19 Հուլիս 2011 - 07:55 AMT
Տնտեսական իրավիճակը Հայաստանում 2001թ. երկրորդ կիսամյակում ավելի նպաստավոր կլինի, քան 2010թ. նույն ժամանակահատվածում: Նման կարծիք են հայտնել «Այլընտրանք» հետազոտական կենտրոնի հիմնադիր, տնտեսագիտական գիտությունների դոկտոր Թաթուլ Մանասերյանը և Հայաստանի ԱԺ պատգամավոր Մանվել Բադեյանը:
«Իմ կանխատեսումները լավատեսական են, տնտեսական իրավիճակը Հայաստանում 2001թ. երկրորդ կիսամյակում ավելի նպաստավոր կլինի, քան 2010թ. նույն ժամանակահատվածում»,-հուլիսի 19-ին կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Մանվել Բադեյանը: Միաժամանակ, ըստ նրա, տնտեսական աճը «ոչինչ չի նշանակում», քանի որ համապատասխան հիմք չունի, զարգացած երկրների զրոյական աճի համեմատ, որտեղ այդ ցուցանիշը կայուն զարգացման նախադրյալ է: Բադեյանը գտնում է, որ Հայաստանը պետք է հետևի Կորեայի օրինակին և իր զարգացման ճանապարհին գերակա ներդրումներն անի մարդկային կապիտալի առումով:
Իսկ Թաթուլ Մանասերյանին դուր չի գալիս այն, որ Հայաաստանը լավ չի օգտագործում իր ներուժը: «Ամոթալի եմ համարում, որ Հայաստանը զարգանում է կրիայի քայլերով»,-ասել է նա: Ըստ նրա, 2011թ. երկրորդ կիսամյակի կանխատեսումները չի կարելի համեմատել 2010թ. նույն շրջանի հետ, քանի որ այս տարի բնակլիմայական պայմաններն առավել բարենպաստ են գյուղատնտեսության համար: Նա հավելել է, որ գյուղատնտեսության ոլորտում արդեն առկա են կառավարության կողմից ձեռնարկվող քայլերի և նախարարի փոփոխության արդյունքները, սակայն, սա «այն չէ, ինչին մենք ընդունակ ենք»: Խոսելով մյուս ոլորտների մասին, անկախ տնտեսագետն ասել է, որ շինարարությունը դեռ «չի արթնացել», անշարժ գույթի շուկան գերհագեցած է, կան հսկայական խնդիրներ արդյունաբերության ոլորտում, չնայած Սերժ Սրագսյանի տեղական արտադրությունը խթանելու ջանքերին: Բացի այդ, Հայաստանը մրցունակ չէ նաև ծառայությունների ոլորտում:

Экономическая ситуация в Армении во втором полугодии 2011 года будет лучше по сравнению с аналогичным периодом 2010 года. Такого мнения придерживаются основатель исследовательского центра «Альтернатива», доктор экономических наук Татул Манасерян и депутат Национального Собрания Армении Манвел Бадеян.
«Мои прогнозы оптимистичны, ситуация с экономикой во втором полугодии 2011 года будет лучше по сравнению с прошлогодним периодом», – сказал 19 июля на пресс-конференции в Ереване Манвел Бадеян. Одновременно, по мнению депутата, экономический рост, фиксируемый в Армении, «ничего не означает», поскольку не имеет под собой соответствующего базиса, по сравнению с нулевым ростом развитых стран, где этот показатель является предпосылкой стабильного развития. Манвел Бадеян считает, что Армения должна последовать примеру Кореи и на пути своего развития сделать приоритетом инвестиции в человеческий капитал.
Татулу Манасеряну же не по душе, что Армения не полностью использует свой потенциал. «Считаю постыдным то, что на пути развития Армения идет черепашьим шагами», – подчеркнул он. По его словам, прогнозы по второму полугодию 2011 года не верно соотнести с показателями аналогичного периода 2010 года, поскольку в этом году природно-климатические условия благоприятнее для развития сельского хозяйства республики. В этом контексте он добавил, что в сфере сельского хозяйства уже ощутимы результаты предпринятых шагов со стороны правительства и смены кабинета, но «это не то, что мы можем делать». Говоря об остальных сферах экономики, независимый экономист сказал, что строительство пока «не проснулось», рынок недвижимости сверхнасыщен, есть огромные проблемы в сфере промышленности, не смотря на усилия главы государства Сержа Саргсяна по стимулированию местного производства. Помимо этого, Армения не может похвастаться и конкурентоспособностью в сфере услуг.