Սպառողական գների ինդեքսը 2011թ. հունվար-հուլիսին 2010թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ կազմել է 109,4 տոկոս (գնաճը 9,4 տոկոս), այդ թվում սննդամթերքի գների աճը կազմել է 15,4 տոկոս: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության գների վիճակագրության և միջազգային համադրումների բաժնի պետ Գուրգեն Մարտիրոսյանը: Ընդ որում, նա նշել է, որ աշխատավարձերի աճը 2011թ. հունիսին 2010թ. հունիսի համեմատ կազմել է 4,9 տոկոս:
Ինչ վերաբերում է հուլիսի ցուցանիշներին, ապա, ըստ Մարտիրոսյանի, հունիսի համեմատ սպառողական շուկայում հուլիսին գրանցվել է 3 տոկոս գնանկում: Սննդամթերքի գների անկումը կազմել է 5,9 տոկոս, առաջին հերթին շնորհիվ բանջարեղենի, մրգերի գների նվազմանը: Մարտիրոսյանը նշել է նաև, որ ավանդաբար հուլիսին ու օգոստոսին գրանցվում է գնանկում սպառողական շուկայում: Մասնավորապես, հուլսին 1994թ. ի վեր միշտ գնանկում է գրանցվել, իսկ օգոստոսին՝ 1997թ. մինչև 2009թ., բացառություն է կազմել միայն 2010թ.:

2 Август 2011 - 08:35 AMT
Индекс потребительских цен в январе-июле 2011-ого года по сравнению с аналогичным периодом 2010-ого года составил 109,4% (инфляция 9,4%), в том числе рост цен на продовольственные товары составил 15,4%. Об этом на пресс-конференции в Ереване сообщил начальник отдела статистики цен и международных сопоставлений Нацстатслужбы Армении Гурген Мартиросян. При этом он отметил, что рост заработной платы в июне 2011-ого года по сравнению с июнем 2010-ого года составил 4,9 %.
Что касается показателей июля, то, по словам Мартиросяна, на потребительском рынке в июле была зафиксирована дефляция 3% по сравнению с июнем. При этом снижение цен на продовольственные товары составило 5,9%, в первую очередь благодаря снижению цен на овощи, картофель, и фрукты. Мартиросян также заметил, что традиционно в июле и августе фиксируется дефляция на потребительском рынке. В частности в июле с 1994-ого года всегда фиксировалась дефляция, а в августе начиная с 1997 года до 2009 года, и исключение составил лишь 2010-й год.