«Աջակցություն Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների բարելավմանը» ծրագրի տնօրեն Արթուր Ղազարյանը վստահ է, որ փակ սահմանը չպետք է խոչընդոտի երկու երկրների առևտրատնտեսական կապերի զարգացմանը: «Երկու երկրների գործարար շրջանակների լոբբինգի արդյունքում քաղաքական ուժերը կարող են որոշել բացել սահմանը»,-ասել է նա հուլիսի 22-ին Երևանում հայ և թուրք գործարարների հանդիպմանը, որի կազմակերպմանը նպաստել են USTID և Eurasia Partnership Foundation-ը:
Երևանում է գտնվում Վանից թուրք գործարարների ներկայացուցչական պատվիրակությունը: Պատվիրակությունը գլխավորում է Առևտրաարդյունաբերական խորհրդի անդամ, Վանում «Թուրսաբ» զբոսաշրջային ընկերության գրասենյակի ղեկավար Աբդուլլահ Թունջդեմիրը:
Ըստ ծրագրի ղեկավարի, երկկողմ հարաբերությունների զարգացման համար առաջնային են զբոսաշրջությունը արդյունաբերությունը, տրանսպորտը, ՏՏ ոլորտը, տեքստիլը, գյուղատնտեսությունը, շինարարությունը: «Համագործակցության լավագույն մոդելը համատեղ ձեռնարկությունների ստեղծումը կլիներ»,-ասել է նա:
Ինչպես հայտնել է Արթուր Ղազարյանը, այսօրվա դրությամբ ներմուծումը Թուրքիայից Հայաստան մի քանի անգամ ավելի է (300 մլն դոլար), քան արտահանումը Թուրքիա (160 մլն դոլար), «վատ չէր լինի վերացնել այդ դիսբալանսը»:
Հանդիպման ավարտին ստորագրվեց փոխըմբնման հուշագիր «Հայկական և թուրքական ընկերությունների ասոցիացիայի» ստեղծման մասին:

Директор программы «Содействие улучшению отношений Армения-Турция» Артур Казарян уверен, что закрытость границ не должно стать преградой для развития торгово-экономических отношений между двумя странами. «Лоббинг бизнесов двух стран может привести к тому, что политические силы примут решении об открытии границы», – сказал он 22 июля на открытии встречи представителей бизнеса Армении и Турции, организованной при содействии USTID и Eurasia Partnership Foundation.
В Ереване находится представительная делегация из турецкого города Ван, расположенного на исторической территории Западной Армении. В состав делегации входят бизнесмены во главе с членом совета Торгово-промышленной палаты Вана, руководителем офиса туристической компании «Турсаб» в Ване Абдуллой Тюндждемиром.
По словам руководителя программы, перспективными для двустороннего сотрудничества являются такие сферы, как туризм, промышленность, транспорт, IT-сфера, текстиль, сельское хозяйство, а также сфера строительства. «Лучшей моделью сотрудничества было бы создание совместных предприятий», – добавил он.
Как сообщил Артур Казарян, на сегодняшний день Армения импортирует ($300 млн.) в несколько раз больше из Турции, чем экспортирует ($160 тыс.), «было неплохо, немного сгладить этот дисбаланс».
По итогам встречи стороны подписали меморандум о взаимопонимании по созданию «Ассоциации армянских и турецких туристических компаний».