28 Հուլիս 2011 - 13:44 AMT
Լեհաստանի նախագահ Բրոնիսլավ Կոմորովսկու՝ Հայաստան կատարած այցի շրջանակներում Երևանում տեղի է ունեցել հայ-լեհական գործարար համաժողով, որի ընթացքում ստորագրվել են փոխըմբռնման երեք հուշագրեր։ Մասնավորապես, փաստաթղթեր են ստորագրվել Զարգացման հայկական գործակալության ու Տեղեկատվության և արտասահմանյան ներդրումների լեհական գործակալության, Հայաստանի Արդյունաբերողների և ձեռներեցների միության և Լեհաստանի գործատուների միության միջև, ինչպես նաև Հայաստանի Առևտրաարդյունաբերական պալատի և Լեհաստանի Առևտրային պալատի միջև։
Գործարար համաժողովի շրջանակներում տեղի է ունեցել ֆինանսաբանկային հատվածի ներկայացուցիչների կլոր սեղան։
Զարգացման հայկական գործակալության գլխավոր տնօրեն Ռոբերտ Հարությունյանը նշել է, որ հանրապետությունում ստեղծվել է բարենպաստ ներդրումային միջավայր։ Միաժամանակ նա հավելել է, որ լեհ ներդրողների հետաքրքրությունը կարող են առաջացնել գյուղատնտեսության և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտները։
Իր հերթին Լեհաստանի էկոնոմիկայի փոխնախարար Կալինսկին պատրաստակամություն է հայտնել կիսվել փորձով և օգնել հայ գործընկերներին խուսափել սխալներից բիզնեսի և էկոնոմիկայի ոլորտում։
Այսօրվա դրությամբ Հայաստանում գործում են լեհական կապիտալով 12 ընկերություններ։ 2010-ին Հայաստանի և Լեհաստանի միջև ապրանքաշրջանառությունը կազմել է 21,2 մլն դոլար, որից արտահանմանը բաժին է ընկել 1,9 մլն դոլար, ներկրմանը՝ 19,2, Հայաստանը Լեհաստան է արտահանում կաուչուկ, ցեմենտ, քար, աղ և խմիչքներ, ներկրում է էլեկտրական սարքավորումներ, եթերայուղեր, շաքար, դեղագործական ապրանքներ, թուղթ և այլն։

В рамках визита президента Польши Бронислава Коморовского в Армению 28 июля в Ереване прошел армяно-польский бизнес-форум, в ходе которого были подписаны 3 меморандума о взаимопонимании. В частности, были подписаны документы между Армянским агентством развития и Польским агентством информации и иностранных инвестиций, Союзом промышленников и предпринимателей Армении и Союзом работодателей Польши, а также между Торгово-промышленной палатой Армении и Торговой палатой Польши.
В рамках бизнес-форума прошел также круглый стол представителей финансово-банковcкого секторa, в котором, приняли участие руководство польского Банка национального хозяйства (BGK), Польского Перестраховочного Общества (Polish RE) и Страховой Палаты.
Выступая с приветственной речью, генеральный директор Армянского агентства развития (ААР) Роберт Арутюнян подчеркнул, что в республике создан благоприятный инвестиционный климат. При этом он добавил, что интерес у польских инвесторов может вызвать, в частности, сфера сельского хозяйства и информационных технологий.
В свою очередь, замминистра экономики Польши Калински высказал готовность поделится опытом и помочь армянским коллегам избежать ошибок в сфере бизнеса и экономики.
На сегодняшний день в Армении действует 12 компаний с польским капиталом. В 2010 году торговый оборот между Арменией и Польшей составил $21,2 млн, из которых доля экспорта составила $1,9 млн, а импорта – $19,2 млн. Армения экспортирует в Польшу каучук, цемент, камень, соль и напитки, а импортирует различные механизмы, электрические устройства, эфирные масла, сахар, медикаменты и другие товары.