26 Հուլիս 2011 - 11:38 AMT
Հայաստանում ինտերնետին միացել են շուրջ 200 000 տնային տնտեսություններ, ինչը բավական լավ ցուցանիշ է: Այդ մասին հուլիսի 26-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Ինտերնետ հանրություն» ՀԿ-ի փոխնախագահ Գրիգոր Սաղյանը: Նրա խոսքով, ինտերնետ օգտագործողներին հաշվելու համար կազմակերպությունը ղեկավարվում է պաշտոնական տվյալներով, հրապարակված «ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ի կողմից, որը երկու շաբաթ առաջ պարգևատրել է իր 100 000-րդ օգտագործողին, ինչպես նաև circle.am-ի վիճակագրական տվյալներով, որոնց համաձայն «ԱրմենՏելին» բաժին է ընկնում բաժանորդների 50 տոկոսը: «Մենք այստեղից հետևություն ենք անում, որ Հայաստանում ինտերնետին միացել են շուրջ 200 000 տնային տնտեսություններ, իսկ այստեղ պետք է հաշվի առնել ընտանիքի անդամների միջին թիվը»,- ասել է նա:
Սաղյանի խոսքով, բջջային կապով ինտերնետ օգտագործողների շարքում «ԱրմենՏելին» և Օրանժին բաժին է ընկնում 18 տոկոս, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ին՝ 12 տոկոս:

В Армении к Интернету подключено порядка 200 000 домохозяйств, что является достаточно хорошим показателем. Об этом 26 июля на пресс-конференции в Ереване заявил вице-председатель общественной организации «Интернет-общество» Григор Сагьян. По его словам, для исчисления пользователей Интернета, организация руководствуется официальным данными, опубликованными ЗАО «Арментел», которое две недели назад наградило своего 100 000-ого пользователя, а также статданными circle.am, согласно которым на долю «Арментела» приходится 50% посетителей. «Отсюда мы делаем выводы, что в Армении к Интернету подключено порядка 200 000 домохозяйств, а здесь надо учитывать среднее число членов семьи», – сказал он.
Что же касается пользователей Интернета по мобильной связи, то, по словам Григора Сагьяна, на долю «Арментела» и Orange приходится по 18%, VivaCell – 12%.