16 Հուլիս 2011 - 10:23 AMT
ԿԲ. Վերջին 15 տարվա ընթացքում Հայաստանի տնտեսությունը չի եղել աշխարհի ամենավատ տնտեսությունների շարքում
ՀՀ ԿԲ Դրամավարկային քաղաքականության արտաքին տնտեսական հարաբերությունների բաժնի մակրոտնտեսագետ, Հայաստանի Ֆրանսիական համալսարանի միջազգային տնտեսագիտության դասախոս, տնտեսագիտության ամբիոնի վարիչ Մարգարիտա Մամիկոնյանին զարմացրել է Forbes վերջին վարկանիշը, որը գտել է, որ Հայաստանի տնտեսությունը երկրորդն է աշխարհի ամենավատ տնտեսությունների շարքում: Հայկական ԶԼՄ-ներին տված հարցազրույցում հայ մասնագետը խոստովանել է, որ կրկին վերանայել է այլ առաջատար միջազգային կառույցների 20 վարկանիշները և համոզված է, որ այդ վարկանիշները չեն կիրառվում քաղաքական շահարկումների նպատակով:
«Հայաստանը երբեք վատագյուն երկրների թվում չի եղել, եղել է միջին մակարդակում: Ամենացածր վարկանիշը, որ ունենք, «Թրանսփերանսի ինթերնեյշնլ»-ի կոռուպցիայի ընկալման համաթվի մակարդակով է, որտեղ Հայատանը 178 երկրների ցանկում 123-126-րդ տեղերն է կիսում: Սա մեր երկրի ամենավատ ցուցանիշն է»,- նշել է Մամիկոնյանը:
Մասնագետը պարզաբանել է, որ սուվերեն վարկանիշը կապող օղակ է ներդրողի և ներդրում ստացող երկրի միջև: Սա մի կողմից օգնում է երկրին, որ մեր տնտեսվարող սուբյեկտները կարողանան ֆինանսական շուկաներում ձեռնտու պայմաններով, ավելի երկարաժամկետ հատվածի համար, ցածր տոկոսադրույքներով միջոցներ ներգրավել և նաև ճանաչելի դառնան միջազգային ֆինանսական շուկաներում, իսկ մյուս կողմից էլ ներդրողին վստահեցնում է, որ այդ երկրում ներդրումային բարենպաստ իրավիճակ է ստեղծված, և իրենք կարող են գնահատել իրենց ներդրումների արդյունավետությունը: Այսինքն` հստակ պատկերացնեն, թե ինչպիսի ներդրումային ռիսկ են կրելու այս կամ այն երկրում: Որքան բարձր է մակարդակը, այնքան ռիսկը ներդրողի համար ցածր է:
«Fitch-ի վարկանիշով, մենք ունենք BB-և այդ վարկանիշով այս պահին բարձր ենք Վրաստանից (B+), Ուկրաինայից (B): Արևելյան Եվրոպայի երկրներից, կրկին Fitch-ի վարկանիշով, Հայաստանը հավասար է Սերբիային: Բացի այդ, Fitch-ը սահմանել է սուվերեն վարկանիշի վերին սահմանաչափ: Դա այն առավելագույն չափն է, որ մեր տնտեսվարող սուբյեկտները, ընկերությունները` եթե ցանկանան վարկանշվել Fitch-ի կողմից, առավելագույնը կարող են հավակնել վարկանիշի այդ աստիճանին: Ահա այդ վարկանիշով` վերին սահմանաչափի վարկանիշով, Հայաստանը Սերբիայից բարձր է: Ներկա զարգացումների փուլում մենք բարձր ենք նաև Հունաստանից: Fitch-ի վարկանիշով ԱՊՀ երկրների շարքում մեզ գերազանցում են այն երեք երկրները, որոնք նավթ են արդյունահանում` Ադրբեջան, Ղազախստան և Ռուսաստան: Բայց սա մեկ այլ դաշտ է»,- ասել է Մարգարիտա Մամիկոնյանը:
Մասնագետի կարծիքով, Moody’s-ը, Fitch-ը ներդրողների համար կարևորագույն կազմակերպություններ են: Հետո արդեն նայում են ներդրումային դաշտ գնահատող կազմակերպություններին. Heritage Foundation, Freedom House, Համաշխարհային բանկի գորածարարությամբ զբաղվելու դյուրինության վարկանիշը` Doing Business-ը, Եվրոբանկի կառուցվածքային փոփոխությունների գնահատականը: Երկիրը հասկանալու, իրենց ներդրումների արդյունավետությունը հստակ պատկերացնելու համար ներդրողները նայում են միջազգային կառույցների գնահատականները:

Макроэкономиста отдела внешних экономических сношений отдела денежно-кредитной политики Центрального банка Армении Маргариту Мамиконян удивил последний рейтинг журнала Forbes, который посчитал, что Армения достойна второго места среди худших экономик мира. В интервью армянским СМИ специалист призналась, что вновь пересмотрела 20 рейтингов других ведущих международных структур, и уверена, что эти рейтинги не используются с целью политических манипуляций.
По ее словам, на протяжении последних 15 лет, начиная с 1996 года, экономика Армении не была в числе наихудших экономик мира. «Самый плохой показатель зафиксирован у Transparency International по показателю восприятия коррупции среди: среди 178 стран мира Армения занимала 123-126 позиции», – отметила Маргарита Мамиконян. Специалист пояснила, что суверенный рейтинг выступает связующим звеном для инвестора и страны, получающей инвестиции. С одной стороны, этот рейтинг позволяет хозсубъектам привлекать долгосрочные кредиты на льготных условиях на финансовых рынках и становиться более узнаваемыми на международных рынках, а с другой стороны позволяет повысить доверие инвестора и понять, какие риски он может понести в этой стране.
Согласно рейтингам Fitch-а, Армения (BB-) опережает Грузию (B+) и Украину (В+), а среди стран Восточной Европы наша страна ничем не уступает Сербии. Более того, с учетом текущих развитий, Армения выше Греции, среди же стран СНГ республика имеет рейтинг, который выше трех стран, добывающих нефть, – Азербайджана, Казахстана и России. При этом по рейтингу Moody’s Армения среди стран СНГ опережает Молдову, Беларусь, Украину, Грузию, а среди стран Восточной и Центральной Европы – Боснию и Герцеговину, Албанию и Монтенегро.
По мнению специалиста, рейтинги Moody’s и Fitch для инвесторов являются наиважнейшими, затем они смотрят на рейтинги агентств, оценивающих инвестиционное поле страны – Heritage Foundation, Freedom House, доклад всемирного банка Doing Business и других структур.