Երևանում օրական սպառվող հացի 30 տոկոսի ծագումն անհայտ է: Այսօր լրագրողների հետ կայացած բացօթյա հանդիպմանն (ասուլիսների սրահի դուռը փակ էր պահակի բացակայության պատճառով) այս մասին ասաց Սպառողների ազգային ասոցիացիայի և Հայաստանի սպառողների ազգային ակադեմիայի Մոնիթորինգի և Մարկետինգի բաժնի պետ Ֆրունզե Հայթյանը: Նա նշեց, որ միջին հաշվարկով օրական մայրաքաղաքում սպառվում է 4-5 տոննա հաց, որի 1,5 տոննայի ծագումը, փաստորեն, անհայտ է:
«Վատ ու լավ տվյալներ շատ ունենք, բայց այսօր չենք կարող ու թույլ չենք տա հրապարակել արտադրողների անունները, քանի որ մոնիթորինգը տարվա կտրվածքով դեռ ամփոփված չէ»,- ասաց Հայթյանը` խոստանալով տարվա վերջում անուն առ անուն ներկայացնել մոնիթորինգի արդյունքները:
Ասոցիացիայի ու ակադեմիայի նախագահ Մելիտա Հակոբյանը նշեց, որ կան պետական կառույցներ, որոնք պատասխանատու են հաց-հացամթերքի արտադրության ու որակի համար, սակայն տվյալ շուկան դեռևս վստահելի չէ. «Հարցը նրանում է, թե արդյոք այսօր մենք` սպառողներս, ստանում ենք անվտանգ և պիտնի հաց, մենք խաբված ենք, թե` ոչ: Մենք ունենք հաց-հացամթերքի անվստահելի շուկա: Հացը տեղափոխվում է մեծամասամբ հացամթերքի տեղափոխման համար չնախատեսված մեքենաներով ու արկղերով: Խանութներում գոյություն չունի գին, բաղադրություն, անվտանգության հավաստագիր»:
Մելիտա Հակոբյանը նշեց մեր հասարակության մեջ սպառողական գիտելիքի պակասի մասին` շեշտելով, որ յուրաքանչյուր գնորդ ինքը պետք է հետամուտ լինի, որ իրեն տրամադրեն ապրանքատեսակի մասին տեղեկատվություն, կցեն բաղադրությունն ու հավաստագիրը: Փորձագետները խորհուրդ են տալիս հաց գնել միայն այն դեպքում, եթե հայտնի է արտադրողը:

4 Август 2011 - 11:00 AMT
30% реализуемого ежедневно в Ереване хлеба неизвестного происхождения. 4 августа на встрече с журналистами рассказал руководитель отдела мониторинга и маркетинга Национальной ассоциации потребителей Армении Фрунзе Айтян. Он отметил, что в среднем в столице реализуется 4-5 тонн хлеба, 1,5 тонны которого – неизвестного происхождения.
“У нас есть и положительные, и отрицательные результаты, однако мы не будем публично оглашать имена этих производителей, поскольку годовые итоги мониторинга еще не подведены”, – сказал Айтян, пообещав, что в конце года представит результаты мониторинга и поименно перечислит всех незаконных производителей.
Председатель ассоциации и академии Мелита Акопян отметила, что существуют государственные структуры, которые несут ответственность за качество хлеба и хлебобулочной продукции, несмотря на это рынок остается сомнительным: “Весь вопрос в том, какой хлеб потребляем мы сегодня, не опасен ли он для нашего здоровья, и должны мы чувствовать себя обманутыми или нет. На сегодняшний день мы имеем весьма сомнительный рынок хлеба и хлебопродуктов. Хлеб зачастую перевозится в машинах, не предназначенных для перевозки хлеба, ящики также не соответствуют этим требованиям. В магазинах нет ценников, описания состава продукта, сертификата безопасности”.
Мелита Акопян отметила, что в нашем обществе потребители очень мало знают о своих правах, каждый покупатель должен сам требовать предоставления необходимой информации о происхождении и составе данного продукта. Эксперты не советуют покупать хлеб, если неизвестен его производитель.