20 Հուլիս 2011 - 06:01 AMT
«Ադրբեջանի փոխարտգործնախարարի վերջին գոհարները ի դմս «Эхо Москвы»-ի ռադիոկայանին տված հարցազրույցին Կազանյան հանդիպումից ի վեր ադրբեջանական իշխանությունների ամեն գնով մադրիդյան առաջարկություններից ձերբազատվելու մոլուցքի տրամաբանական շարունակությունն են»- մեկնաբանելով Արազ Ազիմովի հայտարարություններն ասաց ՀՀԿ խմբակցության անդամ Հովհաննես Սահակյանը:
Պարոն Սահակյանը հավելեց նշեց, թե հատկանշական է, որ Ազիմովի հայտարարությունները` կապված ադրբեջանական «մաքսիմալ զիջումների», ՀՀ տարածքում ռուսական ռազմաբազայի տեղակայման՝ որպես Ադրբեջանի համար հնարավոր սպառնալիքի, ինչպես նաեւ ռուսաստանյան միջնորդությունից դժգոհ լինելու մասին երեւան են գալիս բանակցություններում առաջընթաց արձանագրելու Ռուսաստանի ակտիվ ջանքերի, իր անմիջական ղեկավարի Մոսկվա կատարած այցելության, եւ մյուս համանախագահների Ռուսաստանի ջանքերը լիովին սատարելու մասին հավաստումների ֆոնի վրա, ինչը մերկացնում է ադրբեջանական կողմի իրական ցանկությունները:
«Այս առումով նաեւ հիշարժան է 13 ամյա աղջնակի սպանության պատմությունը, որը այնքան էժանագին սադրանք է, որին անդրադառնալով նույնիսկ ՌԴ ԱԳ նախարարը իր ադրբեջանցի գործընկերոջ հուզախառն լացուկոծից հետո, ասաց, որ որկաումներ տալը կարելի է միայն համապատասխան քննությունից եւ դատարանի որոշումից հետո, ինչը մեղմ ասած ասած նշանակում է ձեններդ կտրեք, նստեք տեղներդ, հիմարություններով մի զբաղվեք:
Իսկ այդ աղջնակի մահվան հետ կապված, եթե նման բան իրոք կա, ապա կարծում եմ տեղի է ունեցել հետեւյալը, ինչը, ցավոք սրտի, հաճախ է պատահում հակամարտության գոտիներում: Երեխաները խաղալիս ական կամ նռնակ են գտել, բերել տուն, եւ անզգուշության հետեւանքով այն պայթել է, ինչն է ողբերգության պատճառ է դարձել: Պնդել, թե ռումբը փափուկ խաղաղալիքի (թրջվող նյութի) մեջ մի քանի կիլոմետր ջրով ճանապարհ է կտրել, ոչ մի բանի չի դիպչել, պահպանել է իր հատկությունները, ապա տանը միայն պայթել, առնվազն տխմարություն է, ինչը, սակայն, բնորոշ է ադրբեջանական քարոզչությանը», եզրափակեց Հովհաննես Սահակյանը:
Մի քանի օր առաջ ադրբեջանական ԶԼՄ-ները հաղորդագրություն են տարածել, որի համաձայն Հայաստանի հետ սահմանակից Ադրբեջանի Թովուզի շրջանի Ալիբեյլի գյուղում պայթուցիկ սարքի պայթյունի արդյունքում մահացել է Շահմալիևա Այգուն Զիրեդդին գըզին՝ 1998թ. ծնված, իսկ նրա նրա մայրը՝ Շահմալիևա Էլնարա Մամեդթաղի գըզին՝ 1979թ. ծնված, ստացել է ազդրի վնասվածք: Ըստ ադրբեջանական կողմի, միջադեպն իբր հայկական կողմի գործողությունների արդյունք է:

“Latest assertions of Azeri Deputy Foreign Minister are continuation of Azerbaijani authorities’ attempt to get rid of Madrid principles at any cost,” member of Parliamentary faction of the Republic Party of Armenia (RPA), Hovhannes Sahakyan said.
The statements of Azeri Deputy Foreign Minister Araz Azimov regarding ‘maximal concessions’ in Karabakh conflict, and that Azerbaijan is concerned about presence of Russian military men in Armenia, as well as his discontent with Russian mediation are made on the background of Russia’s active efforts to achieve progress in talks, on the background of Azimov’s visit to Moscow and other co-chairs’ assurance of their fully support of Russia’s efforts, according to RPA member. In this context Sahakyan stressed that this reveals true intentions of Azerbaijan.
Member of Parliament also addressed spread information of Azeri media outlets that Armenians put explosive device into a toy, as a result of which a 13-year old girl died. This is a cheap provocation, and even Foreign Minister of Russia noted that only after respective investigation the happening must be given estimate, according to him.
“Mildly saying, Sergey Lavrov’s statement means ‘don’t talk nonsense’,” said Sahakyan.
Evidently, the situation with Azeri girl is what frequently occurs in conflict zones, according to him. “Children found a mine or explosive shell and took it home, and due to carelessness it exploded bringing to tragedy. It is nonsense to assert that the explosive device was put into toy which floated on water preserving its explosive features,” said RPA member.
Several days ago Azeri media outlets spread information that an explosive device worked in the village Alibeyli, Tovuz, bordering with Armenia, as a result of which a 13-year old girl Shakhmaliyeva Aygun died, and her mother got serious injuries. According to Azeri statements, this incident was allegedly put up by Armenians.