Հայաստանում շարունակում են քննարկել Forbes-ի վարկանիշը, որը երկրի տնտեսությունը դասել է վատագույնների շարքին՝ Մադագասկարից հետո: Ինչպես Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ԱԺ պատգամավոր Մանվել Բադեյանը, աշխարհում պայքար է գնում կառավարությունների և միջազգային վարկանիշային գործակալությունների կանխատեսումների միջև: «Աշխարհում տեղեկատվական պատերազմ է գնում, որն անհնար է զսպել: Գործակալությունների վարկանիշերը ոչ այլ ինչ են, քան տեղեկատվական թողտվություն»,-ասել է նա:
Այնուամենայնիվ, նահանջը Հայաստանի տնտեսության մեջ ակնհայտ է և հարկավոր է համալիր մոտեցում ճգնաժամի վեր հանած խնդիրները լուծելու համար: Ըստ «Այլընտրանք» հետազոտական կենտրոնի հիմնադիր, տնտեսագիտական գիտությունների դոկտոր Թաթուլ Մանասերյանի, Հայաստանին պակասում է անաչառ գնահատականը, որը կբնութագրեր ներքին իրավիճակը, որն անվստահություն է առաջացնում բնակչության շրջանում:
Ավելին, Մանասերյանը չի կարծում, թե Հայաստանի վարկանիշը պատվիրված էր Forbes-ին և քաղաքական ենթատեքստ ուներ: «Ինչպիսին էլ լիներ գումարը, Forbes-ը իր հեղինակությունը չէր զոհաբերի Հայաստանի նման փոքր երկրի համար»,-ասել է նա:

В Армении продолжают обсуждать рейтинг Forbes, который причислил экономику страны к наихудшей после экономики Мадагаскара. Как заявил на пресс-конференции в Ереване депутат Национального Собрания Армении Манвел Бадеян, в мире идет борьба между прогнозами правительств и международных рейтинговых агентств. «В мире идет информационная борьба, и нет средств по ее сдерживанию. Рейтинги агентств – это не что иное, как проявление информационного беспредела», – подчеркнул он.
Тем не менее, регресс в экономике Армении очевиден и необходим комплексный подход к решению проблем, выявленных кризисом. По мнению основателя исследовательского центра «Альтернатива», доктора экономических наук Татула Манасеряна, Армении не хватает объективной экономической оценки, которая так не достает правительству страны, и которая характеризовала бы внутреннюю ситуацию, вызывающую на сегодняшний день все большее недоверие со стороны населения.
Более того, Татул Манасерян не склонен к тому мнению, что рейтинг по Армении был заказан Forbes, исходя из политических соображений. «Кокой бы ни была сумма, Forbes не пожертвовал бы своим имиджем ради такой маленькой страны, как Армения», – подчеркнул он.