20 Հուլիս 2011 - 09:51 AMT
Դեպի երկիր կապիտալի ներհոսքը խթանելու և արտահոսքը նվազեցնելու համար հարկավոր է բարելավել գործարար մթնոլորտը, բարձրացնել սեփականության իրավունքի պաշտպանության մակարդակը, գտնում է Ռուսաստանյան բանկերի ասոցիացիայի վերլուծական դեպարտամենտի պետ Սերգեյ Գրիգորյանը: «Բիզնեսը գնում է այնտեղ, որտեղ իրեն հարմարավետ է զգում»,-ասել է նա հուլիսի 20-ին «Կապիտալի փախուստ. Հետխորհրդային տարածքի ֆենոմեն» թեմայով Երևան-Մոսկվա հեռուստակամուրջի ժամանակ:
Ըստ կանխատեսումների, կապիտալի արտահոսքը Ռուսաստանից ընթացիկ տարում կկազմի 35 մլրդ դոլար: Կապիտալի արտահոսքի խնդիրը սուր է նաև հարևան երկրներում:
Իր հերթին «Այլընտրանք» հայկական վերլուծական կենտրոնի ղեկավար, տնտեսագիտական գիտությունների դոկտոր Թաթուլ Մանասերյանը հավելել է, որ եթե Ռուսաստանում խոսքը գնում է միլիարդների մասին, ապա Հայաստանում նույնիսկ մի քանի միլիոնի արտահոսքն անդրադառնում է տնտեսության վրա: Բացի այդ, եթե ՌԴ-ում արտահոսքը մասնակիորեն լրացվում է այլ երկրներից եկող ուղիղ ներդրումների շնորհիվ, «Հայաստանում այդ հակառակ գործընթացը գրեթե չկա, կապիտալի ներհոսքը էպիզոդիկ բնույթ է կրում, ինչը վտանգում է երկրի տնտեսական անվտանգությունը»,-ասել է նա:
Տնտեսագետը նաև արծարծել է ներդումների ներգրավման «միակողմանիության» խնդիրը, որի տակ հասկանում են միայ օտարերկրյա ներդրումներ: «Եթե չաճի տեղի ներդրողների վստահությունը երկրի տնտեսության հանդեպ, օտարերկրյա ներդրումները կարող են քաղաքականացված լինել»,-ասել է նա:

Для того, чтобы стимулировать приток капитала в страну и одновременно уменьшить его отток, необходимо улучшить бизнес-климат, повысить уровень защиты прав собственности, считает заместитель начальника аналитического департамента Ассоциации российских банков Сергей Григорян. «Бизнес идет туда, где ему комфортно», – заявил он 20 июля в ходе видео-моста Ереван-Москва на тему: «Бегство капиталов: феномен постсоветского пространства». По его словам, в России, как и в любой постсоветской стране, эта проблема актуальна и требует решений.
По существующим прогнозам, отток капитала из России в текущем году составит 35 млрд долларов. Проблема оттока капитала остро стоит и перед соседними республиками.
В свою очередь руководитель армянского аналитического центра «Альтернатива», доктор экономических наук Татул Манасерян добавил, что, если в контексте России речь идет о миллиардах, то для Армении отток даже миллионов оказывают существенное влияние на экономику. Помимо этого, если в России имеет место отток капитала, то частично он восполняется притоком прямых иностранных инвестиций из других стран. «В Армении этот обратный процесс практически исключен, приток капитала, по сути, происходит эпизодически, что в свою очередь является существенной проблемой для обеспечения экономической безопасности страны», – подчеркнул он.
Экономист также поднял проблему «однобокости» понятия притока инвестиций, под которым многие понимают приток только лишь иностранных инвестиций. «Если не будет расти доверие местных инвесторов к экономике страны, то иностранные инвестиции могут носить политизированный характер», – подчеркнул он.