Անկասկած, տրանսպորտային շրջափակումը խոչընդոտ է Հայաստանում բիզնեսի զարգացման և ներդրումների խթանման համար: Սակայն, հարևան երկրները, հանդիսանալով ԱՀԿ անդամներ, խախտում են նրա կանոններն ու խտրական մոտեցում են դրսևորում Հայաստանի հանդեպ: Այդ մասին հուլիսի 20-ին «Կապիտալի փախուստ. Հետխորհրդային տարածքի ֆենոմեն» թեմայով Երևան-Մոսկվա հեռուստակամուրջի ժամանակ հայտարարել է «Այլընտրանք» հայկական վերլուծական կենտրոնի ղեկավար, տնտեսագիտական գիտությունների դոկտոր Թաթուլ Մանասերյանը:
Գաղտնիք չէ, որ տրանսպորտային ծախսերը Հայաստանի համար Վրաստանի տարածքով մի քանի անգամ գերազանցում են նույնանման տարածքների համար նախատեսված վճարները:
Ըստ Մանասերյանի, Վրաստանն ու Թուրքիան մի շարք միջազգային կոնվենցիաներ են ստորագրել, որոով անվճար մուտք է նախատեսվում դեպի ծով ելք չունեցող երկրների համար:

Транспортная блокада, безусловно, является преградой на пути развития бизнеса Армении и стимулирования притока инвестиций. Однако, соседние страны в свою очередь, являясь членами ВТО, нарушают ее правила и применяют дискриминационный подход к Армении. Об этом 20 июля в ходе видео-моста Ереван-Москва на тему: «Бегство капиталов: феномен постсоветского пространства» заявил руководитель армянского аналитического центра «Альтернатива», доктор экономических наук Татул Манасерян.
Не секрет, что транспортные расходы для Армении по территории Грузии в несколько раз превышают те же расходы для преодоления аналогичных расстояний.
Как сообщил Татул Манасерян, Грузия и Турция к тому же подписали целый ряд международных конвенций, которые предусматривают для стран-партнеров, не имеющих выхода к морю, бесплатный выход.