26 Հուլիս 2011 - 11:58 AMT
Արարատբանկի ակտիվները 2011թ.-ի հունիսի 30-ի դրությամբ կազմել են 68,4 մլրդ դրամ` անցած տարվա նույն ժամանակամիջոցի համեմատ աճելով 60,18%-ով: Նույն ժամանակահատվածում 72,66-%ով աճել են նաև Բանկի պարտավորությունները` 2010թ.-ի 33,15 մլրդ դրամի դիմաց կազմելով 57,2 մլրդ դրամ, հայտնում է բանկի մամլո ծառայությունը:
Փոքր և միջին բիզնեսի վարկավորումը շարունակում է մնալ Բանկի ռազմավարական առաջնահերթություններից: Այդ նպատակով Բանկը Հարավարևելյան Եվրոպայի եվրոպական հիմնադրամի (EFSE) հետ կնքել է է 10 մլն ԱՄՆ դոլարի վարկավորման պայմանագիր և ևս 752 մլն դրամ ներգրավել է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկից (EBRD): Ընթացիկ տարում Բանկը նախատեսում է տարբեր միջազգային կառույցներից ներգրավել ևս 20 մլն ԱՄՆ դոլար, որն ուղղվելու է միկրո, ինչպես նաև փոքր և միջին բիզնեսի վարկավորմանը: Բանկի վարկային պորտֆելի ծավալը կազմել է 32,2 մլրդ դրամ` նախորդ տարվա հուլիսի 1-ի ցուցանիշի համեմատ աճելով 53,77%-ով:
Վերջին մեկ տարվա ընթացքում Բանկի ներգրաված ժամկետային ավանդներն աճել են 64,4 %-ով` կազմելով 12,9 մլրդ դրամ: Նշված ժսմանակահատվածում 41,3%-ով աճել է նաև տրամադրված պլաստիկ քարտերի քանակը, կազմելով 63 696 հատ: Մյուս կարևոր ցուցանիշը Բանկի հաճախորդների թվաքանակն է, ինչն աճել է 28,07%-ով:
Նշենք նաև, որ 2011 թվականի առաջին կիսամյակում Բանկի զուտ շահույթը կազմել է 1,106 մլն դրամ, ինչը 78%-ով գերազանցել է 2010 թվականի նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը և 61%-ով` 2011 թվականի առաջին կիսամյակի պլանային ցուցանիշը:

26 Июль 2011 - 11:58 AMT
Чистая прибыль «Араратбанка» по итогам первого полугодия составила 1,1 млрд драмов, увеличившись на 78%
ОАО «Араратбанк» подвел итоги первого полугодия, согласно которым чистая прибыль банка составила 1,1 млрд драмов, увеличившись по сравнению с аналогичным показателем 2010 года на 78%. Активы банка по состоянию на 30 июня 2011 года составили 68,4 млрд драмов, увеличившись по сравнению с тем же периодом прошлого года на 60,18%. Обязательства банка в отчетный период выросли на 72,66% и составили 57,2 млрд драмов.
Как отмечается в сообщении пресс-службы банка, с целью финансирования малого и среднего бизнеса «Араратбанк» заключил кредитное соглашение с Европейским фондом по Юго-восточной Европе (EFSE) на сумму $10 млн, а также привлек $2 млн (752 млн драмов) у своего акционера (Европейского банка реконструкции и развития, ЕБРР). В текущем году банк планирует привлечь у международных структур дополнительные $20 млн, которые также будут направлены на кредитование МСБ.
Кредитный портфель банка в первом полугодии увеличился на 53,77%, составив 32,2 млрд драмов. Объем срочных вкладов вырос в отчетный период на 64,4%, составив 12,9 млрд драмов. Число выданных банком пластиковых карт за отчетный период возросло на 41,3%, составив 63 696, возросло и число клиентов банка на 28, 07%.