29 Հուլիս 2011 - 13:35 AMT
Հայաստանում 6 ամիսների ընթացքում արձանագրված տնտեսական աճը հիմնականում պայմանավորված է արտաքին գործոններով։ Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է «Արմենբրոկ» ներդրումային ընկերության գլխավոր տնօրեն Արամ Կայֆաջյանը։ «Հայկական տնտեսության աճը պայմանավորված է ընդհանուր համաշխարհային տնտեսական ֆոնի աշխուժացմամբ»,- ասել է նա։
Արտաքին գործոնների շարքում «Արմենբրոկ» ներդրումային ընկերության գլխավոր տնօրենն առանձնացրել է մետաղի համաշխարհային գները, ինչպես նաև դրամական փոխանցումների աճը։ Կայֆաջյանի խոսքով, երկրի իշխանությունները պետք է ավելի շատ աջակցեն տեղի արտադրությանը և բարելավեն գործարար միջավայրը։
2011թ. հունիսին Հայաստանի տնտեսական ակտիվության աճը կազմել է 2,3 տոկոս՝ 2010թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ: Ինչպես հայտնում է Հայաստանի վիճակագրական ծառայությունը, տնտեսական ակտիվության աճը հունիսին ընթացիկ տարվա մայիսի համեմատ կազմել է 9,6 տոկոս:
Ընդ որում, գնաճը 2011թ. հունիսին կազմել է 8,5 տոկոս 2010թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ: Ըստ օպերատիվ տվյալների, հունիսին ընթացիկ տարվա մայիսի համեմատ սպառողական գները նվազել են 1,4 տոկոսով:

Зафиксированный в Армении экономический рост по итогам шести месяцев обусловлен в основном внешними факторами. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил генеральный директор инвестиционной компании «Арменброк» Арам Кайфаджян. «Рост армянской экономики обусловлен оживлением общего мирового экономического фона», – сказал он.
Среди внешних факторов эксперт выделил рост мировых цен на металлы, а также рост трансфертов. По мнению Арама Кайфаджяна, власти страны должны больше содействовать местному производству и улучшать бизнес-среду. В июне 2011 года рост показателя экономической активности Армении составил 2,3% по сравнению с аналогичным периодом 2010 года. Как сообщает Национальная статистическая служба Армении, рост экономической активности в июне по сравнению с маем текущего года составил 9,6%.