольги на 7% и впервые превысить уровень 26 тысяч тонн продукции по итогам года. Внутренний брак снизится до 3%. Будет оптимизирована технология получения фольги толщиной менее 9 микрон и проведена сертификация системы управления качеством на соответствие требованиям международного стандарта ISO 9001:2008. До конца года заработает модернизированная печь отжига фольги Seco/Warwick.
“У коллектива АРМЕНАЛа есть все основания быть уверенным в том, что цели, поставленные на 2011 год, будут достигнуты”, – заявил генеральный директор завода Вячеслав Синельников. По предварительным данным, рост производства за первое полугодие нынешнего года по сравнению с аналогичным показателем 2010 года составил более 8%. Доля АРМЕНАЛа в экспорте Армении стабильно превышает 8%.
В настоящее время на АРМЕНАЛе работает около 700 человек со среднемесячной зарплатой в первом полугодии 2011 года в размере 250 тысяч драмов, что почти на 11% выше аналогичного показателя 2010 года и в 2,2 раза выше среднего уровня зарплат в Армении.
В связи с Днем металлурга менеджер технологического отдела Тигран Арустамян, литейщик цветных металлов Карен Кочарян и токарь Рубен Погосян награждены Почетными грамотами ОК РУСАЛ и денежными премиями компании. 45 членов коллектива отмечены грамотами и денежными премиями завода.