2011թ. աշնանը Երևանում տեղի կունենա Հայ-գերմանական միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական նիստը, որի ընթացքում կհստակեցվեն Գերմանիայի կառավարությունից լրացուցիչ ֆինանսավորում ստանալու համար ներկայացված հայտերի արդյունքները: Այդ մասին հուլիսի 18-ին Երևանում հայտարարել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը՝ համապատասխան հայտեր գերմանական կողմի հետ փոխանակելուց հետո:
Նրա խոսքով, մասնավորապես, Գերմանիան կքննարկի գյուղատնտեսության վարկավորման համար Հայաստանին 15 մլն եվրո հատկացնելու վերաբերյալ հայտը : «Գերմանական կողմը նման ծրագրերի իրականացման փորձ ունի և այսօր փորձագետները աշխատում են դրանք տեղայնացնելու վրա: Իսկ թե ինչ կտա տեղայնացման միջազգային փորձը Հայաստանին, ցույց կտա ժամանակը»-ասել է նա:
Քննարկման փուլում է նաև Green project 4,2 մլն եվրո արժողությամբ ծրագիրը բնապահպանության ոլորտում:
Այսօրվա դրությամբ Հայաստանի պետական պարտքը կազմում է 3,443 մլրդ դոլար, որից գերմանական կողմը ՀՀ կառավարությանը տրամադրել է 96,2 մլն դոլար, իսկ ԿԲ-ին՝ 49,8 մլն դոլար:

18 Июль 2011 - 13:36 AMT
В рамках заседания армяно-германской межправкомиссии осенью 2011 года будут уточнены дополнительные финзаявки
Осенью 2011 года в Ереване пройдет очередное заседание армяно-немецкой межправительственной комиссии, в ходе которой будут уточнены результаты заявок для получения дополнительного финансирования от правительства Германии. Об этом 18 июля в Ереване сообщил министр финансов Армении Ваче Габриелян после обмена соответствующими заявками с немецкой стороной.
В частности, по его словам, Германия рассмотрит финансовую заявку на сумму порядка 15 млн евро для кредитования сферы сельского хозяйства. «У немецкой стороны есть опыт по реализации подобных программ во всем мире, и сегодня их эксперты ведут работы по их локализации. А вот, что даст международный опыт по локализации в Армении, покажет время», – отметил он.
На стадии рассмотрения также находится программа Green project в сфере экологии на сумму в 4,2 млн евро. На сегодняшний день госдолг Армении составляет 3,443 млрд долларов, из которых по финансовой части немецкая сторона предоставила правительству Армении финсредства в размере 96,2 млн долларов и Центробанку Армении 49,8 млн долларов.