18 Հուլիս 2011 - 09:53 AMT
Չնայած նրան, որ ամեն տարի ավելանում է զբոսաշրջային ապահովագրություն ստանալ ցանկացողների թիվը, այնուամենայնիվ, Հայաստանը դեռ չի դիտարկում երկիր ժամանող զբոսաշրջիկների նկատմամբ պահանջների ներմուծումն ի տարբերություն շենգենյան գոտու երկրների: «Հայաստանը ցանկանում է հնարավորինս շատ զբոսաշրջիկներ ներգրավել և առայժմ մտադիր չէ ներմուծել պարտադիր ապահովագրություն»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է «Ինգո Արմենիա» ապահովագրական ընկերության գործադիր տնօրենի տեղակալ Արևշատ Մելիքսեթյանը: Նրա խոսքով, այդ առաջարկով պետք է դիմել երկրի էկոնոմիկայի նախարարություն:
Ինչ վերաբերվում է ներքին զբոսաշրջությանը, ապա ընկերության ներկայացուցիչն ակնհայտ է համարել, որ Հայաստանի քաղաքացիները ձեռք չեն բերում ապահովագրական պայմանագիր, օրինակ Ծաղկաձոր այցելելու համար: «Իսկ ահա Վիեննայից ժամանող տատիկները և պապիկներն իսկույն ձեռք են բերում ապահովագրական պայմանագիր Ծաղկաձոր մեկնելու համար»,- ասել է նա:
Մասնագետն աշխարհի առավել անվտանգ երկրների շարքում է դասել եվրոպական երկրները, ԱՄՆ-ն, հետո արդեն ասիական երկրները: Այնումենայնիվ, Հայաստանում արտասահման մեկնող զբոսաշրջիկների ընդհանուր թվից ապահովագրական պայմանագիր է կնքում 70-80 տոկոսը:

Несмотря на то, что ежегодно увеличивается число желающих получить туристическую страховку, тем не менее, Армения пока не рассматривает внедрение требований к наличаю у приезжающих в страну туристов обязательного туристического страхования в отличае от стран шенгенской визы. «Армения хочет привлечь как можно больше туристов и пока не намерена внедрять обязательное турстрахование», – сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заместитель исполнительного директора страховой компании «Инго Армения» Аревшат Меликсетян. По его словам, с этим предложением следует обратиться в Министерство экономики страны.
Что же касается внутреннего туризма, то представитель компании посчитал очевидным, что граждане Армении не приобретают страхового полиса, к примеру, для посещения курортного города Цахкадзор. «А вот дедушки и бабушки, прибывшие из Вены, сразу же приобретают страховой полис для поездки в Цахкадзор», – добавил он.
В числе наиболее безопасных стран мира специалист назвал страны Европы, затем США, а затем уже азиатские. Тем не менее, в Армении из общего числа выезжающих туристов, страховой полис приобретаю 70-80%.