Հայկական ԱԷԿ-ում ձեռնամուխ են եղել սթրես-թեստերի իրականացման աշխատանքներին մայիսի ավարտին տեղի ունեցած ՄԱԳԱՏԷ OSART առաքելության աշխատանքային այցից անմիջապես հետո: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է ՀՀ կառավարությանը կից Միջուկային անվտանգության կարգավորման պետական կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մարտիրոսյանը:
Նա հիշեցրել է, որ Ճապոնիայում միջուկային ոլորտում ստեղծված աղետալի վիճակից հետո, ԵՄ-ն որոշեց սթրես-թեստեր անցկացնել ԵՄ անդամ երկրների բոլոր գործող ատոմային կայաններում, որոնց ստուգումների նախնական արդյունքները պետք է պատրաստ լինեն արդեն 2011թ. օգոստոսի 15-ին, իսկ կոնկրետ եզրակացությունը՝ մինչ տարեվերջ:
«Մենք ակնկալում ենք ԵՄ-ի խոստացած տեխնիկական ու ֆինանսական աջակցությունը, իսկ մինչ այդ, ելնելով մեր ԱԷԿ-ի անվտանգության կարևորությունից, սեփական ջանքերով ենք միջոցառումներ իրականացնելու ոլորտի արևմտաեվրոպական կանոնակարգող մարմինների պահանջների հիմնա վրա մշակված սթրես-թեստերի անցկացման ուղղությամբ»,-ասել է նա:
Աշոտ Մարտիրոսյանն ենթադրել է, որ Հայաստանը աջակցություն կստանա ԵՄ-ից 2012թ. կեսին՝ ելնելով բյուրոկրատական մոտեցումից միջազգային կառույցներում, ինչպես նաև ելնելով ՀԱԷԿ-ին հատուկ սեյսմակայունությունից, ինչն իր հերթին ենթադրում է առավել մանրակրկիտ մոտեցում սթրես-թեստերի անցկացմանը:
Հունիսի 23-ին Հայաստանը, Խորվաթիայի, ՌԴ-ի, Շվեյցարիայի, Թուրքիայի, Ուկրաինայի ու Բելառուսի հետ համատեղ հռչակագիր է ստորագրել ԱԷԿ-ներում ԵՄ մշակած սթրես-թեստեր անցկացնելու վերաբերյալ: Անդրադառնալով Թուրքիային, որտեղ նախատեսվում է չորս ռուսական էներգաբլոկ կառուցել, մասնագետը կարծիք է հայտնել, որ այդ երկիրը պետք է առավել մանրակրկիտ նախագծային աշխատանք տանի:

На Армянской АЭС приступили к разработке мероприятий по выполнению стресс-тестов сразу же после рабочего визита миссии OSART МАГАТЭ в конце мая. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил председатель Госкомитета по регулированию ядерной безопасности при правительстве Армении Ашот Мартиросян.
Он напомнил, что после бедственной ситуации в ядерной сфере Японии, ЕС принял решение провести стресс-тесты на всех действующих в странах-членах ЕС атомных станций, предварительные результаты проверок которых должны быть готовы уже к 15 августу 2011 года, а конечное заключение – до конца текущего года.
«Мы ожидаем обещанной технической и финансовой помощи от ЕС, а пока, исходя из важности обеспечения безопасности работы нашей АЭС, собственными усилиями приступили к разработке мероприятий по выполнению стресс-тестов на основе требований западно-европейских регулирующих органов сферы», – сказал он.
Ашот Мартиросян предположил, что содействие от ЕС поступит Армении в середине 2012 года в силу бюрократического подхода принятия решений в международных структурах, а также исходя из фактора сейсмоустойчивости, присущего ААЭС, что в свою очередь предполагает более детальный подход к проведению стресс-тестов.
23 июня Армения наряду с Хорватией, Россией, Швейцарией, Турцией, Украиной и Беларусью подписала декларацию, предусматривающую проведение стресс-тестов АЭС на основе тестов, разработанных ЕС. Касаясь непосредственно Турции, где планируется строительство четырех российских энергоблоков, специалист высказал мнение, что эта страна должна провести более детальный анализ проектных работ по строительству новых энергоблоков.