Խոշոր հարկ վճարողների կողմից ներմուծման ծավալները այս տարվա մայիս ամսին նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատությամբ աճել են 5.9 %–ով և կազմել 75.2 մլրդ դրամ: Այս մասին ասվում է ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից մշակված և վերլուծության ենթարկված «Խոշոր հարկ վճարողների հարկային վճարումների մոնիտորինգի հրապարակման ենթակա 2011թ.-ի մայիս ամսվա ամփոփ ցուցանիշներում» համաձայն ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ նախագահի հրամանով հաստատված Խոշոր հարկ վճարողների հարկային տեսչության կողմից 2011թ.-ի ընթացքում սպասարկվող 440 հարկ վճարողների ցանկի: Ընդ որում, հարկ է նշել, որ ներմուծման ծավալները աճել են 160 կազմակերպությունների մոտ շուրջ 26.2 մլրդ դրամով և նվազել` 153-ի մոտ համապատասխանաբար 22.0 մլրդ դրամով:
Արտահանման ծավալները 2011թ. մայիսին կազմել է 26.8 մլրդ դրամ նախորդ տարվա նույն ամսվա 20.4 մլրդ դրամի փոխարեն կամ ավել 6.4 մլրդ դրամով:

В мае 2011 года объемы импортируемой продукции крупными налогоплательщиками Армении по сравнению с аналогичным периодом 2010 года увеличились на 5,9%, составив 75,2 млрд драмов. Об этом говорится в «Анализе обобщенных показателей мониторинга крупных налогоплательщиков за май 2011 года», опубликованном Комитетом по госдоходам при правительстве Армении. Мониторинг был проведен среди 440 крупных налогоплательщиков республики. При этом рост данного показателя был зафиксирован в 160 крупных компаниях на 26,2 млрд драмов, а в 153 компаниях он сократился, соответственно, на 22 млрд драмов.
В мае 2011 года объемы экспорта продукции крупных налогоплательщиков Армении составили 26,8 млрд драмов против 20,4 млрд драмов за аналогичный период 2010 года, что больше на 6,4 млрд драмов.