ԱՄՆ-ում ձերբակալվել է 16 մարդ, որոնք հավանաբար Anonymous հաքերային խմբի անդամներ են։ Եվս 5 մարդ ձերբակալվել է Մեծ Բրիտանիայում և Նիդերլանդներում։ Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ-ի արդարադատության նախարարությունը, գրում է CNET News-ը։Մեղադրական ակտը ներկայացվել է անցյալ շաբաթ Կալիֆորնիայում։ Ակտում նշված են 14 մարդու անուններ, ովքեր մեղադրվում են PayPal օնլայն վճարման համակարգի համակարգիչները դեկտեմբեր ամսին դիտավորյալ վնասելու մեջ։
Մեղադրյալները 20-42 տարեկան են։ Նրանց ձերբակալմանը հաջորդել է ՀԴԲ-ի (Հետաքննությունների դաշնային բյուրո) կողմից 35 խուզարկություն անելու թույլատվություն ամբողջ երկրով մեկ՝ որպես Anonymous հաքերային խմբի հարձակումների հետաքննության մաս։ Հետաքննության շրջանակներում մինչ օրս ԱՄՆ-ում կատարվել է ավելի քան 75 խուզարկություն։ Այս մասին կրկին հայտնում է ԱՄՆ-ի արդարադատության նախարարությունը։
Anonymous հաքերային խումբը կատարել է մի շարք DOS հարձակումներ, որոնք անջատել են PayPal օնլայն վճարման համակարգի կայքը, ինչպես նաև Visa-ի և MasterCard-ի։ Anonymous հաքերային խումբը մի շարք հարձակումներ է կատարել պետական և կորպորատիվ կայքերի վրա, ինչպես նաև Sony-ի PlayStation ցանցի և Եգիպտոսի, Թուրքիայի ու Թունիսի կառավարական կայքերի վրա։ Anonymous-ը իր հաղորդագրություններում մշտապես հայտնում է, որ պայքարում է այսպես կոչված իշխանությունների ինտերնետը գրաքննելու որոշումների և կաշառակերության դեմ։
Նախկինում ևս գրանցվել են մի շարք ձերբակալություններ։ 16 տարեկան մի երիտասարդ է անցյալ տարի ձերբակալվել Նիդեռլանդներում, ևս 5 հոգի ձերբակալվել էր Մեծ Բրիտանիայում։ 3 մարդ ձերբակալվել էր Իսպանիայում և ևս 32 մարդ մի քանի օր առաջ՝ Թուրքիայում։

В США арестованы 16 человек, которые предположительно являются членами хакерской группы Anonymous. Еще 5 человек арестовано в Великобритании и Нидерландах. Об этом сообщил министр юстиции США, пишет CNET News.
Обвинение предъявлено на прошлой неделе в Калифорнии. В нем упоминаются имена 14 человек, которых обвиняют в атаке на сервис онлайн-платежей PayPal, проведенной в декабре прошлого года.
Обвиняемым от 20 до 42 лет. После их ареста ФБР был получен ордер на 35 обысков по всей стране. В рамках расследования в США в общем было проведено более 75 обысков. Об этом также сообщило министерство юстиции США.
Хакеры группы Anonymous совершили ряд DOS-атак, вследствие которых были отключены сайты сервиса онлайн-платежей PayPal, а также Visa и MasterCard. Группа Anonymous борется против решения турецкого правительства о цензуре сайтов. Ее обвиняют во взломе сайтов некоторых банков и компаний, например сайта PlayStation Network компании Sony, а также правительственных сайтов Египта, Турции и Туниса.
Этому предшествовал ряд арестов. В Нидерландах полиция арестовала 16-летнего юношу, еще 5 человек были арестованы в Великобритании. Трое подозреваемых задержано в Испании, и несколько дней назад в Турции арестовано 32 человека.