Գործարար միջավայրի բարելավման համար ինչպես Ռուսաստանին, այնպես էլ Հայաստանին պակասում է քաղաքական կամքը, որը բավական եղավ Վրաստանի ում այդ ոլորտում զգալի արդյունքների հասնելու համար: Հուլիսի 20-ին «Կապիտալի փախուստ. Հետխորհրդային տարածքի ֆենոմեն» թեմայով Երևան-Մոսկվա հեռուստակամուրջի ժամանակ հայտարարել է Ռուսաստանյան բանկերի ասոցիացիայի վերլուծական դեպարտամենտի պետ Սերգեյ Գրիգորյանը: Այլ խոչընդոտող գործոնների թվում ռուսաստանցի փորձագետը նշել է բյուրոկրատական քաշքշուկը և ֆինանսավորման անմատչելիությունը:
Իր հերթին «Այլընտրանք»հայկական վերլուծական կենտրոնի ղեկավար, տնտեսագիտական գիտությունների դոկտոր Թաթուլ Մանասերյանը կարևորել է իրավունքների և պատասխանատվության հավասարակշռումը նպատակին հասնելու ճանապարհին: «Երբ տրվում են իրավունքներ, պետք է նաև պատասխանատվություն լինի: Վրաստանում պատժվեցին նրանք, ով ձախողեց ծրագրերը»,-ասել է նա՝ նշելով, որ խոսքը գնում է ոչ թե սուբյեկտային պատժի, այլ այն մասին, որ պաշտոնյաները, այդ թվում նախարարները, որոնք պատասխանատվություն են կրում առանձին ճյուղերի համար, չպետք է ազատվեն աշխատանքից առանց համապատասխան գնահատականի:
Գործարար միջավայրի բարելավման նպատակով Վրաստանը հարկային արտոնություններ է սահմանել, այդ ցուցանիշով գերազանցելով ՌԴ-ին ու Հայաստանին, ինչը թույլ է տալիս նրան խթանել խոշոր ու միջին բիզնեսի զարգացումը:
Ըստ Մանասերյանի, Հայաստանում միայն նոր են սկսել խոսել ազատ տնտեսական գոտիների մասին: «Վրաստանում չկան մենաշնորհներ, իսկ օլիգարխները չեն կարող «կուլ տալ» փոքր ու միջին ձեռնարկությունները»,-ասել է նա»

Основным фактором, препятствующим улучшению бизнес-среды как России, так и Армении, является политическая воля, которой хватило небольшой постсоветской стране – Грузии, сумевшей добиться в этой сфере ощутимых успехов. Такое мнение 20 июля в ходе видео-моста Ереван-Москва на тему: «Бегство капиталов: феномен постсоветского пространства» высказал заместитель начальника аналитического департамента Ассоциации российских банков Сергей Григорян. Среди других препятствующих факторов российский эксперт отметил наличие бюрократических проволочек и доступность финансирования.
В свою очередь руководитель армянского аналитического центра «Альтернатива», доктор экономических наук Татул Манасерян придал важность сохранению баланса прав и ответственности на пути достижения поставленных целей. «Когда даются права, то должна быть ответственность. В Грузии были наказаны те, кто провалили программы», – добавил он. При этом аналитик подчеркнул, что речь идет не о субъективном наказании, а о том, что вышестоящие официальные лица, в том числе министры, несущие ответственность за отдельные отрасли, не должны быть уволены без оценки результатов их работы.
Надо отметить, что с целью улучшения бизнес-среды власти Грузии предоставляют налоговые льготы для ведения бизнеса, по регистрации которой страна опережает как Армению, так и Россию. Это позволяет стимулировать не только развитие крупного бизнеса, но и среднего.
По словам Татула Манасеряна, в Армении же только-только говорят о создании свободных экономических зон. «В Грузии нет монополий, а олигархи не могут глотать МСБ», – добавил экономист.