21 Հուլիս 2011 - 12:04 AMT
Օգոստոսի 15-ին Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնը կմեկնարկի երեխաների գրանցումը, իսկ դասերը կմեկնարկեն սեպտեմբերի 1-ին։ Կենտրոնի տնօրեն Մարի Լու Փափազյանն այսօր կայացած ասուլիսում հայտնեց լրագրողներին, որ գրանցվել կարող են բոլոր ցանկացողները։«Մենք նախատեսել ենք մինչև 10 0000 երեխա, ավելի շատ ցանկացողների դեպքում կկազմենք հատուկ հերթափոխ։ Երեխաները չեն ընտրվելու ըստ գիտելիքների, մենք պահանջներ չեն դնում»,- ասաց Մարի Լու Փափազյանը։
Մարի Լու Փափազյանի խոսքով, աշխարհի ոչ մի երկրում չկա նման անվճար կենտրոն։ Ըստ նրա, Թումոն հագեցած է անգամ եռաչափ (3D) կինոսրահով։
Մարի Լու Փափազյանը հայտնեց նաև, որ ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության հետ համատեղ կազմակերպվելու են հատուկ ծրագրեր, որոնց շրջանակներում Հայաստանի մարզերի դպրոցների երեխաները կայցելեն Թումո և կանցկացնեն այնտեղ 1 լիարժեք օր։ «Ինչպես նաև ԿԳՆ-ին առաջարկել ենք, որ ավագ դպրոցների աշակերտներն իրենց ՏՏ ծրագրերն իրականացնեն հենց այստեղ»,- նշեց Մարի Լու Փափազյանը։
Օգոստոսի 14-ին կկայանա Թումո կենտրոնի պաշտոնական բացումը։ Բացման արարողությանը նվիրված միջոցառումները կտևեն 3 օր՝ օգոստոսի 12-14-ը։
Թումոն ստեղծարար տեխնոլոգիաների յուրատեսակ կրթական կենտրոն է բոլոր այն պատանիների համար, ովքեր հետաքրքրություն ունեն արվեստի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների հանդեպ: Կենտրոնը ստեղծվել է Սիմոնյան կրթական հիմնադրամի նախաձեռնությամբ։ 2 փուլից բաղկացած ծրագրի ընթացքում պատանիները սովորելու և մասնագիտանալու են անիմացիայի, խաղերի ստեղծման, կայքերի մշակման և թվային մեդիայի ոլորտներում։ 1-ին հարկում միաժամանակ կարող է սովորել 500 երեխա, իսկ 2-րդ հարկը, որը ծրագրի 2-րդ փուլի համար է նախատեսված է կրկին 500 երեխայի համար։

21 Июль 2011 - 12:04 AMT
15-го августа в центре креативных технологий ТУМО стартует регистрация учеников, а уроки начнутся с 1-го сентября. Директор центра Мари Лу Папазян во время пресс-конференции заявила журналистам, что записаться может любой желающий.
“Мы предусмотрели принять до 10 000 детей, если желающих будет больше, мы организуем посменные занятия. Мы не будут отбирать учеников по их знаниям, мы не ставим никаких требований”, – сказала Мари Лу Папазян.
По словам Мари Лу Папазян, ни в одной стране мира нет подобного бесплатного центра. В ТУМО имеется трехмерный кинозал (3D). Мари Лу Папазян заявила, что совместно с Министерством образования и науки РА будут организованы особые программы, в рамках которых дети из различных областей Армении будут посещать центр ТУМО и проведут там по одному полному дню. “Мы также предложили Министерству образования и науки РА, чтобы ученики старших школ реализовывали свои программы по ИТ именно здесь”, – отметила Мари Лу Папазян.
14-го августа состоится официальное открытие центра. Мероприятия, посвященные церемонии открытия, продлятся три дня – с 12 по 14 августа.
ТУМО – образовательный центр креативных технологий для всех учеников, интересующихся искусством и информационными технологиями. Центр основан образовательным фондом Симонян. В ходе программы, состоящей из двух этапов, дети научатся анимации, созданию игр, разработке сайтов, изучат область цифровых медиа. На первом этаже одновременно могут заниматься до 500 детей, на втором этаже, включающем второй этап программы, также сможет обучаться 500 детей.