23 Հուլիս 2011 - 12:18 AMT
ՓՄՁ վարկավորման ծրագրի վերջնական նպատակը բիզնեսին աջակցելն է և տնտեսության արտադրական ոլորտը զարգացնելը
(?)Բանկերի մեծամասնությունն այսօր կողմնորոշվում է դեպի փոքր և միջին ձեռնարկատիրության վարկավորումը: Ինչպե՞ս է նախատեսում «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբը» նվաճել շուկայի այդ հատվածը:
(!)Բանկը ՓՄՁ վարկավորումը հեռանկարային ուղղություն է համարում, դա ընկած է նաև մեր Ռազմավարական զարգացման ծրագրի հիմքում: Անցյալ տարի մենք զգալիորեն ավելացրել են ՓՄՁ վարկավորման ծավալները և 2010-ի տվյալներով Հայաստանի Կենտրոնական բանկի վերաֆինանսավորման ծրագրի շրջանակներում մտել ենք ՓՄՁ վարկավորման առաջատարների եռյակի մեջ:
Վարկային պորտֆելի ավելացում նախատեսվում է միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների ծրագրերին մասնակցելու շրջանակներում, ինչպիսիք են ՀԲ-ն և գերմանական KfW-ը: Արդեն հիմա մենք կարող ենք վարկեր տրամադրել տնտեսության բոլոր ոլորտներում, ինչպես ազգային արժույթով, այնպես էլ ԱՄՆ դոլարով մինչև 7 տարի մարման ժամկետով տարեկան 11-14 տոկոս տոկոսադրույքով: 2011-ի առաջին կիսամյակում մեր կողմից տրամադրվել են վարկեր 2,5 մլն դոլարի չափով, իսկ մինչև տարեվերջ ՓՄՁ զարգացման համար նախատեսվում է ուղորդել ևս 7,5 մլն դոլար: Այսպիսով, 2011-ի վերջին բանկի ՓՄՁ պորտֆելը կհասնի 10 մլն դոլարի:
(?)Ինչպե՞ս եք գնահատում ձեր պրոդուկտը մյուս բանկերի կողմից առաջարկվող պրոդուկտների հետ համեմատած: Որքանո՞վ է այսօր ուժեղ մրցակցությունն այս հատվածում:
(!)Առաջին հերթին համեմատությունը տեղի է ունենում վարկերի տրամադրման պայմաններով, քանի որ մրցակցային պայքարի խստացման պայմաններում վարկի տրամադրման ձևաչափը ցանկացած բիզնեսի զարգացման հիմնական պայմաններից է: Ձևաչափը ժամկետն է, տոկոսադրույքը, արտոնյալ շրջանը, այլ աջակցության հնարավորությունը, այդ թվում բանկի կողմից հաճախորդներին կոնսալթինգային ծառայությունների տրամադրումը և այլն: Այդ գործընթացում բանկերի դերը ոչ միայն փոխառուի ֆինանսական սպասարկման ծախսերի օպտիմալացումն է, այլ նաև ընդհանուր ծախսերի՝ կապված բիզնեսում ներդումներ կատարելու, դրա հետագա զարգացման, ռիսկերի գնահատման հետ:
Ինչ վերաբերվում է մրցակցությանը, ապա այսօր այն շատ ուժեղ է, գրեթե բոլորը բանկերը վարկավորում են ՓՄՁ և ՓՄՁ վարկավորման միջազգային ծրագրերի մասնակից են: Միակ բանը, որով մենք կարող են առանձնանալ, վարկերի տրամադրման պայմաններն են, սպասարկման որակը և արագությունը: Շատ կարևոր է նաև հաճախորդների հետ հարաբերություններում ազնվությունը: Համաձայնվեք, եթե հաճախորդն իմանա, որ բանկում նրան վարկը կտրամադրեն արագ, առանց քաշքշուքների, ապա, իհարկե, նա կընտրի հենց այդ բանկը: Մենք վաղուց անցում ենք կատարել «մեկ պատուհանի» սկզբունքին, երբ հաճախորդը սպասարկվում է մեկ մասնագետի կողմից և ազատվում է հերթերից: Բացի դրանից, կարևոր գործոն է նաև վարկի վերաբերյալ հայտերի դիտարկման ժամկետը: Մեր բանկում այն կազմում է 7-15 օր: Բանկում գործում է նաև ճկուն մոտեցում վարկերի հանձնման պայմանների նկատմամբ՝ ինչպես ժամկետների, այնպես էլ տոկոսադրույքի հարցում:
(?)Ավելացե՞լ է արդյոք փոքր և միջին բիզնեսի հաճախորդների քանակը 2010-ի վերջին և 2011-ի սկզբին: Բիզնեսի ո՞ր տեսակն է ավելի շահութաբեր և նշանակում է՝ մրցունակ:
(!)Վարկավորումն իրականանում է տնտեսության բոլոր ոլորտներով, մասնավորապես, առևտուր, հանրային սնունդ, ծառայություններ և արտադրություն: 2010-ի վերջին վարկեր են ստացել ՓՄՁ 451 ձեռնարկություններ, իսկ 2011-ի սկզբից դրանց քանակն ավելացել է ևս 70-ով: Հիմնականում դրանք ձեռնարկություններ են, որոնք գործում են առևտրի ոլորտում, դրանք այսօր առավել շահութաբեր են և մրցունակ: Բայց 2011-ին սկսել են ավելի շատ վարկավորվել ձեռնարկություն-արտադրողները, և դա ուրախալի է, որովհետև ՓՄՁ վարկավորման ծրագրի վերջնական նպատակն արտադրողներին աջակցելն է և տնտեսության արտադրական ոլորտն աշխուժացնելը, այդ թվում՝ արտահանման ուղղվածություն ունեցող ձեռնարկությունները:
(?)Ապահովման և երաշխավորման ո՞ր տեսակն է այսօր բանկի համար առավել օպտիմալ:
(!)Փոխվել են մոտեցման սկզբունքները, այսինքն մեզ համար ՓՄՁ մրցունակությունը գնահատելիս մեծամասամբ կարևոր է հաճախորդի վարկային պատմությունը, ինչպես նաև հենց բիզնեսի շահութաբերությունն այն գրավականն է, որը նա առաջարկում է:
(?)Հնարավո՞ր է արդյոք վարկային պայմանագրի պայմաններով բանկի կողմից միակողմանի կարգով տոկոսադրույքի բարձրացում: Եթե ոչ, ապա դուք ինչպես եք ապահովագրվում գնաճային և արժույթային ռիսկերից:
(!)Բանկի կողմից միակողմանի կարգով տոկոսադրույքի բարձրացում հնարավոր է, բայց դա ավելի շատ վերաբերվում է վերաֆինանսավորված վարկերին: Բացատրեմ. եթե մենք վարկավորում ենք ինչ-որ միջազգային ծրագրի շրջանակներում և այդ ծրագրի շրջանակներում մեզ համար տոկոսադրույքները բարձրանում են, ապա մենք կարող ենք ավտոմատ կերպով բարձրացնել տոկոսադրույքը նաև փոխառուի համար: Ինչ վերաբերվում է տարբեր ռիսկերից ապահովագրմանը, ապա մեզ համար լավագույն ապահովագրությունը վարկավորման ժամկետներն են: Այստեղ շատ կարևոր է հասկանալ, որ մեզ համար պարտադիր պայման է ազնվությունը հաճախորդի հետ հարաբերություններում, անհրաժեշտ է մշտապես շփվել նրա հետ, քննարկել և միայն դրանից հետո ընդունել միակողմանի որոշումներ: Օրենքն օրենք է, բայց առկա են նաև փոխառուի հետ հարաբերություններ, որոնք մեր թիմի համար շատ կարևոր են:
(?)Վարկավորման մոտեցումների մեջ կա՞ արդյոք տարբերություն Երևանի և մարզերի բնակիչների համար:
(!)Ոչ մի տարբերություն չկա:
(?)Վերջին ժամանակները նոր գնաճային սպասումների հետ կապված վերլուծաբանները խոսում են այն մասին, որ ավանդների և վարկերի տոկոսադրույքների հետագա նվազեցում չի լինի: Այդ դեպքում վարկերն ինչպե՞ս կարող են ավելի հասանելի դառնալ բիզնեսի համար: Նախատեսո՞ւմ է արդյոք բանկը մինչև տարեվերջ նվազեցնել վարկերի տոկոսադրույքները: Ձեր կանխատեսումները մինչև ընթացիկ տարեվերջ վարկերի տոկոսադրույքների վերաբերյալ:
(!)Մեր կանխատեսումների համաձայն 2011-ին վարկավորման ծավալների աճը կպահպանվի, նույնիսկ մի քիչ կավելանա տարվա երկրորդ կեսին: Ինչ վերաբերվում է մեր բանկին, ապա 2011-ի վերջին պլանները բավական հավակնոտ են, տարեվերջին մենք մտադիր ենք ավելացնել մեր վարկային պորտֆելը 50 տոկոսով՝ հասցնելով այն 200 մլն դոլարի:
Իսկ ի՞նչ կլինի տոկոսադրույքների հետ: Իմ համոզմամբ վարկերի տոկոսադրույքներն այլևս չեն նվազի, իսկ տարվա երկրորդ կեսին նույնիսկ կնկատվի աննշան աճ: Դա կապված է տնտեսության ակտիվացման հետ: Բարձր տոկոսադրույքներ հասկացությունը հարաբերական է: Տոկոսադրույքները նվազեցնելու անհնարինությունը երբեմն օբյեկտիվ բնույթ է կրում և միշտ չէ, որ կախված է ֆինանսական կառույցներից: Դա նշանակում է, որ վարկերի և բանկային դեպոզիտների տոկոսադրույքները, ինչպես նաև վարկերի վերադարձելիության ռիսկերի մակարդակը թույլ չեն տալիս նվազեցնել տոկոսադրույքը: Այստեղից հանգում ենք հետևության. բիզնեսը պետք է օպտիմալացնի իր ֆինանսական հոսքերը, բայց չի կարելի օպտիմալացնել սեփական բիզնեսը՝ կողմնորոշվելով միայն վարկերի տոկոսադրույքներով: Միաժամանակ մեր բաժնետեր ռուսական «Գազպրոմբանկի» հետ մենք անցկացնում ենք մեր ռեսուրսային բազան ընդլայնելու աշխատանք, և դա, անտարակույս, կօգնի մեզ ավելի ճկուն լինել մեր քաղաքականության մեջ: Ինչ վերաբերվում է դեպոզիտներին, ապա կարող է արձանագրվել ոչ մեծ տոկոսային աճ, բայց միայն դրամային դեպոզիտների ոլորտում: Վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը նույնպես մի փոքր կաճի՝ 0,5-1 տոկոսով:

(?)Большинство банков сегодня ориентируется на кредитование субъектов малого и среднего бизнеса. Каким образом «Арэксимбанк – группа Газпромбанка» планирует завоевывать эту долю рынка?
(!)Банк считает для себя кредитование малого и среднего бизнеса перспективным направлением, это заложено и в Программе нашего стратегического развития. В прошлом году мы значительно увеличили объемы кредитования МСБ и по итогам 2010 года в рамках программы Центробанка Армении по рефинансированию вошли в тройку лидеров кредитования МСБ. Наращивание кредитного портфеля намечается также в рамках участия в программах международных финансовых организаций, таких как Всемирный банк и немецкий банк KfW. Уже сейчас мы можем выдавать кредиты всем отраслям экономики, как в национальной валюте – драмах, так и в долларах США, на срок до 7 лет со ставкой от 11% до 14% годовых. За первое полугодие 2011 года нами выданы кредиты на сумму $2.5 млн, а до конца года на развитие МСБ планируется направить еще $7,5 млн. Таким образом, на конец 2011 года портфель МСБ банка достигнет 10 млн. долларов.
(?)Как вы оцениваете свой продукт на ряду с теми, что предлагают другие банки? Насколько сегодня сильна конкуренция в этом сегменте?
(!)В первую очередь сравнение идет по условиям предоставления кредитов, так как в условиях ужесточения конкурентной борьбы формат выдачи кредита является одним из основных условий развития любого бизнеса. Формат – это срок, процентная ставка, льготный период, возможность иной поддержки, в том числе предоставление консалтинговых услуг для клиентов со стороны банка и т.д. Роль банков в этом процессе – не только оптимизация расходов по финансовому обслуживанию заемщика, но и общих расходов, связанных с инвестированием в бизнес, с его дальнейшим развитием, оценка рисков и многое другое.
Что касается конкуренции, то сегодня она очень сильна, почти все банки кредитуют МСБ и являются участниками международных программ по кредитованию МСБ. Единственное, чем мы можем отличаться – это, как я уже говорил, условия предоставления кредитов, качество и скорость обслуживания. А еще очень важна честность в отношениях с клиентами. Согласитесь, если клиент будет знать, что в банке ему выдадут кредит быстро, без проволочек, то, конечно же, он выберет именно этот банк. У нас в банке уже давно перешли на принцип «одного окна», когда клиент обслуживается одним специалистом и избавлен от многочасового стояния в очередях и нервотрепки. Кроме этого, немаловажным фактором является и срок рассмотрения заявки по кредиту. В нашем банке он составляет от 7 до 15 дней. В банке также действует гибкий подход к условиям выдачи кредитов, как по срокам, так и по процентной ставке.
(?)Увеличилось ли количество организаций малого и среднего бизнеса — клиентов банка, на конец 2010 и в первой половине 2011 года? Какой вид бизнеса оказался наиболее рентабельным, а значит и кредитоспособным?
(!)Кредитование проводится по всем отраслям экономики, в частности, торговля, общественное питание, услуги и производство На конец 2010 года кредиты получили 451 предприятие МСБ ,а с начала 2011 года их количество увеличилось еще на 70. В основном это предприятия, задействованные в сфере торговли, они на сегодняшний день являются для нас наиболее рентабельными и кредитоспособными. Но в 2011 году стали больше кредитоваться предприятия-производители, и это отрадно, потому что конечная цель программы кредитования МСБ – поддержать производителей и оживить производственную сферу экономики, в том числе экспортоориентированные предприятия.
(?)Какой вид обеспечения и поручительства на сегодняшний день является для банка наиболее оптимальным?
(!)Изменились принципы подхода, т.е. для нас при оценке кредитоспособности МСБ в большей мере важна кредитная история клиента, а также рентабельность самого бизнеса и в меньшей мере тот залог, который он предлагает.
(?)Возможно ли по условиям кредитного договора повышение банком ставки в одностороннем порядке? Если нет, то, как вы страхуетесь от инфляционных и валютных рисков?
(!)Повышение банком ставки в одностороннем порядке возможно, но это касается больше рефинансированных кредитов. Поясню: если мы кредитуем в рамках какой-либо международной программы и в рамках этой программы для нас процентные ставки повышаются, то мы можем автоматически повысить процентную ставку и для заемщика. Что касается страховки от различных рисков, то для нас лучшая страховка – это сроки кредитования. В этом случае, конечно же, предпочтительнее выдавать краткосрочные кредиты. Но здесь очень важно понимать, и я уже говорил об этом выше, для нас обязательным условием является честность в отношениях с клиентом, необходимо постоянно общаться с ним, обсуждать и только после этого принимать какие-либо односторонние решения. Закон есть закон, но есть еще и отношения с заемщиками, которые для нашей команды очень важны.
(?)Есть ли разница в подходах кредитования жителей Еревана и регионов?
(!)Разницы никакой нет. Данные, которые закладываются при анализе кредитоспособности заемщика, аналогичны, как для жителей столицы, так и для регионов страны.
(?)В последнее время в связи с новыми инфляционными ожиданиями аналитики заговорили о том, что дальнейшего снижения ставок по вкладам и, соответственно, по кредитам не будет. Как в таком случае кредиты бизнесу могут стать доступнее? Планирует ли банк до конца года снижать процентные ставки по кредитам? Ваш прогноз по кредитной ставке до конца текущего года.
(!)По нашим прогнозам в 2011 году рост объемов кредитования сохранится, даже несколько увеличится во второй половине года. Что касается непосредственно нашего банка, то планы на конец 2011 года довольно амбициозные, к концу года мы намерены увеличить свой кредитный портфель на 50%, доведя его до 200 млн. долларов. Что же будет с процентными ставками? По моему убеждению, банковские процентные ставки по кредитам достигли своего дна и больше не будут снижаться, а во второй половине года даже будет наблюдаться их незначительный рост. Это связано с активизацией экономики. Если наблюдается рост потребности в кредитах основных хозяйствующих субъектов, а этот рост обычно опережает рост привлекаемых средств, то в этом случае вольно или невольно проценты по кредиту идут вверх. А вообще, понятие высоких ставок достаточно относительно. Невозможность снижать процентные ставки носит порой объективный характер и не всегда зависит от самих финансовых структур. Это означает, что процентные ставки по кредитам и банковским депозитам, а также уровень рисков по возвратности кредитов, который сейчас существует на рынке, не позволяют существенно снизить процентную ставку. Отсюда напрашивается вывод: бизнес должен оптимизировать свои финансовые потоки, но нельзя оптимизировать свой бизнес, ориентируясь только на процентные ставки по кредитам. При этом совместно с нашим акционером российским «Газпромбанком» мы проводим работу по расширению нашей ресурсной базы, и это, несомненно, поможет нам быть более гибкими в своей процентной политике. Что касается депозитов, то может быть зафиксирован небольшой процентный рост, но только по драмовым депозитам. Ставка рефинансирования тоже немного подрастет – на 0,5-1%.