20 Հուլիս 2011 - 12:33 AMT
Հուլիսի 20-ին մեկնարկել է ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության «Դասարան անիվների վրա» նախագիծը։ Այս մասին ասվում է ԿԳՆ պաշտոնական կայքում։
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ հանրակրթության որակի բարձրացման համար անհրաժեշտ պայման է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կիրառումը:
Ըստ Արմեն Աշոտյանի, վերջին 2 տարում Հայաստանի ուսումնական հաստատություններում զարգացում է ապրել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կիրառումը: «Եթե 2009 թվականին 36 աշակերտի բաժին էր ընկնում մեկ համակարգիչ, ապա այժմ այդ թիվը հասել է 22-ի, որը համապատասխանում է Եվրամիության անդամ երկրների միջինացված ցուցանիշին: Այս ցուցանիշին հնարավոր է եղել հասնել ՀՀ նախագահի կողմից հովանավորվող «Համակարգիչ դպրոցների համար» ծրագրի շնորհիվ, որի շրջանակում 2300 գերժամանակակից համակարգիչ է տրամադրվել Հայաստանի և 100-ը` Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դպրոցներին», ասել է նախարարը:
Անդրադառնալով հանրակրթական դպրոցների ինտերնետային հասանելիության խնդրին` նախարարը նշել է, որ առկա 65 տոկոսի ծածկույթը մինչև տարեվերջ հասնելու է 95-ի:
Նախագծի իրականացման համար նախատեսվել է հետևյալ երթուղին` Երևան-Եղեգնաձոր-Գորիս-Շուշի-Ստեփանակերտ-Ասկերան-Ամարաս-Գանձասար-Տաթև-Նորավանք-Երևան:

20 Июль 2011 - 12:33 AMT
20-го июля стартовал проект “Класс на колесах” Министерства образования и науки РА. Об этом пишет официальный сайт министерства.
Министр образования и науки РА Армен Ашотян отметил, что для повышения общеобразовательного уровня общественности необходимым условием является применение информационных технологий.
По словам Армена Ашояна, за последние два года в Армении быстрыми темпами развивается применение ИТ. “Если в 2009 году на 36 учеников в среднем приходился один компьютер, то сейчас это число достигло 22, что соответствует среднему показателю, установленному странами – членами Евросоюза. Этого показателя удалось достичь благодаря программе “Компьютеры для школ”, поддерживаемой президентом Армении Сержем Саргсяном, в рамках которой 2300 сверхсовременных компьютеров были предоставлены школам Армении и 100 – школам НКР”, – сказал министр.
Возвращаясь к проблеме доступности Интернета в школах, министр отметил, что зона доступа Интернета в школах с 65 % возрастет до 95%.
Для реализации проекта предусмотрен следующий маршрут: Ереван-Ехегнадзор-Горис-Шуши-Степанакерт-Аскеран-Амарас-Гандзасар-Татев-Нораванк-Ереван.