20 Հուլիս 2011 - 06:01 AMT
«Ադրբեջանի փոխարտգործնախարարի վերջին գոհարները ի դմս «Эхо Москвы»-ի ռադիոկայանին տված հարցազրույցին Կազանյան հանդիպումից ի վեր ադրբեջանական իշխանությունների ամեն գնով մադրիդյան առաջարկություններից ձերբազատվելու մոլուցքի տրամաբանական շարունակությունն են»- մեկնաբանելով Արազ Ազիմովի հայտարարություններն ասաց ՀՀԿ խմբակցության անդամ Հովհաննես Սահակյանը:
Պարոն Սահակյանը հավելեց նշեց, թե հատկանշական է, որ Ազիմովի հայտարարությունները` կապված ադրբեջանական «մաքսիմալ զիջումների», ՀՀ տարածքում ռուսական ռազմաբազայի տեղակայման՝ որպես Ադրբեջանի համար հնարավոր սպառնալիքի, ինչպես նաեւ ռուսաստանյան միջնորդությունից դժգոհ լինելու մասին երեւան են գալիս բանակցություններում առաջընթաց արձանագրելու Ռուսաստանի ակտիվ ջանքերի, իր անմիջական ղեկավարի Մոսկվա կատարած այցելության, եւ մյուս համանախագահների Ռուսաստանի ջանքերը լիովին սատարելու մասին հավաստումների ֆոնի վրա, ինչը մերկացնում է ադրբեջանական կողմի իրական ցանկությունները:
«Այս առումով նաեւ հիշարժան է 13 ամյա աղջնակի սպանության պատմությունը, որը այնքան էժանագին սադրանք է, որին անդրադառնալով նույնիսկ ՌԴ ԱԳ նախարարը իր ադրբեջանցի գործընկերոջ հուզախառն լացուկոծից հետո, ասաց, որ որկաումներ տալը կարելի է միայն համապատասխան քննությունից եւ դատարանի որոշումից հետո, ինչը մեղմ ասած ասած նշանակում է ձեններդ կտրեք, նստեք տեղներդ, հիմարություններով մի զբաղվեք:
Իսկ այդ աղջնակի մահվան հետ կապված, եթե նման բան իրոք կա, ապա կարծում եմ տեղի է ունեցել հետեւյալը, ինչը, ցավոք սրտի, հաճախ է պատահում հակամարտության գոտիներում: Երեխաները խաղալիս ական կամ նռնակ են գտել, բերել տուն, եւ անզգուշության հետեւանքով այն պայթել է, ինչն է ողբերգության պատճառ է դարձել: Պնդել, թե ռումբը փափուկ խաղաղալիքի (թրջվող նյութի) մեջ մի քանի կիլոմետր ջրով ճանապարհ է կտրել, ոչ մի բանի չի դիպչել, պահպանել է իր հատկությունները, ապա տանը միայն պայթել, առնվազն տխմարություն է, ինչը, սակայն, բնորոշ է ադրբեջանական քարոզչությանը», եզրափակեց Հովհաննես Սահակյանը:
Մի քանի օր առաջ ադրբեջանական ԶԼՄ-ները հաղորդագրություն են տարածել, որի համաձայն Հայաստանի հետ սահմանակից Ադրբեջանի Թովուզի շրջանի Ալիբեյլի գյուղում պայթուցիկ սարքի պայթյունի արդյունքում մահացել է Շահմալիևա Այգուն Զիրեդդին գըզին՝ 1998թ. ծնված, իսկ նրա նրա մայրը՝ Շահմալիևա Էլնարա Մամեդթաղի գըզին՝ 1979թ. ծնված, ստացել է ազդրի վնասվածք: Ըստ ադրբեջանական կողմի, միջադեպն իբր հայկական կողմի գործողությունների արդյունք է:

20 Июль 2011 - 06:01 AMT
Последние заявления заместителя министра иностранных дел Азербайджана, являются продолжением попыток властей Азербайджана – любой ценой освободится от Мадридских принципов. Об этом заявил член парламентской фракции Республиканской партии Армении Ованнес Саакян. По его словам, заявления замминистра ИД Азербайджана Араза Азимова по поводу «максимальных уступок» в карабахском конфликте, и о том, что Азербайджан обеспокоен присутствием российских военнослужащих в Армении, а также о недовольстве российским посредничеством делаются на фоне активных усилий России по достижению прогресса в переговорах, на фоне визита в Москву непосредственного руководителя Азимова, и заверений других сопредседателей о том, что они полностью поддерживают усилия России. В этом контексте он отметил, что это выявляет истинные намерения азербайджанской стороны.
Саакян также обратился к распространенной информации азербайджанскими СМИ о том, что армяне установили взрывное устройство в игрушку, в результате чего скончалась 13 летняя девочка. По его словам, это является настолько дешевой провокацией, касаясь которой даже глава МИД России отметил, что лишь после соответствующего расследования можно дать оценку случившемуся. “Мягко говоря, заявление Сергея Лаворова означало, замолчите, сидите на месте и не занимайтесь глупостями”, – сказал Ованнес Саакян. По его словам, в ситуации с азербайджанской девушкой, скорее, всего, случилось то, что часто происходит в конфликтных зонах. “Дети, играя, нашли мину или гранату, принесли домой, и из-за неосторожности она взорвалась, что и стало причиной трагедии. Утверждать, что взрывное устройство было установлено в мягкой игрушке, которая прошла по воде несколько км, и ни к чему не прикасалась, сохранила свои свойства и лишь дома взорвалась, по крайней мере является абсурдом, что соответствует азербайджанской пропаганде”, – отметил он.
Несколько дней назад азербайджанские СМИ распространили информацию о том, что в пограничном с Арменией селе Алибейли Товузского района cработало взрывное устройство, в результате чего Шахмалыева Айгюн Зиреддин гызы, 1998 года рождения, погибла, а ее мать Шахмалыева Эльнара Мамедтаги гызы, 1979 года рождения, получила тяжелые повреждения в области бедра. По утверждениям азербайджанской стороны, данный инцидент якобы подстроила армянская сторона.