2 Օգոստոս 2011 - 09:07 AMT
Թեհրանում տեղի է ունեցել Իրանի էներգետիկայի փոխնախարար Մոհամմեդ Բեհզադի ու Հայաստանի էներգետիկայի ու բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանի հանդիպումը: Կողմերը հաստատել են այդ ոլորտում համագործակցության ընդլայնման անհրաժեշտությունը:
Բեհզադը հայտարարել է, որ ներկայումս Մեղրիում էլեկտրակայանին շինարարության կապակցությամբ ավարտվում է աշխատանքը երկկողմ համաձայնագրի վրա, որով երաշխավորվում են էլեկտրաէներգիայի գնումները:
Իրանն ու Հայաստանը կապող Էլելտրահաղորդիչ գծերի երրորդ փուլի կառուցման մասին Մոհամմեդ Բեհզադը նշել է, որ ֆինանսական համաձայնագիրը արդեն ստորագրված է, սակայն հայկական կողմը դեռ չի ապահովել անհրաժեշտ պայմանները ու վարկային գիծը դեռ չի բացվել:
Բեհզադը հաղորդել է նաև, որ Թուրքմենստանն Իրանի տարածքով Էլեկտրաէներգիա կմատակարարի Հայաստանին և հավելել է, որ Աշխաբադում արդեն կայացել են համապատասխան բանակցությունները երեք երկրների ներկայացուցիչների միջև և պատրաստվել է համաձայնագրի տեքստը, հաղորդում է Iran News-ը:

В Тегеране состоялась встреча заместителя министра энергетики Ирана Мохаммеда Бехзада и министр энергетики и природных ресурсов Армении Армена Мовсисяна. В ходе встречи стороны подтвердили необходимость расширения сотрудничества в области электроэнергетики.
Бехзад заявил, что в настоящее время в связи со строительством электростанции в районе Магри завершается работа над двусторонним соглашением, гарантирующим закупки вырабатываемой на станции электроэнергии.
По поводу строительства третьей линии электропередачи, соединяющей Иран и Армению, Мохаммед Бехзад отметил, что финансовое соглашение в связи со строительством названной ЛЭП уже подписано, однако армянская сторона пока не обеспечила необходимые условия и кредитная линия пока не открыта.
Бехзад сообщил также о транзите электроэнергии из Туркменистана в Армению через территорию Ирана и заявил, что в Ашхабаде уже проведены соответствующие переговоры между представителями трех стран и подготовлен к подписанию текст соглашения, сообщает Iran News.