Հայաստանի կառավարությունը հուլիսի 21-ի նիստում հաստատել է Գյումրու տեխնոպարկի գործունեության իրականացման 2011 թվականի ծրագիրը: Հայաստանի Հանրապետության 2011 թվականի պետական բյուջեով որպես ծրագրի իրականացմանը կողմնորոշիչ չափաքանակ է սահմանվել 176,5 մլն դրամ: Ինչպես հայտարարել է էկոնոմիկայի փոխնախարար Կարինե Մինասյանը, ծրագրով նախատեսված են մի շարք միջոցառումներ տեխնոպարկի զարգացման համար: Ըստ նրա, հիմնական ուշադրությունը կհատկացվի գործող լաբորատորիաների պահպանմանն ու նորերի ստեղծմանը, ինչպես նաև նախապատրաստական աշխատանքներին ՀԲ հետ համագործակցության շրջանակներում: Բացի այդ, նախատեսվում է նաև գիտական մրցույթների անցկացում:
Գյումրու տեխնոպարկի ստեղծման ծրագիրը հաստատվել է 2006թ., իսկ 2009 թ. հավանության է արժանացել տեխնոպարկի գործունեության պետական աջակցության ծրագիրը:

Правительство Армении на заседании 21 июля утвердило программу реализации технопарка Гюмри на 2011 год, на реализацию которой из госбюджета будет выделено 176,5 млн. драмов. Как сообщила заместитель министра экономики Армении Карине Минасян, программой предусмотрен ряд мероприятий для развития технопарка. По ее словам, основное внимание будет уделено сохранению действующих и созданию новых лабораторий и подготовительным работам в рамках сотрудничества с ВБ. Помимо этого в рамках программы предусмотрено проведение научных конкурсов.
Программа создания технопарка в Гюмри была утверждена правительством Армении в 2006 году, а в 2009 году была одобрена программа государственного содействия деятельности технопарка.