22 Հուլիս 2011 - 08:44 AMT
Երևանում է գտնվում Վանի գործարարների ներկայացուցչական պատվիրակությունը: Պատվիրակության կազմում են Վանի Առևտրաարդյունաբերական խորհրդի անդամ, Վանում «Թուրսաբ» զբոսաշրջային ընկերության գրասենյակի ղեկավար Աբդուլլահ Թունջդեմիրը: «Մեր այցի նպատակն է ոչ միայն զբոսաշրջային, այլ նաև առևտրատնտեսական կապեր հաստատելը երկու քաղաքների և երկրների միջև»,-ասել է նա հուլիսի 22-ին Երևանում Հայաստանի ու Թուրքիայի գործարարների հանդիպման բացմանը, որի կազմակերպիչներն են USTID-ն ու Eurasia Partnership Foundation-ը:
Ըստ նրա, թուրքական պատվիրակությանը 17 ժամ պահանջվեց Երևան հասնելու համար, այն դեպքում, երբ բաց սահմանի պարագայում ճանապարհը ընդամենը 3 ժամ կզբաղեցնի: Թունջդեմիրը հորդորել է կողմերին Հայաստանի ու Թուրքիայի քաղաքական ուժերին հաղորդել սահմանի բացման հրատապությունը:
Իր հերթին Հայաստանի արդյունաբերողների եւ գործարարների (գործատուների) միության նախագահ Արսեն Ղազարյանն ասաց, որ նման հանդիպումները միջպետական հարաբերությունների «սառեցման» և Թուրքիայի կողմից Հայաստանի հանդեպ իրականացվող միակողմանի էմբարգոյի պայմաններում, այնուամենայնիվ, կարող են նպաստել տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը, ստեղծել այնպիսի դաշտ գործարարների միջև, որը պլատֆորմ կհանդիսանա լայնածավալ երկկողմ հարաբերությունների իրականացման համար սահմանի բացման դեպքում: Ուստի, նա վստահություն է հայտնել, որ Վան վերադառնալով պատվիրակությունը յուրահատուկ դեսպանորդ կդառնա թուրք ժողովրդի համար:
Անդրադառնալով զբոսաշրջության անվտանգությանը՝ Արսեն Ղազարյանը նշել է, որ ի տարբերություն Անկարայի ու Ստամբուլի քաղաքային իշխանությունների, Կարսի ու Վանի ղեկավարությունը մշտապես ապահովել է այդ տարածքով ՀՀ քաղաքացիների անվտանգ տեղաշարժը:

В Ереване находится представительная делегация из турецкого города Ван, расположенного на исторической территории Западной Армении. В состав делегации входят бизнесмены во главе с членом совета Торгово-промышленной палаты Вана, руководителем офиса туристической компании «Турсаб» в Ване Абдуллой Тюндждемиром. «Целью нашего визита является не только развитие туристических, но и торгово-экономических связей между двумя городами и двумя странами», – сказал он 22 июля на открытии встречи представителей бизнеса Армении и Турции, организованной при содействии USTID и Eurasia Partnership Foundation.
По его словам, турецкой делегации понадобилось 17 часов, чтобы добраться до Еревана, в то время в случае открытия границ эта дорога заняла бы всего лишь три часа. В этом контексте Абдулла Тюндждемир призвал стороны «сообщить политическим силам Армении и Турции необходимость срочного открытия границы».
Со своей стороны председатель Союза промышленников и предпринимателей Армении Арсен Казарян сказал, что подобные встречи в условиях «замороженности» межгосударственных отношений и объявленного со стороны Турции одностороннего эмбарго в отношении Армении, тем не менее, помогут развивать экономические отношения, создать такое поле между бизнесменами, которое послужит платформой для реализации широкомасштабных двусторонних отношений в случае открытии границы. При этом он высказал уверенность, что по возвращении в Ван делегация «станет посланником для турецкого народа».
Говоря о безопасности турпоездок, Арсен Казарян подчеркнул, что в отличие от городских властей Анкары и Стамбула, руководство Карса и Вана всегда обеспечивало должную безопасность передвижения граждан Армении по этим территориям.