22 Հուլիս 2011 - 13:53 AMT
(!)Առաջին հերթին, կառավարության ծրագրի համաձայն, պետական կառավարման մեր համակարգը պետք է համապատասխանեցվի միջազգային լավագույն չափորոշիչներին, երկրորդ, արդյունավետության տեսանկյունից այն պետք է աշխատի ձեռնարկատիրության կանոնների համաձայն: Պարզ ասած, էլեկտրոնային կառավարման համակարգի նպատակը մեր երկրի մարդկանց կյանքը հեշտացնելն է: Մենք հնարավորինս պետք է ստեղծենք այնպիսի միջավայր, որը թույլ կտա կրճատել քաղաքացիների և պետական պաշտոնյաների միջև «ֆիզիկական» շփման հնարավորությունը, ինչն իր հերթին ենթադրում է կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցում: Ինչ վերաբերում է համակարգի՝ լուծման պահանջ ունեցող խնդիրներին, ապա ստեղծվում են նոր գործիքներ , որոնք , ըստ էության բացահայտում են պետական հատվածում գործող բյուրոկրատական ընթացակարգերը (օրինակ այս կամ այն լիցենզիայի և թույլտվության տրամադրման դեպքում ,ասենք սկսվում է անճշտությունների վերացման գործընթացը, երևույթներ, որոնք հանգեցնում էին ավելորդ քաշքշուկների, կոռուպցիոն բարձր ռիսկերի):
(?) Հայաստանի կառավարությունը 2010-ի փետրվարի 25-ին 2010-2012 թթ. համար հաստատել է էլեկտրոնային հասարակություն ձևավորելու հայեցակարգը: Փաստաթուղթը մի քանի բաղադրիչ ունի, այդ թվում՝ ապահովել Հայաստանի ողջ տարածքում գերաարագ ինտերնետ կապի տարածումը եւ մատչելիությունը, լուծել համակարգչային հագեցվածության հարցը, տարածել էլեկտրոնային ծառայությունները պետական և մասնավոր հատվածներում, ինչպես նաև լուծել էլեկտրոնային և կիբերանվտանգության ապահովման խնդիը: Այդ ամենի իրագործման ճանապարհին ինչպիսի՞ պարտականություններ է անմիջականորեն ստանձնում կառավարության աշխատակազմը: Ինչի՞ց է սկսվել կառավարական ծրագրի իրագործումը:
(!)Հայեցակարգը բավական ընդարձակ է և կազմված մի քանի հատվածներից: Կառավարության աշխատակազմը ստանձնել է պարտավորություն էլեկտրոնային կառավարման մասով, մասնավորապես բարձրացնել պետական հաստատությունների կողմից տրամադրվող ծառայությունների որակը և արդյունավետությունը:
Էլեկտրոնային կառավարման պետական համակարգի ներդրումը Հայաստանի կառավարության գերակա ուղղություններից է, և այստեղ մենք հետևողական քայլեր արեցինք, որպեսզի ստեղծենք համապատասխան ենթակառուցվածք և բովանդակություն: Դեռ երկու տարի առաջ երկրում ինտերնետ հասանելիությունը և արագությունները ցածր էին, գները՝ բարձր և այլն: Երրորդ օպերատորի դաշտ մտնելուց հետո («ԱրմենՏել» ՓԲԸ, « FiberNet», այնուհետև՝ GNCAlfa, խմբ. դիտ.) իրավիճակը կտրուկ փոխվեց. մրցակցությունը մեծացավ, բոլոր երեք օպերատորները երկրով մեկ սկսեցին մատչելի ծառայություններ առաջարկել: Այսօրվա դրությամբ հանրապետության 30 քաղաք ծածկված է օպտիկամանրաթելային ինտերնետով, մինչ այդ այն հասանելի էր 3-4 քաղաքների համար: Միաժամանակ ավելացավ լայնաշերտ ինտերնետ օգտագործողների թիվը. 2008-ին՝ 30 000, 2009-ին՝ 70 000, 2010-ին՝ 173 000, իսկ 2011-ի երկրորդ եռամսյակում օգտագործողների թիվն արդեն 262 000 է: Մասնագետների կարծիքով, մինչև տարեվերջ 400 000 թիվը լիովին իրատեսական է, ըստ էության, ամեն երկրորդ ընտանիքի մասին է խոսքը:
Որպես կառավարություն, մենք մեր կողմից ևս ստեղծել ենք VPN (virtual private network) ցանցի հիման վրա սեփական համակարգ, որը փուլառփուլ զարգանում է: Սկզբում միասնական համակարգին միացել էին միայն նախարարությունները, այնուհետև միացան 10-ը մարզպետարաններն ու մնացած գերատեսչությունները, իսկ այս տարի արդեն իրավաբանական անձանց գրանցման պետռեգիստրի տարածքային բոլոր կետերը: Այս պահին միացման փուլում են սոցիալական ծառայությունների և ՔԱԿԳ բոլոր ստորաբաժանումները: Այս տարի ներկայացված կլինենք ավելի քան 200 կետում, որոնց կեսից ավելին օպտիկամանրաթելային է: Այսինքն՝ պետությունը ևս պահանջ է ներկայացնում շուկային, ինչն էլ բերում է նրան, որ օպերատորները մարզեր են գնում: Հետաքրքիր է, որ վերջին երեք տարում ավելացրել ենք մեր ցանցի աշխարհագրությունը, իսկ սպասարկման գինը գործնականում չի փոխվել՝ տարեկան 70-80 մլն դրամ, արդյունքում՝ ցածր գին, բարձր արագություն, առավել լայն ծածկույթ:
Միաժամանակ, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հանձնարարականով, բովանդակության վրա ենք աշխատել: Ստեղծված առաջին առաջարկները համեմատաբար պարզունակ էին, հիմա հասել ենք ամենաբարդերին: Նախ մենք ձևավորեցինք էլեկտրոնային փաստաթղթաշրջանառությունը: Այսօր ավելի քան 40 գերատեսչություն աշխատում է փաստաթղթաշրջանառության միասնական համակարգով, գերատեսչությունների միջև թուղթ, որպես այդպիսին , այլևս չի «թափառում»: Այնտեղ մուտքագրված ամեն մի փաստաթուղթ թվանշայնացվում է ընդհանուր բաժնում և միանգամից ուղարկվում արխիվ:
(?)Եվ ո՞րն էր հաջորդ քայլը:
(!)Հաջորդ քայլը էլեկտրոնային ստորագրության ներդրումն էր: «Էլեկտրոնային ստորագրության մասին» ՀՀ օրենքն ընդունվել էր դեռևս 2002-ին: 1996 թվականից ֆինանսական փոխադրումների համար կիրառվող էլեկտրոնային ստորագրությունների բանկից բացի, դրանք՝ էլեկտրոնային ստորագրությունները, ոչ մի տեղ կիրառելի չէին: 2008 թ. ստեղծվեց կենտրոն, որն սկսեց էլեկտրոնային ստորագրություն տրամադրել, և այսօրվա դրությամբ թողարկել է ավելի քան 6500 ստորագրություն, որից 300-ը պատկանում է պետական պաշտոնյաններին, իսկ մնացածը՝ ձեռնարկությունների մենեջերներին, ովքեր հարկային հաշվետվություններ են ներկայացնում էլեկտրոնային տեսքով (e-filing):
Այսօր բոլոր ընկերությունները հնարավորություն ունեն հարկային հաշվետվությունները ներկայացնել էլեկտրոնային տեսքով առանց գրասենյակից դուրս գալու: Էլեկտրոնային ստորագրության արժեքն առաջին տարվա համար 15 հազար դրամ է, իսկ յուրաքանչյուր հաջորդ տարվա համար՝ 5 հազար դրամ: Հարկային մարմիններն իրենց հերթին շատ օպերատիվ ստեղծեցին պորտալ, որը ընդունում է այդ հաշվետվությունները, և այդ ամենը իբրև միասնական համակարգ արդեն աշխաումէ: Այսօր 5400 ընկերություն հարկային հաշվետվություն ներկայացնում էլեկտրոնային ճանապարհով:
(?)Հայաստանի խորհրդարանը 2010-ի վերջին «Լիցենզավորման մասին» և տասնյակ այլ ՀՀ օրենքներում փոփոխություններ է մտցրել, որոնցից ելնելով կրճատվել է լիցենզավորված գործունեության ցանկը: Ի՞նչ է արվել այդ ուղղությամբ բյուրակրատական քաշքշուկները կրճատելու առումով:
(!)Հայաստանի կառավարությունը ներդրել է լիցենզավորման տարբեր տեսակների համար հայտերի ընդունման էլեկտրոնային համակարգ ՝ www.e-gov.am/licenses: Այստեղ առայժմ ավտոմատացված է անհրաժեշտ փաստաթղթերի հայտագրման գործընթացը: Հայտատուն պետք է միայն մեկ անգամ այցելի գերատեսչություն և ստանա լիցենզիա, իսկ եթե նա էլեկտրոնային ստորագրություն ունի, ապա էլեկտրոնային լիցենզիան կարող է ստանալ իր անձնական էլեկտրոնային փոստին՝ պետական մարմին ֆիզիկակապես չներկայանալով. այդ ֆայլը, մեր օրենսդրության համաձայն, իրավաբանական ուժ ունի:
Այս ձևաչափով լիցենզիաներ տրամադրում են գրեթե բոլոր պետական կառույցները, բացառությամբ ՀՀ Կենտրոնական բանկի, (որը շատ ավելի բարդ ընթացակարգեր ունի), և ևս մի քանի լիցենզիաներ, որոնք վերաբերում են ատոմային էներգետիկայի, զենքի առևտրի ոլորտներին: Առայժմ թվանշայնացված չեն ՀԾԿՀ կողմից տրվող լիցենզիաները:
(?)Ինչպիսի՞ անճշտություններ են հայտնաբերվել էլեկտրոնային լիցենզավորման համակարգի ներդրման ընթացքում:
(!)Էլեկտրոնային լիցենզավորման համակարգի ստեղծման ժամանակ հաշվի չէր առնվել հանգամանքը, որ տնտեսվարող սուբյեկտները հնարավորություն ունենան հետևել իրենց հայտի ընթացքին և պետական կառույցների կողմից ծառայությունների մատուցման ժամկետներին: Այս խնդրի լուծման համար ստեղծվեց հայտերի ընթացքին հետևելու համակարգը: 12 նիշանի գաղտնագիրը հավաքելով՝ հնարավոր է դառնում ոչ միայն հետևել լիցենզիա ձեռք բերելու համար դիմումի ընթացքին, այլև ցանկացած այլ հարցմանը, որ ուղղվել է պետական կառույցներին: Ամեն ամիս մենք արձանագրում ենք 1500 մուտք պորտալ այն բանի շնորհիվ, որ յուրաքանչյուր քաղաքացու ցանկացած պետական կառույց այցելելիս տրվում է այդ 12-նիշանոց գաղտնագիրը և դրա օգտագործման համառոտ նկարագիրը: Համարժեք գործողություններն ավտոմատ կերպով իրականանում են նաև էլեկտրոնային ձևաչափում: Մենք արել ենք հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի քաղաքացիները տեղեկանան այս հնարավորության մասին: Նման համակարգը թույլ է տալիս դիմումներին պատասխաններ տալ սահմանված հստակ ժամկետներում: Ուշացման դեպքում քաղաքացին կարող է պահանջել չխախտել իր իրավունքները: Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հանձնարարականով խախտումները բացահայտելու համար կառավարության աշխատակազմն իրականացնում է օպերացիոն աուդիտ: Այդ գործընթացը մենք վերջերս ենք սկսել և արդեն երկու գերատեսչություններում արձանագրվել են խնդիրներ, որոնք լուծվում են:
(?)Ի՞նչ է արվել նոր ստեղծվող բիզնեսի «ծնունդը» թեթևացնելու համար
(!)Հաջորդ քայլը ընկերությունների պետական գրանցման էլեկտրոնային համակարգի գործարկումն էր: Պետռեգիստրի ստացած հայտերի 95 տոկոսը կամ սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերություններից է ստացվել, կամ անհատ ձեռնարկատերերից: Հատուկ ստեղծված մոնիտորինգի խումբը գործարարների հետ գրանցում է ընկերությունը, համոզվելով, որ դա իսկապես պահանջում է շուրջ 15 րոպե: Եթե գրանցվում է կազմակերպչական-իրավական այլ ձև, այդ գործընթացը կարող է տևել 1- 2 օր:
Պետռեգիստրի էլեկտրոնային համակարգը շատ ավելի բարդ է, քան ինչ նախկինում գործարկել ենք, քանի որ ներառում է մի քանի ենթահամակարգեր: Այն ավտոմատ ռեժիմով կապված է ընկերությունների անվանումների, ոստիկանության, սոցիալական քարտերի տվյալների շտեմարաններին, էլեկտրոնային ստորագրության կենտրոնի, հարկային ծառայության տվյալների շտերամանի հետ: Այստեղ ընկերության գրանցումը նաև նշանակում է հարկատուի անհատական գաղտնանիշի ստացում և ընկերության անվանման գրանցում:
Պետռեգիստրն այսօր շաբաթական ստանում է շուրջ 250 հայտ, որից 10-15 գործարար բիզնեսը գրանցում է այս համակարգի օգնությամբ` առանց տնից դուրս գալու: Ամեն ամիս պետռեգիստր է այցելում մոտ 1000 մարդ. նրանց 70 տոկոսը նոր բիզնես են սկսում: Մենք հասել ենք նրան, որ քաղաքացին պետռեգիստր գա անձնագրով և այն գումարով, որ նա պետք է վճարի որպես պետտուրք: Նախկինում ընկերության գրանցման համար պետք էր կանոնադրություն պատրաստել, դիմում և այլն: Տնից բիզնեսի գրանցման համար պետք է ընդամենը անձնագրի համարը և վճարային քարտը:
(?)Հայաստանի էլեկտրոնային հասարակության կայացման ոլորտում ինչպիսի՞ ձեռքբերումներ կարող եք նշել:
(!)Հայաստանն այն սակավաթիվ երկրների շարքում է, որտեղ 2003-ից սկսած կարելի է մուտքի արտոնագիր ստանալ էլեկտրոնային պորտալի միջոցով՝ e-Visa: Արդեն գործարկվել են նաև հեղինակային իրավունքի ու առևտրային նշանների գրանցման համակարգերը:
Ինչ վերաբերվում է պետգնումներին, ապա այդ համակարգերը գործելու են տարեվերջին, իսկ առայժմ gnumner.am կայքում կարելի է գտնել մրցույթների մասին ողջ տեղեկատվությունը:
ՀԿ-ների ակտիվ մասնակցությամբ դեռ 2007-ին օրենք է ընդունվել հանրային ծանուցումների մասին: Օրինակ` դուք հայց եք ներկայացրել ինչ-որ մեկի դեմ, և նրան չեն կարողանում գտնել ծանուցելու համար: Արդյունքում դատալսումները ձգձգվում են: Երկու ամիս առաջ գործարկվել է azdarar.am կայքը: Եթե ծանուցումը տեղադրված է այս պորտալում, ապա նկատի է առվնում, որ պատասխանող կողմը, ինչպես կարգն է, տեղեկացված է: Այսպիսով` դուք ժամանակ եք խնայում: Գործում է նաև datalex.am կայքը, որտեղ կարելի է գտնել դատարանի ցանկացած որոշում և համապատասխան փաստաթղթեր:
Բացի այս, ստեղծվել են մի քանի ծրագրային փաթեթներ, որ ուղղված են կառավարության գործունեության թափանցիկության բարձրացմանը: Պաշտոնական կայքում կարելի է գտնել կառավարության բոլոր որոշումները, առցանց հետևել գործարքներին, որոնք իրագործվում են երկրի պետբյուջեի շրջանակներում: Կառավարական կայքի մատչելիությունը բարձրացնելու համար մենք վերջերս գործարկել ենք ծրագրեր iPhone-ի և iPad-ի համար: Երկու շաբաթում արձանագրվել է 530 ներբեռնում: Ապագայում դիտարկելու ենք նաև Android-ների համար նման ծրագիր:
(?)Ի՞նչ մակարդակում է գտնվում բոլոր կառավարական համակարգերի կիբերանվտանգությունը:
(!)Դա առանձին թեմա է, այստեղ մեզ մոտ ամեն ինչ նորմալ է, տարվում են աշխատանքներ:
(?)Պատմեք հետագա պլանների մասին:
(!)Կառավարության նախաձեռնությունների շարքում է Ազգային պատկերասրահի ֆոնդերի թվանշայնացումը, ինչպես նաև ոստիկանության հետ համատեղ ավտոտրանսպորտային միջոցների գրանցման և հաշվառումից հանելու համակարգի գործարկումը: Քննարկվում է նաև ԶԱԳՍ-երը բնակչության գրանցման բազային կապելու գաղափարը: 2012-ից շրջանառության մեջ մտնող կենսաչափական անձնագրերի և ID քարտերում ներդրված կլինեն նաև էլեկտրոնային ստորագրություններ: Միևնույն ժամանակ, քարտի հետ քաղաքացին կստանա պաշտոնական էլ-փոստի հասցե` վիրտուալ հասցեն, որի վրա քաղաքացին կստանա գործարքների և այլնի վերաբերյալ ծանուցումներ: Նաև ստեղծվի միասնական պորտալ, որի միջոցով քաղաքացին կկարողանա ցանկացած տիպի տուգանք վճարել, տուրքեր մուծել ու այլ վճարումներ կատարել:
Ընդհանուր առմամբ, այն ամենը, ինչ մենք ստեղծել ենք` թե ենթակառուցվածքների, թե բովանդակության առումով, ուղղված է ցանկացած տեսակի տեղեկատվության պահանջարկի բավարարմանը: Դրանում կառավարությանն աջակցում են ԵՄ-ն, ՀԲ-ն և ԱԶԲ-ն: Պետք է նշել, որ Հայաստանն էլեկտրոնային կառավարման մակարդակով արդեն առաջ է անցել շատ երկրներից: Այդ մասին, մասնավորապես, վկայում են այն համեմատությունները, որոնք մենք անցկացնում ենք՝ մասնակցելով միջազգային համաժողովների: Այժմ մենք նպատակ ենք դրել քաղաքացիներին հնարավորինս ծանոթացնել նոր գործիքներին և դրանց կիրառման հնարավորություններին:

22 Июль 2011 - 13:53 AMT
(!)Во-первых, согласно правительственной программе, система государственного управления должна быть приведена в соответствие с лучшими международными стандартами, во-вторых, чтобы она работала на основе правил предпринимательства с точки зрения эффективности. Говоря простым языком, цель электронного правительства – облегчить жизнь гражданам страны. Мы должны по возможности создать такую среду, которая позволит сократить вероятность “физического” общения между гражданами и госчиновниками, что в свою очередь предполагает снижение коррупционных рисков. Что же касается тех задач, которые она решает, то создаются новые инструменты и в процессе становится ясным, какие бюрократические процедуры действуют при предоставлении услуг в госсекторе (например, при выдаче тех или иных лицензий и разрешений), и начинается процесс устранения недочетов, которые приводят к излишней волоките, высоким коррупционным рискам. Новый сайт электронного управления e-gov.am был запущен правительством Армении в мае 2010 года. На нем представлены все электронные услуги, которые предоставляются в Армении со стороны госструктур. Сайт электронного правительства представляет все инструменты и базы данных электронных услуг. Количество посещений каждый месяц стабильно увеличивается на 10-15%.
(?)Правительство Армении утвердило 25 февраля 2010 года концепцию формирования электронного сообщества на 2010-2012 гг. Документ состоит из нескольких компонентов, в числе которых – распространение и обеспечение доступности по всей территории Армении высокоскоростной Интернет-связи, решение вопросов компьютерной оснащенности, распространение электронных услуг в государственном и частном секторах, а также решение вопроса обеспечения электронной и кибербезопасности. Какие непосредственно обязанности берет на себя аппарат правительства на пути ее реализации? С чего началась реализация правительственной программы?
(!)Концепция достаточно обширна, она состоит из нескольких блоков. Аппарат же правительства взял на себя обязанности по линии электронного управления, в частности, повышения качества и эффективности предоставляемых услуг со стороны госучреждений.
Внедрение системы электронного государственного управления является приоритетным направлением для правительства Армении, и здесь мы приступили к последовательным шагам: создания инфраструктуры и контента. Еще два года назад в стране была низкая доступность Интернета, высокие цены, низкие скорости и т.д. С приходом третьего оператора (ЗАО "АрменТел", "FiberNet", затем GNCAlfa, прим. ред.) ситуация резко изменилась: увеличилась конкуренция, все три оператора по всей стране стали предлагать доступные услуги. На сегодняшний день 30 городов по всей республике покрыты оптоволоконным Интернетом, в то время как несколько лет назад было покрыто 3-4 города. Одновременно увеличивалось число пользователей широкополосного Интернета: в 2008 году – порядка 30 000 пользователей, в 2009 году – 70 000, еще через год 173 000. Во втором квартале 2011 года число пользователей уже составило 262 000. Есть мнение экспертов, что до конца года цифра в 400 000 вполне реалистична. По сути, это каждая вторая семья.
Со своей стороны мы – как правительство, создавали свою сеть на основе VPN (virtual privat network), которая поэтапно развивается. Сначала к единой сети были подключены только министерства, потом подсоединились 10 областных администраций (марзпетараны), потом остальные ведомства, а в этом году уже присоединились все точки присутствия госрегистра юридических лиц. В настоящее время идет процесс присоединения всех точек присутствия социальной службы и ЗАГСов. В этом году у нас будет более 200 точек присутствия по всей стране, из которых больше половины – это оптоволокно. То есть, государство также предъявляет спрос на рынке, что приводит к тому, что операторы идут в регионы. Интересно то, что за последние три года мы увеличивали географический охват нашей сети, а цена ее обслуживания практически не менялась: 70-80 млн. драмов в год. В результате – низкие цены, высокие скорости, больше покрытия.
Одновременно, по поручению премьер-министра Тиграна Саркисяна, мы работали над контентом. Первые несколько созданных приложений, были относительно простыми, сейчас мы уже дошли до самых сложных. Первое, что было сделано – создали электронный документооборот. На сегодняшний день больше 40 ведомств работают в единой системе документооборота, бумага больше «не гуляет» между ведомствами. Любой поступивший в госведомство документ сканируется при поступлении и тут же отправляется в архив.
(?)Каков же был следующий шаг?
(!)Следующий шаг – внедрение электронной подписи. Закон РА «Об электронной подписи» был принят еще в 2004 году. Помимо банков, которые пользуются электронными подписями с 1996 года для финансовых переводов, физически электронные подписи нигде не применялись. В 2008 году был создал центр, который выдавал электронные подписи, и на сегодняшний день у нас эмитировано более 6500 подписей, среди которых 300 принадлежат госчиновникам, а остальная часть – это менеджеры предприятий, которые представляют налоговые отчеты в электронном виде (e-filing).
На сегодняшний день все предприятия имеют возможность предоставлять налоговую отчетность в электронном виде, не выходя из офиса. Цена за электронную подпись составляет 15 тыс. драмов в первый год, и 5 тыс. драмов в каждый последующий год. В свою очередь налоговые органы очень оперативно создали портал, который принимает эти отчеты, и все это как единая система стало работать. Сегодня налоговые отчеты в электронном виде предоставляют уже 5400 компаний.
(?)Парламент Армении в конце 2010 года принял поправки в закон РА “О лицензировании” и еще более десятка законов, в соответствие с которыми сокращается перечень лицензируемой деятельности. Что было сделано для сокращения бюрократических проволочек в этом направлении?
(!)Правительство Армении внедрило электронную систему приема заявлений на различные виды лицензирования – www.e-gov.am/licenses. Пока автоматизирован только процесс предоставления документов. Заявителю придется лишь один раз посетить ведомство и получить лицензию, а если у него есть электронная подпись, то лицензию в электронном виде можно получить на личный e-mail без физического посещения государственного органа, этот файл по нашему законодательству имеет юридическую силу. В этом формате лицензии выдают практически все госстурктуры, за исключением Центрального банка РА, у которого более сложные процедуры, несколько лицензий в сфере атомной энергетики, на торговлю оружием. Пока не “оцифрованы” лицензии, выдаваемые КРОУ.
(?)Какие недочеты были выявлены на пути внедрения электронного лицензирования?
(!)При создании электронной системы лицензирования не была предусмотрена возможность отслеживания хозяйствующим субъектом хода поданного заявления и учета сроков предоставления услуг со стороны госорганов. Для решения этой задачи был создан портал отслеживания заявок. Введя 12-значный код (tracking number) можно проследить не только заявку на получение лицензии, но и любого другого запроса, который был подан в госструктуру. Каждый месяц мы фиксируем 1500 посещений портала благодаря тому, что каждому гражданину при подаче любой заявки в любую госструктуру выдается этот 12-значный код и краткая инструкция по его использованию. Аналогичные действия автоматически осуществляются и в электронном формате. Мы сделали все возможное, чтобы граждане узнали об этой возможности. Такая система позволяет строго придерживаться сроков, в течение которых должен быть дан ответ. В случае задержки гражданин может требовать соблюдения своих прав. По поручению премьер-министра аппарат правительства проводит операционный аудит для выявления нарушений. Этот процесс недавно начат, и уже в двух ведомствах зафиксированы проблемы, которые устраняются.
(?)Что было сделано для облегчения «рождения» нового бизнеса?
(!)Следующим шагом стал запуск электронного госрегистра компаний. Из всех заявок, которые получает госрегистр, 95% – это либо общество с ограниченной ответственностью, либо индивидуальный предприниматель. Специально созданная мониторинговая группа вместе с бизнесменами регистрирует компанию, убеждаясь в том, что это действительно занимает порядка 15 минут. Для той части, которые регистрируют иную организационно-правовую форму, этот процесс занимает не более 1-2-х дней.
Система госрегистра на порядок сложнее того, что мы делали раньше, поскольку включает в себя несколько подсистем: система связана в автоматическом режиме с базой данных фирменных наименований, с базой данных Полиции (идентификация данных), с базой данных социальных карт, с центром электронной подписи, с базой данных налоговой службы. Регистрация фирмы там предусматривает и получение индивидуального кода налогоплательщика, а также регистрацию фирменного наименования.
Сегодня каждую неделю в регистр поступает порядка 250 заявок, а из них, не выходя из дома, регистрируют свой бизнес порядка 10-15 предпинимателей. Каждый месяц госрегистр посещает 1000 человек, из которых порядка 70% – это новый бизнес. Мы добились того, чтобы человек приходил в госрегистр с паспортом и теми деньгами, которые он должен заплатить в виде госпошлины, вместо прежней ситуации, когда для регистрации компании необходимо было подготавливать устав, заявление и др. Для регистрации же бизнеса из дома нужны только номер паспорта и платежной карта.
(?)Какие еще достижения в сфере электронного общества Армении вы можете отметить?
(!)Армения среди немногочисленных стран, где с 2003 года можно получить визу посредством электронного портала – e-Visa. Уже запущены системы для регистрации патентных прав и торговых знаков и т. д. Что же касается госзакупок, то эта системы будет действовать к концу года, а пока на сайте gnumner.am можно найти всю информацию о тендерах.
При активном участии неправительственных организаций еще в 2007 году был принят закон о публичных уведомлениях. Например, вы подаете иск против кого-то, и его не могут найти, чтобы вручить уведомление. В результате судебное слушание затягивается. Два месяца назад был запущен сайт azdarar.am. Если уведомление “вывешенно” на этом сайте, то истец считается должным образом уведомленным. Соответственно, вы экономите время. Есть и такой сайт, как datalex.am, где можно найти любое решение суда и сопутствующие документы. Помимо этого было создано несколько приложений, направленных на повышение прозрачности деятельности правительства, в частности, на сайте можно найти все решения правительства, проследить в реальном режиме за сделками, реализуемыми в рамках госбюджета страны. А вот для повышения доступности правительственного сайта мы недавно запустили приложения для iPhone и iPad. За две недели уже зафиксировано 530 download-ов. В будущем рассмотрим возможности пользования и для Android-ов.
(?)На каком уровне находится кибербезопасность всех правительственных систем?
(!)Это отдельная тема, здесь у нас ведется определенная работа.
(?)Расскажите о дальнейших планах?
(!)Среди инициатив правительства оцифровка фондов Национальной галереи, а также запуск совместно с Полицией системы регистрации и снятия с учета автотранспортного средства, есть также идея привязать ЗАГСы к базе регистра населения. С вводом же в оборот в 2012 году био-паспортов и ID-карточек, в них будут вложены также и электронные подписи. Одновременно с этой карточкой гражданин будет получать единый официальный e-mail, представляющий собой виртуальный адрес на который человек будет получать уведомления о сделках в госструктурах и иные уведомления. Будет также создан единый портал, воспользовавшись которым гражданин сможет заплатить любой штраф, любую госпошлину или платеж.
В общем и целом, весь массив, как по инфраструктурам, так и по контенту, который мы создали, нацелен на спрос по отношении к информации любого рода. В этом правительству оказывают содействие, в основном, ЕС, ВБ и АБР. Надо отметить, что Армения по уровню электронного управления уже опережает многие страны, об этом, в частности, свидетельствуют сравнения, которые мы проводим, участвуя на международных конференциях. Перед нами сейчас поставлена задача – довести до граждан информацию о наличии всего спектра новых инструментов, чтобы они пользовались ими.