«Սպայկա» ընկերության ներդրումային ծրագիրը ընդհանուր առմամբ կազմում է 100 մլն դոլար, որից 40 մլն դոլարն արդեն ներդրվել է՝ ստեղծվել է տրանսպորտի և գյուղատնտեսության ոլորտի խոշորագույն ենթակառուցվածք: Ինչպես հուլիսի 15-ին լրագրողներին հայտնեց ընկերության գլխավոր տնօրեն ու հիմնադիր Դավիթ Ղազարյանը, ավարտված է 12 հազար տոննա տարողությամբ սառնարանային տնտեսության կառուցման առաջին փուլը,. 10 տոննա տարողությամբ երկրորդ նման տնտեսությունը կկառուցվի երկրորդ փուլում՝ ընթացիկ տարվա աշնանը: Բացի այդ, 20 օր անց կրկին կգործարկվի գյուղմթերքի վերամշակման գործարանը, որտեղ կարտադրվեն բնական հյութեր, պահածոյացված մրգեր և բանջարեղեն «Արարատ ֆրուտ» և «Արարատ ֆուդ» ապրանքանիշերով 42 մլն տարա ծավալով, ինչը ենթադրում է շուրջ 25 հազար տոննա մրգի ու բանջարեղենի մթերում: Նախագիծն ամբողջությամբ ավարտին կհասցվի 2012թ. աշնանը:
2011թ. «Սպայկան» կմթերի և կարտահանի 35 հազար տոննա թարմ միրգ ու բանջարեղեն, համագործակցելով 5000 ֆերմերների հետ, կմթերի նաև 10 հազար տոննա միրգ ու բանջարեղեն վերամշակման նպատակով:
ՀՀ կառավարությունը 2011թ. մայիսին հետաձգեց ընկերության համար ԱԱՀ վճարումը 3 տարով 300 մլն դրամի նոր սարքավորումների ներկրման ծրագրի շրջանակներում:
Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը հավելեց, որ ընկերության գործունեությունը կառավարության մշտական դիտարկման կենտրոնում է: »Մենք գոհ ենք արդյունքներից: Այս ծրագիրը ստացել էր կառավարության ու վարչապետի աջակցությունը: Ես խորհուրդ կտայի Forbs-ի վարկանիշի հեղինակին ծանոթանալ ընկերության ներդրումային ծրագրին»,-ասել է նա: Դավթյանը հավելել է նաև, որ ընկերությունում կա բարձրորակ կառավարում և մենեջմենթ, ինչը թույլ է տալիս ապահովել գյուղատնտեսություն-վերամշակում-լոգիստիկա-արտահանում շղթայի աշխատանքը, որից «շահում են բոլորը»:

15 Июль 2011 - 11:40 AMT
Инвестиционная программа компании “Спайка” в общей сложности составляет порядка 100 млн долларов, из которых 40 млн долларов уже инвестировано, и создана крупнейшая инфраструктура в сферах транспорта и сельского хозяйства. Как сообщил 15 июля генеральный директор и основатель компании Давид Казарян, завершен первый этап строительства холодильного хозяйства вместимостью в 12 тыс. тонн, второй этап строительства холодильного хозяйства вместимостью до 10 тыс. тонн намечен на осень текущего года. Помимо этого, через 20 дней будет снова запущен завод по переработке сельхозпродукции, где будут производиться натуральные соки, консервированные овощи и фрукты под брендом “Арарат Фрут” и “Арарат Фуд” в объеме 42 млн тар, что предусматривает закуп порядка 25 тыс. тонн фруктов и овощей. Весь проект будет завершен к осени 2012 года.
В 2011 году “Спайка” закупит и экспортирует 35 тыс. тонн свежих фруктов и овощей, а в сотрудничестве с 5000 фермерами закупит также 10 тыс. тонн фруктов и овощей с целью их переработки.
Правительство Армении в мае 2011 года отсрочило для компании уплату НДС на три года в рамках программы по импорту современного оборудования, более чем на 300 млн драмов.
В свою очередь, министр экономики Армении Тигран Давтян добавил, что деятельность компании находится под постоянным мониторингом правительства республики. “Мы удовлетворены результатами и видим, как она реализуется. Эта программа получила поддержку правительства и премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна. Я бы предложил умнику из Forbs-а ознакомиться с ней”, – подчеркнул он. Помимо этого, Тигран Давтян отметил, что в компании высокий уровень качества управления и менеджмента, что позволяет обеспечить работу цепочки: сельское хозяйство-перерабатывающая промышленность-логистика-экспорт, “где выигрывают все”. В Армении будет создан новый завод компании “Спайка” по переработке сельхозпродукции