Հայաստանի տարածքային կառավարման նախարարության ուշադրության կենտրոնում վերջին 2-3 տարիներին համայնքների բյուջեներն են, նրանց կատարողականի ու եկամուտների հավաքագրումը: Այդ մասին ՀՀ կառավարության մամլո կենտրոնում հուլիսի 21-ին տեղի ունեցած ճեպազրույցի ժամանակ ասել է Հայաստանի տարածքային կառավարման փոխնախարար Վաչե Տերտերյանը՝ ամփոփելով այդ կառույցի գործունեությունը 2011թ. առաջին կիսամյակում:
Ինչպես հայտնել է փոխնախարարը, 2011թ. հուլիսի 1-ի դրությամբ համայնքային բյուջեների փաստացի մուտքերը կազմել են 10, 400 մլրդ դրամ նախատեսված 12,113 մլրդ դրամի փոխարեն՝ ապահովելով առաջին կիսամյակի կատարողականը 85,9 տոկոսով:
Գույքահարկի հավաքագրումը կատարվել է 85,3 տոկոսով: Փաստացի մուտքերը կազմել են 4,49 մլրդ դրամ, նախատեսված 5,26 մլրդ դրամի փոխարեն: Հողի հարկի հավաքագրումը կատարվել է 82 տոկոսով, փաստացի մուքերը կազմել են 1,815 մլրդ դրամ, նախատեսված 2,215 մլրդ դրամի փոխարեն: «Դա պայմանավորված է անբարենպաստ բնակլիմայական պայմաններով, որոնք այնքան էլ լավ մեկնարկ չապահովեցին գյուղացիների համար, սակայն, մենք վստահ ենք, որ մինչև տարեվերջ իրավիճակը կբարելավվի»,-հավելել է նա:
Ընդհանուր առմամբ հարկային եկամուտները կազմեցին 6,305 մլրդ դրամ, ինչն ավելի է նախորդ տարվա ցուցանիշից 2,7 տոկոսով կամ կազմում է 167 292 դրամ:

21 Июль 2011 - 10:54 AMT
В центре внимания Министерства территориального управления Армении в течение последних 2-3 лет выполняемость бюджетов общин с точки зрения повышения их эффективности по линии собираемости и расходования. Об этом в пресс-центре правительства РА 21 июля сказал заместитель министра территориального управления Армении Ваче Тертерянподводя итоги деятельности госструктуры за первое полугодие 2011 года.
Как сообщил замминистра, по состоянию на 1-ое июля 2011 года фактические поступления собственных доходов бюджетов общин Армении составили 10,400 млрд драмов против запланированного показателя в 12,113 млрд драмов, что обеспечило выполнение программы первого полугодия на 85,9%.
По линии налога на имущество собираемость была выполнена на 85,3%. Фактические поступления здесь составили 4,49 млрд драмов против запланированных 5,26 млрд драмов. По линии налога на землю собираемость была выполнена на 82%, фактические поступления составили 1,815 млрд драмов против запланированных 2,215 млрд драмов. «Это обусловлено теми неблагоприятными природно-климатическими условиями, которые дали не очень хороший старт для сельчан, но мы уверены, что к концу года эта ситуация улучшится», – добавил он. В целом же налоговые доходы составили 6,305 млрд драмов, что выше прошлогоднего показателя на 2,7% или 167 292 драма.