15 Հուլիս 2011 - 11:45 AMT
Արմեն Պողոսյան. Ոմանք Հայաստանում չեն ցանկանում, որ էլեկտրատրանսպորտը զարգանա ի վնաս ներկրվող բենզինի
Մետրոյի ուղեվարձի բարձրացումը նվազեցրեց սպառողների գնողունակությունը, հուլիսի 15-ին մամլո ասուլիսւոմ հայտարարել է Հայաստանի սպառողների ասոցիացիայի նախագահ Արմեն Պողոսյանը: Ըստ նրա, էլեկտրատրանսպորտի զարգացման ռազմավարությունը, անկախ նրա բարձր գնից, թույլ կտա կրճատել այդ ոլորտի համար պետության կողմից հատկացվող սուբսիդիաները:
Երևանի քաղաքապետի որոշմամբ հուլիսի 1-ից մետրոյի ուղեվարձը բարձրացավ՝ դառնալով 100 դրամ:
Արդյունքում, ինչպես ասել է Արմեն Պողոսյանը, 10-20 տոկոսով կրճատվել է մետրոյից օգտվողների թիվը: «Այս իրավիճակը, երբ ուղևորափոխադրումների մեծ մասը կատարվում է երթուղային տաքսիներով, ձեռնատու է 18-20 մարդու, որոնք նստած են ԱԺ-ում, իսկ բնակչությունը տուժում է, հաշվի առնելով, որ օրական ուղևորափոխադրումները կազմում են 600 հազար մարդ»,-ասել է նա: Նա հավելել է նաև, որ ոմանք Հայաստանում չեն ցանկանում, որ էլեկտրատրանսպորտը թանկանա ի վնաս ներկրվող բենզինի ու գազի: «Մենք ապրում ենք այնպիսի դարում, երբ իշխանություններն ու հանրությունը պետք է համագործակցեն»,-ասել է նա:
Իր հերթին Վազգեն Սաֆարյանն ասել է, որ Երևանի նոր քաղաքապետը ղեկավարվում է բիզնեսի սկզբունքներով և երբեմն որոշումներ կայացնում, որոնք այնքան էլ չեն համապատասխանում հանրության շահերին:

Повышение цен на метро снизило платежеспособность потребителей Армении, заявил 15 июля на пресс-конференции в Ереване председатель Ассоциации потребителей Армении Армен Погосян. По его словам, разработка стратегии развития электротранспорта, несмотря на ее высокую стоимость, позволит сократить размер субсидий, выделяемых государством для поддержания этой сферы, в частности, метро.
По решению мэра Еревана Карена Карапетяна, с 1 июля стоимость одной поездки в ереванском метро увеличилась в два раза – с 50 драмов до 100 драмов.
В результате, как сообщил Армен Погосян, сократилось число пользователей метрополитена на 10-20%. “Нынешняя ситуация с транспортом, где большая часть приходится на маршрутные такси, в Ереване выгодна 18-20 людям, которые сидят в парламенте, а остальное население страдает, с учетом того, что в день перемещается порядка 600 тыс. человек”, – подчеркнул он. Помимо этого, по словам председателя, есть люди, которые не хотят развития электротранспорта, который использует производимую в Армении электроэнергию, так как сегодня в сфере общественного транспорта используются импортируемые бензин и газ. “Мы живем в том веке, когда власти и общество должны сотрудничать”, – подчеркнул он.
В свою очередь, Вазген Сафарян добавил, что новый мэр Еревана руководствуется основами бизнеса и принимает решения, которые не всегда уместны для общественного блага.