Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի մասնակցությամբ Հայաստանի ՓՄՁ զարգացման խորհրդի նիստում քննարկվել են փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման հարցերը։ Ինչպես հայտնել է հուլիսի 27-ին կառավարության մամլո կենտրոնում «Փոքր և միջին ձեռնարկատիրության հիմնադրամի» գրոծադիր տնօրեն Նարինե Մայիլյանը, առաջին նիստի արդյունքներով խորհրդի անդամները ներկայացրել են մի շարք խնդիրներ, որոնց հետ այսօր բախվում են ՓՄՁ ներկայացուցիչները։ Մասնավորապես, նրա խոսքով, առաջարկվել է հեշտացված կարգով կազմակերպել այն կազմակերպությունների լուծարումը, որոնք գրանցվել են, սակայն հիմա գրեթե չեն աշխատում, ինչը թույլ կտա ներկայացնել ընդհանուր պատկերը։ «Իսկ բիզնեսի գրանցումը «մեկ պատուհանի» սկզբունքով ուղղակի նվեր էր ձեռնարկատերերի համար, բայց այստեղ ևս կան անճշտություններ, քանի որ համակարգը չի տրամադրում հաշվառման համարը Սոցիալական ապահովագրման հիմնադրամում»,- ասել է նա։ Ինչպես նշել է հիմնադրամի տնօրենը, այդ համակարգի ներմուծումը 2012-ից նախատեսում է էլեկտրոնային ստորագրության առկայությունը, ինչը լրացուցիչ ծախս է ՓՄՁ համար։
ՓՄՁ զարգացմանը խոչընդոտող արգելքների թվում Նարինե Մայիլյանը նշել է ԱԱՀ վճարումների հետաձգումներն այն ընկերությունների համար, որոնք ներկրում են ավելի քան 300 մլն դրամի սարքավորումներ։ «Այդ արգելքը պետք է հանվի, քանի որ նման գումարով ժամանակակից սարքավորումներ կարող են ձեռք բերել միայն խոշոր ընկերությունները, այլ ոչ թե փոքրերը»,- ասել է նա և նշել բյուրոկրատական բնույթ ունեցող մի շարք խնդիրներ, որոնք նույնպես բարդացնում են ՓՄՁ աշխատանքը։
Իր հերթին Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Կարինե Մինասյանը նշել է, որ ՓՄՁ հարցերով խորհրդի ստեղծումը թույլ կտա հարթակ ձևավորել նրա հետագա զարգացման համար։

Проблемы малого и среднего бизнеса были обсуждены на первом заседании Совета по развитию МСБ Армении с участием премьер-министра РА Тиграна Саркисяна. Как сообщила 27 июля в пресс-центре правительства президент, исполнительный директор «Фонд малого и среднего бизнеса» Нарине Маилян, по итогам первого заседания члены Совета представили целый ряд проблем, с которыми на сегодняшний день сталкиваются представители МСБ. В частности, по ее словам, было предложено в упрощенном порядке организовать ликвидацию тех компаний, которые были зарегистрированы, однако сейчас фактически не работаю, что позволит представить общую картину. «А внедрение регистрации бизнеса по принципу «одного окна» было просто подарком для предпринимателей, но и здесь есть недочеты, поскольку система не выдает номер учета в Фонде соцстрахования», – добавила она. Как отметила директор фонда, внедрение этой системы, а также вступление в силу изменений в закон о представлении отчетностей в электронном виде с 2012 года предусматривает наличие обязательной элподписи, что является дополнительной тратой для МСБ.
Среди барьеров, препятствующих развитию МСБ, Нарине Маилян назвала и те барьеры, которые устанавливаются для отсрочки уплаты НДС для тех компаний, которые импортируют оборудование на сумму более 300 млн драмов. «Этот барьер должен быть снят, поскольку приобрести современное оборудование на такую сумму могут только крупные предприятия, а не малые», – подчеркнула она. Исполнительный директор фонда также назвала ряд проблем, имеющих бюрократический характер, что также усложняет работу для МСБ.
В свою очередь, заместитель министра экономики Армении Карине Минасян подчеркнула, что создание Совета по вопросам МСБ позволит сформировать платформу для его дальнейшего развития и улучшит бизнес-среду в стране.
В рамках представленных на заседании Совета по развитию МСБ проблем будут проделаны необходимые работы по созданию графика мероприятий по их решению, который и будет представлен на следующем заседании Совета.